Motivaci hledá těžko. Ale já jí neříkal, aby byla čtvrtá, bránil se Kůrka

Střelkyně Kateřina Emmons se objímá se svým otcem Petrem Kůrkou po finálové střelbě v Londýně. (28. července 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

28 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Několik dnů před olympijským závodem si povídali. Jak najít motivaci, když už máte ve sbírce olympijské zlato, stříbro i bronz? "Ale já ji neříkal, aby byla čtvrtá," smál se Petr Kůrka. Jenže Kateřina Emmons skončila právě těsně za třemi nejlepšími. "Motivace se už hledá těžko," přiznal otec a trenér české střelkyně

On sám jako trenér australského týmu už toho prý má "plný brejle". Trénovat dceru, která pendluje s manželem Mattem a dcerou Julinkou mezi Plzní a americkým Coloradem, není jednoduché.

"Příprava na dálku je obtížnější. A já Kačku nechci moc nutit, už se taky chce usadit," řekl Kůrka. Manžel Matt souhlasil, pod pěti kruhy si žena jeho života splnila sny před čtyřmi v Pekingu. V posledním období má jiné priority. "Vždycky chtěla být matkou a od narození Julinky je pro ní číslem jedna dcera," říká americký střelec.

Fotogalerie

Když v kvalifikaci soutěže ve vzduchové pušce potřetí trefila "pouze" devítku, na chvíli si všichni tři promluvili. "Trošku ztrácela koncentraci, náboj v hlavě," popisoval Kůrka. Částečně jí prozradil výsledky s dodatkem: Ještě nejsi venku, když to dobře dojedeš, můžeš být ve finále.

"Na deset ran měla deset minut, co je na olympiádě strašně stresující a zvládla je bravurně. To já na ní opravdu obdivuju," pěl ódy na svou manželku Matt Emmons.

I kyčel jí v důležitém závodě poslouchala, fyzioterapeut Pavel Kolář si jí vzal den před závodem do parády. Po kvalifikaci před ní stála nečekaná výzva: rozstřel. A jakoby nestačilo drama pěti ran na časový limit, ještě před ním musela absolvovat kontrolu zbraně a výstroje. Právě zlatou střelkyni z Pekingu 2008 vybral los. A nastal shon.

Pro mě jsi vítěz, řekl otec dceři po kvalifikaci

"Střílela na stavu 18 a kontrola byla sto metrů daleko. Čas na přípravu na rozstřel je neodpovídající," nazlobeně rozmlouval s rozhodčími.

Když jeho dcera proceduru absolvovala, vyměnili si pár slov a v kvalifikační hale ustoupil někam do kouta. "Rozstřel je zajímavý, ale ne důležitý," žertoval. Vážněji však přidal: "Jsem rád, že proklouzla do finále, protože nebyla připravená. Nedalo se to zmáknout během těch pár minut."

Ptejte se

Kateřina Emmons bude odpovídat v neděli v 10 hodin

Po postupu do finále jí objal. "Pro mě jsi vítěz, pro sebe musíš být taky. Teď už děj se vůle boží..." Oba však tušili, že se ztrátou po kvalifikaci už byla medaile daleko. "Kvalifikace byla zásadní," potvrdil Kůrka. "Místo 9,9 tam někde mělo padnout deset."

Na bronz nepomyslel. "Věřit můžete vždycky, ale tyhle závodnice málokdy klopýtnou." A dceru pochválil. "Kačka střílela dobře, jen poslední rána byla trochu rychlejší. Čtvrté místo je - sbírka je konečně kompletní."

Akorát mu po závodě vyvstal "menší problém". Vždyť Emmons žertem prohodila: To jsem zvědavá, kdo mi vyrobí tu bramborovou medaili? Petr Kůrka však nelenil. "Samozřejmě, něco bude. Určitě."

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz