Slovenská dvojčata útočí na čtvrté olympijské zlato. Přes řízky

Slovenští deblkanoisté Pavol a Peter Hochschornerovi na olympijském kanálu Lee Valley. | foto: Reuters

2 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Ten menší vepředu, háček, má mimořádnou frekvenci záběrů. Ten vyšší vzadu brutální sílou kormidluje jejich deblkanoe. Souhra, která uvádí soupeře do role kulis. Od Sydney 2000 nenašla slovenská dvojčata Pavol a Peter Hochschornerovi pod olympijskými kruhy přemožitele. Přidají v Londýně čtvrté zlato?

Dánský jachtař Paul Elvström, americký diskař Al Oerter a atlet Carl Lewis - pouze oni získali v individuální disciplíně zlato na čtyřech olympiádách v řadě. A nyní se po bok velikánů můžou zařadit vodní slalomáři z Bratislavy.

V loděnici trávili čas od dětství s rodiči i sestrou Evou. Sžili se s vodou. Háček Pavol v legraci tvrdí, že v rodinném albu mají bratři pouze fotografie v plenách a na lodi.

Se svou deblkanoí se naučili ladně proplouvat peřejemi. Beze slov. Oni už jsou takoví. Nebo alespoň dlouhá léta byli. Tiší, nemluvní.

Premiéru na olympijských hrách v Sydney 2000 nabarvili na zlato. Na Slovensku je přivítali s velkou slávou, městská část Rusovce jim věnovala pozemky - kousek od vodáckého areálu v Čunově.

Fotogalerie

Do Atén 2004 odjížděli v roli favoritů. A ze soupeřů si udělali kulisy, stříbrné Němce tehdy porazili o téměř čtyři vteřiny.

V Pekingu prožili nervy. Nejdřív jim organizátoři kvůli nepřízni počasí odložili finále o den. Pak se špatně podívali na čas startu a málem jej nestihli! Jenže když zasedli do lodě - byla to opět jejich symfonie na vlnách.

Recept? Bratři spolu nemluví

Slovenští sourozenci dosud pod pěti kruhy neprohráli!

Při každém triumfu jim asistovaly české lodě. Jiras, Máder brali bronz u protinožců, Volf, Štěpánek získali medaili stejného kovu v Aténách a stříbro v Pekingu.  Ale jak ta dvojčata porazit? "Zajet absolutně skvělou jízdu a čekat na jejich chybu," shodují se "Volfíci". Letos se jim podobný kousek povedl na mistrovství Evropy.

Jenže olympiády jsou zatím dominantou dvaatřicetiletých sourozenců. Tlak je nestresuje.  "Nám vyhovuje. Jsme zvyklí, spíš nás to vyhecuje na maximum," vypráví háček Pavol.

Famózním způsobem těží ze souhry dvojčat. Ponorková nemoc jim nehrozí, byť před závody bydlí spolu na pokoji. "My spolu prostě přes den nemluvíme. Jen na vodě," vysvětluje Peter.

Když před lety v Sydney slavili svůj první olympijský triumf, zastavili se cestou z vodáckého kanálu v McDonaldu. Na amerických hamburgrech ulítávají dodneška. Ale největší stánek této firmy v Londýně dosud nenavštívili.  Na Britských ostrovech mají jiný recept na vítězství: řízky! "Sestra našeho maséra, která tady žije, nám je posílala," vyprávěli po pondělní kvalifikaci slovenským novinářům.

Otázka je tudíž jasná: Lze na řízky získat čtvrté olympijské zlato?

Nejčtenější

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz