Olympijské hry skončily. Londýn viděl emotivní závěrečný ceremoniál

13 2012
Londýn (Od zpravodajů iDNES.cz) - V Londýně skončily hry XXX. letní olympiády. Letošní olympijské hry byly méně pompézní, méně okázalé, méně dokonalé. Zato se však na ně bude vzpomínat jako na lidštější, usměvavější a pro Čechy úspěšnější. A závěrečný ceremoniál? To byla jedna velká párty.

"Dnes jsme viděli zakončení skvělých her ve skvělém městě. Potřetí Londýn dostal důvěru olympijského hnutí a ukázali jsme, že si důvěru zasloužíme. Když náš čas přišel, Británie, udělali jsme to dobře. Děkuji," prohlásil šéf organizačního výboru Sebastian Coe.

On-line reportáž

Celý průběh závěrečného ceremoniálu jsme sledovali podrobně.

Pak předseda Mezinárodního olympijského výboru Jaques Rogge pochválil Coea i celý organizační výbor: "Nikdy nezapomeneme na úsměvy, laskavost a podporu dobrovolníků, potřebných hrdinů těchto her. Předvedli jste světu nejlepší ukázku britské pohostinnosti. Byly to šťastné a nádherné hry."

Krátce před londýnskou půlnocí pronesl Rogge tradiční formuli a olympiáda je definitivně minulostí. "Považuji hry třicáté olympiády za ukončené a zvu sportovní mládež do Ria, kde v roce 2016 oslavíme třicáté první olympijské hry. Děkuji, Londýne!"

Pak olympijský oheň zhasl. Zažehnut bude znovu až za dva roky při zimní olympiádě v ruském Soči.

Fotogalerie

Že jsou Britové suchaři? Ne, dokážou se odvázat, uspořádat velkou párty. Umějí také pobavit a dojmout zároveň. Při nedělním zakončení olympijských her tohle všechno ukázali. Slavnostní večer pod režisérskou taktovkou Kima Gavina byl důstojnou tečkou sportovního svátku.

Atmosféra byla strhující, lidé oslavovali, bavili se. Diváky prostupovaly spontánní emoce. Při hudebních vystoupeních tančili dokonce i někteří novináři.

Olympijský stadion se zaplnil už hodinu před startem velkolepé show. Osmdesátitisícový dav fanoušků rozjel v hledišti mexickou vlnu. A právě žurnalisty, kteří se nepřipojili, ocenili bučením. Jinak se ale večer nesl v přátelském, uvolněném duchu.

Celý Londýn se soustředil jen na plochu stadionu, která připomínala britskou vlajku. Vyrostly tam zmenšené dominanty hlavního města britského impéria. Přesně ve 21 hodin londýnského času odbil Big Ben: "Večírek může začít!"

Stejně jako při zahájení chtěli Britové připomenout něco ze své historie, tradic. Ukázat typický obrázek hrdé Anglie, Walesu, Skotska i Severního Irska. Malý Londýn na ploše ožil. Shon, auta a tanečníci zabalení do novin - do Timesů.

Novináře pak potěšili organizátoři ještě jednou, když se při Lennonově písni A Day in the Life stadionem linuly obří novinové titulky.

ČESTNÁ TRIBUNA. Vedle předsedy olympijského výboru Jacquese Roggea (vlevo) se...

Ale ještě předtím všem přítomným běhal mráz po zádech. To zněla skladba God Save the Queen a britskou hymnu zpívali nadšeně lidé na tribunách. Královna ji však neslyšela, místo ní přišel její vnuk Harry.

Pak pokračoval obří festival hudby, efektní světelná show. Na pódiu bylo třeba chlapecké uskupení One Direction, svérázní Stomp, zněly melodie od Pet Shop Boys nebo Blur.

Po hodině na ploše defilovali rozjaření sportovci. Národní hrdinové nesli vlajku, český prapor třímala v rukou dáma - oštěpařka Barbora Špotáková.  "Líbilo se mi to, ale bylo s to hrozně krátký. Jsem ráda, že jsem nesla vlajku. V Pekingu jsem na zahájení ani na zakončení nebyla," řekla dvojnásobná olympijská šampionka.

Výpravy všech států se také nechaly unést atmosférou, sportovci křičeli, mávali do kamer i divákům v hledišti.

České medaile

Dva zlatí medailisté z Česka - pětibojař David Svoboda a biker Jaroslav Kulhavý - si spolu povídali, plácali se a chlubili se trofejemi. Kulhavý snad ještě zlato nesundal z krku. "Bylo to pěkné, i když trochu dlouhé. Na konci jsem byl mrtvej, ale závěr byl hezký. Jsem rád, že jsem to stihl," líčil poslední český medailista.

"Atmosféra na olympiádě byla skvělá. Londýn je multikulturní, skvělé město," chválil Kulhavý.

Češi byli opět oblečení do kompletní olympijské soupravy, měli tedy také modré holínky. Ty, kterými zaujali celý svět při slavnostním zahájení i v průběhu her při medailových ceremoniálech.

Medaile už tradičně při zakončení olympiády dostali nejlepší maratonci a na počest Stephena Kiprotiche zahrála ugandská hymna.

Potom už znovu probíhal poutavý koncert. Legendy Freddie Mercury a John Lennon díky archivním snímkům a tklivým melodiím mnoho lidí přivedly do rozpaků, divákům se do očí draly slzy.

George Michael, Kaiser Chiefs, David Bowie, Annie Lennox, píseň od Pink Floyd, Fatboy Slim, Jessie J., Tinnie Tempah, You Should Be Dancing od Bee Gees, Liam Gallagher z Oasis zazpíval Wonderwall s orchestrem v zádech. Na pódiu v podobě Union Jacku se střídali umělci, hudební žánry.

Jeden z vrcholů večera přišel krátce před půlnocí středoevropského času. Po letech se znovu spojily dívky - pardon, teď už ženy - ze Spice Girls. Sešla se původní sestava i s Victorií Beckhamovou, jejíž manžel David se účastnil zahájení olympiády.

KOUSEK OASIS. Zpěvák už neexistující skupiny Liam Gallagher při slavnostním...
ZASE SPOLU. Závěrečný olympijský ceremoniál svedl dohromady slavné Spice Girls.
JEDNA Z HVĚZD CEREMONIÁLU. Píseň Freedom zazpíval při závěrečném ceremoniálu

HUDEBNÍ HVĚZDY. Na závěrečném ceremoniálu zahrály Liam Gallagher z Oasis, Spice Girls i George Michael.

Samozřejmě došlo i na Monty Pythony. Eric Idle v kosmickém skafandru zpíval známou píseň Always Look on the Bright Side of Life. Muse pak uklidnili atmosféru kouskem s názvem Survival, diváky naopak rozproudil z obrazovky Mercury a doplnili ho Brian May a Roger Taylor, oba z masa a kostí.

Queen se vrátili a v originálním spojení s Jessie J. zahráli We Will Rock You. Do rytmu tleskal celý stadion a v "kotli" se pohupovali někteří sportovci.

A teď ticho, prosím. Večírek se chýlí ke konci a následují oficiality, znějí hymny. Olympijskou vlajku starosta Londýna Boris Johnson předal přes Roggea do rukou Eduarda Paese, prvního muže Rio de Janiera. Tak za čtyři roky v Brazílii v rytmu samby na shledanou!

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Najdete na iDNES.cz