Olympijské tajenky čekají na rozluštění. Poletí do Londýna 125 Čechů?

Olympijská pochodeň | foto: Profimedia.cz

18 2012
Zatím 49 účastnických míst vybojovali čeští sportovci pro hry v Londýně, funkcionáři Českého olympijského výboru však počítají se startem 120 až 150 sportovců. Tajenku, kolik jich skutečně bude, rozluští nadcházejících 80 dnů, kdy vrcholí kvalifikační období řady sportů.

Odhad MF DNES zní: na hrách se představí 125 českých olympioniků. Kde jsou ještě ve hře postupová místa? Napoví vám nadcházející přehled. 

ATLETIKA

Limity je možné plnit do 8. července. V teprve se rozbíhající sezoně zatím uspěli oštěpaři Veselý a Klimešová, kladivářka Šafránková, chodkyně Pelantová a maratonkyně Sekyrová. Reálná je účast 20 i více českých atletů. 

BADMINTON

Rozhodne redukovaný světový žebříček k 3. květnu. Postupová místa v něm zatím drží Koukal a Gavnholtová

BASKETBAL

Ve světové kvalifikaci v Ankaře, která se uskuteční od 25. června do 1. července, se Češky utkají o jedno z 5 postupových míst a jsou optimistky. V základní skupině se utkají s Novým Zélandem a Argentinou, nejlepší dva týmy postoupí do čtvrtfinále play-off, kde patrně narazí na Japonsko či Turecko. Vítězné týmy ze čtvrtfinále mají olympiádu jistou, poražené se utkají o poslední postupové místo. Muži-basketbalisté se vzhledem k neúčasti na ME do olympijské kvalifikace ani nemohli probojovat. 

BOX

Momentálně sice v Trabzonu probíhá poslední kvalifikační turnaj mužů, všichni Češi z něj však už vypadli a je jisté, že hry budou bez nich. Větší šance by mohla mít Schmoranzová, bronzová z ME v Rotterdamu (do 60 kg), na mistrovství světa žen od 9. do 20. května v Číně, odkud postoupí prvních 8 žen. 

CYKLISTIKA

SILNIČNÍ: Muži mají na základě žebříčku UCI z roku 2011 vyjeta dvě místa pro Česko pro silniční závod (kandidáti: Kreuziger, Raboň, Štybar, Bárta, König), do časovky se neprobojovali. O aktérkách soutěže žen rozhodne žebříček UCI k 1. červnu, ale šance Češek jsou mizivé. Ke 100. místu v individuálním pořadí, zaručujícímu letenku do Londýna, mají předaleko a stejně špatně si z pohledu postupu stojí v pořadí zemí.

Sporty, které budou bez české účasti

fotbal, házená, jezdectví, moderní gymnastika, skoky do vody, taekwondo, vodní pólo

DRÁHOVÁ: Kvalifikace je uzavřena, postup na hry vybojovali pro Česko pouze Ptáčník (sprint) a Špička (keirin).

HORSKÁ: Rozhodne žebříček zemí k 23. květnu, v Londýně by měli startovat s největší pravděpodobností 3 muži (Kulhavý, Škarnitzl a nejspíš Cink) a 1 žena (Nash).

BMX: Postupující určí v závěru května výsledky MS v Rotterdamu a světový žebříček k 28. květnu. Velkou naději na start mají 2 české ženy (Horáková, Hladíková). 

JACHTING

Z mistrovství světa se kvalifikovali Fenclová ve třídě Laser Radial a Lavický ve třídě RS:X. 

JUDO

Rozhodne sice až světový kvalifikační žebříček k 1. květnu, ale trio Čechů už může s olympiádou počítat: Petřikov (do 60 kg), Ježek (do 73 kg) a Krpálek (do 100 kg). 

KANOISTIKA

RYCHLOSTNÍ: Z loňského MS postoupili deblkanoisté Dvořák-Radoň a čtyřkajak Davídek, Souček, Trefil, Štěrba. Další mají šanci při evropské kvalifikaci 16.-17. května v Poznani.

VODNÍ SLALOM: Češi vybojovali na loňském MS účastnické místo v každé kategorii. O jejich obsazení definitivně rozhodne v závěru týdne česká kvalifkace v Českých Budějovicích. Nejblíže na hry mají zatím Hradílek (K1), Ježek (C1), Volf-Štěpánek (C2) a Kudějová (K1 ženy). 

LUKOSTŘELBA

Z MS 2011 se žádný Čech nekvalifikoval, malou šancí na poslední zbylá místa ještě budou 21.-26. května ME v Amsterdamu a 18.-24. června světová kvalifikace v Ogdenu. 

MODERNÍ PĚTIBOJ

Z loňského MS ani ME se Češi na hry neprobojovali. Zbylá místa si rozdělí podle výsledků MS v Římě (22.-30. května) a světového žebříčku k 1. červnu. Myslí na ně i Svoboda, Sedlecký a Grolichová

PLAVÁNÍ

BAZÉNOVÉ: Limity už splnily Chocová (100 m prsa), Závadová (400 m pol.z.) a Baumrtová (200 m znak). Ti další mají čas do 3. července.

DÁLKOVÉ: Z loňského MS se kvalifikovala Pechanová, druhou šancí je světová kvalifikace 9.-10. června v Setúbalu.

SYNCHRONIZOVANÉ: Duo Bernardová-Dufková je tento týden kandidátem postupu z celosvětové kvalifikace v Londýně. 

POZEMNÍ HOKEJ

Tým mužů hraje od 26. dubna do 6. května skupinu olympijské kvalifikace v Japonsku. Ze 6 týmů (Japonsko, JAR, Rakousko, Čína, ČR, Brazílie) postoupí jen vítěz. Ženy se do kvalifikace neprobojovaly. 

SKOKY NA TRAMPOLÍNĚ

Frydrychová si zajistila účast na světové kvalifikaci v Londýně. 

STOLNÍ TENIS

Na základě umístění ve světovém žebříčku postoupila Vacenovská, při evropské kvalifikaci naopak další Češi minulý týden selhali. Poslední dvě místa pro muže i ženy budou k mání při světové kvalifikaci od 10. do 13. května v Dauhá. 

SPORTOVNÍ STŘELBA

Kvalifikace je ukončena. Deset Čechů by se mělo představit na hrách: Kostelecký a Lipták (trap), Sychra a Tomeček (skeet), Podhráský a Strnad (rychlopalná pistole), Rozsypal (vzduch. puška),  Emmons a Sýkorová (vzduch. puška), Marušková (pistole). 

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA

Ze světové kvalifikace v Londýně pronikli na hry Konečný a Pálešová

ŠERM

Na základě světového žebříčku se žádný Čech nekvalifikoval, napravit to mohou tento týden při evropské kvalifikaci v Bratislavě. 

TENIS

Rozhodující budou světové žebříčky po skončení Roland Garros (11. 6.). Ve dvouhře mohou každou zemi reprezentovat 4 muži a 4 ženy, prvních 56 z redukovaného žebříčku bude mít účast jistou. V současnosti by se nominovali Berdych,  Štěpánek, Kvitová, Šafářová, Cetkovská, Benešová, na hraně postupu je Rosol. Ve čtyřhrách a mixu mohou každou zemi reprezentovat maximálně 2 páry v jednotlivých soutěžích, rozhodne kombinovaný žebříček dvouhry a čtyřhry. Česko budou reprezentovat i páry Berdych-Štěpánek či Štěpánek-Kvitová, na hry však myslí i debloví specialisté Čermák a Dlouhý a deblistky Peschke, Hradecká a Hlaváčková. Ale pozor: každá země může do olympijského tenisového turnaje vyslat maximálně 6 mužů a 6 žen. 

TRIATLON

Určující bude žebříček k 31. květnu. V současnosti zaručuje start v Londýně Čelůstkovi, Švarcovi a Vodičkové

VESLOVÁNÍ

Na loňském MS si účast vybojovali skifaři Synek a Knapková, dvojskif sester Antošových a čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Vraštil, Kopáč, O. a J. Vetešníkové. Pro ostatní je poslední šancí světová kvalifikace od 20. do 23. května v Lucernu. 

VOLEJBAL

ŠESTKOVÝ: Muži i ženy neuspěli v evropské kvalifikaci, ale muži ještě živí naději na divokou kartu do jedné ze skupin světové kvalifikace, kde půjde o 1 postupové místo. Zatím jsou v pozici náhradníků, ze které se posunou do turnaje, pokud ve finálovém turnaji evropské kvalifikace uspějí týmy, jež jsou v žebříčku před nimi. Jasno bude 13. května, kdy evropská kvalifikace končí.
PLÁŽOVÝ: Na olympiádu pronikne 16 párů na základě žebříčku k 17. červnu plus další z kontinentálních kvalifikací. Z Česka by postup neměl uniknout dvojicím Kubala-Beneš (nyní 11.), Klapalová-Háječková (10.) a Kolocová-Sluková (13.). Každou zemi mohou reprezentovat max. 2 mužské a 2 ženské páry. Češi dále usilují o účast také v paralelní evropské týmové kvalifikaci, kde muži i ženy zatím pronikli do semifinálové fáze. 

VZPÍRÁNÍ

Jediné účastnické místo pro Česko vybojoval minulý týden na ME Orság

ZÁPAS

Z loňského MS nepostoupil nikdo, šancí na reparát je tento týden evropská kvalifikace v Sofii.

Autor:

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Najdete na iDNES.cz