Oštěpař Veselý má životní formu. Ochrání trenéra ve statistikách?

Vítězslav Veselý | foto: Petrášek RadekČTK

11 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Ve stínu boje o olympijské zlato proběhne souboj o pozici Jana Železného v historických statistikách. Tři zlaté olympijské medaile kromě něj žádný jiný oštěpař v historii nezískal. Nor Andreas Thorkildsen má dvě. V cestě za třetím triumfem však Norovi stojí česká překážka - Vítězslav Veselý. "Ale on chce vyhrát hlavně pro sebe," říká jeho trenér Jan Železný.

Český oštěpař letos na žádném mítinku neskončil hůř než druhý, v olympijské kvalifikaci si vytvořil osobní rekord 88,34 m, kterým vede letošní světové tabulky. "Mám životní, formu," má jasno devětadvacetiletý atlet. "Soupeři vědí, že letos je strašně dobrej," přidává jeho trenér.

Čekání je nejhorší, říká Železný

Oba si uvědomují: před Vítězslavem Veselým stojí životní šance v podobě olympijské medaile. Je jedním ze žhavých kandidátů na post mezi trojici nejlepších. Výsledkově možná největším. "Nikdy jsem si nepředstavoval, že v takové roli pojedu na olympiádu," tvrdí Veselý.

Mezi kvalifikací a finále dva dny odpočíval, lehce si zatrénoval. "Pro něj jsou dva dny pauzy dobré. Běhá rychle, hází technicky, za dva dny může zregenerovat. I když to čekání je nejhorší," říká Železný.

Finálový souboj prý rozhodnou pevnější nervy. "Víťa měl vždycky hlavu na velké závody, měl jen problémy s technikou. Letos to stabilizoval, zůstal zdravý, to jsou faktory, které ho posunuly dál," vysvětluje Jan Železný. O možném zlatém oštěpařském "double" ve své skupině, z níž už Barbora Špotáková obhájila titul, však nemluví.

Chce vyhrát - pro sebe

Když si český oštěpař v kvalifikaci zlepšil osobní rekord, trenérovi řekl: Možná by bylo lepší nechat si to na finále. "Když já hodil daleko v kvalifikaci, tak jsem si taky věřil," odpověděl mu trojnásobný olympijský vítěz.

Z hlediště bude pozorovat, jak jeho svěřenec svede souboj s Thorkildsenem, Finem Pitkamäkim a dalšími soupeři. "Novozélanďan házel v kvalifikaci strašně dobře," připomněl výkon Stuarta Farquhara.

O motivaci se svým svěřencem před finále mluvit nemusí. "Je to životní šance, která by se měla využít. Je to ale sport. Pár finále jsem už prošel, a tak doufám, že neudělám zbytečnou chybu," říká Veselý.

Požene jej za medailí také vědomí, že se postaví do cesty Thorkildsenovi v cestě za třetím olympijským zlatem? „Může to být další motivace," přiznává světový rekordman Železný. "Ale on chce vyhrát hlavně kvůli sobě, to je dobře a normální."

Nejčtenější

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz