První medaili pro Slovensko získala bronzová skeetařka Barteková

Dana Barteková starovala na brněnském Memoriálu Miloslava Bednaříka a Bronislava Bechyňského. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

29 2012
Na rozdíl od české výpravy se ta slovenská už na londýnské olympiádě dočkala medaile. Bronz si na krk pověsí střelkyně Danka Barteková, která si ve skeetu vybojovala medaili až v dodatečném rozstřelu.

Šampionkou je americká střelkyně Kimberly Rhodeová, která potvrdila úžasně stabilní formu, protože vybojovala cenný kov na pátých hrách po sobě. Dvakrát získala olympijské zlato v dvojitém trapu, teď triumfovala i v jiné brokové disciplíně.

Po výhrách v Atlantě 1996 a v Aténách 2004 slaví Rhodeová i v britské metropoli, s propastným odstupem osmi bodů za ní brala stříbro Číňanka Wej Ning.

Fotogalerie

Pro slovenskou výpravu získala první medaili na londýnských hrách Danka Barteková. Švagrová českého olympijského vítěze v trapu Davida Kosteleckého porazila v dodatečném rozstřelu o bronz ruskou soupeřku Marinu Bělikovovou.

"Rozstřel jsme dlouhodobě trénovali, věřila jsem si v něm," řekla Barteková slovenským novinářům. Stala se třetí slovenskou olympijskou medailistkou ve střelbě.

Puškař Jozef Gönci byl bronzový v Atlantě a Aténách, Zuzana Štefečková stříbrná v trapu posledně v Pekingu. K třetímu místu ale pomohlo Bartekové také štěstí, protože ruská soupeřka minula terč v poslední sérii finále.

"Ženská střelba je specifická, rozhoduje v ní poslední terč. A já jsem doufala, že Ruska může pokazit. Bylo to moje první olympijské finále a myslela jsem si, že ho odstřílím ještě lépe," řekla sedmadvacetiletá střelkyně.

Trojnásobná vítězka Světového poháru, majitelka čtyř zlatých medailí z mistrovství Evropy a osmá žena z předchozí olympiády v Pekingu udělala ve finále pět chyb.

To Rhodeová neměla konkurenci a všemi 25 finálovými ranami asfaltové terče rozprášila. Za celou soutěž udělala jedinou chybu v kvalifikaci a součtem 99 zásahů vyrovnala světový rekord, který dosud držely obě zbývající medailistky.

Třiatřicetiletá americká brokařka vybojovala medaili už na páté olympiádě za sebou. Vedle tří zlatých má ve sbírce ještě stříbro z předchozích her v Pekingu ze skeetu a bronz ze Sydney 2000 z dvojitého trapu. V této disciplíně už ženy na olympiádě nestřílejí.

Sportovní střelba - výsledky

Ženy
Skeet:
1. Rhodeová (USA) 99 (74+25), 2. Wej Ning (Čína) 91 (68+23), 3. D. Barteková (SR) 90 (70+20/4 v rozstřelu), 4. Bělikovová (Rus.) 90 (69+21/3), 5. Cainerová (It.) 89 (67+22), 6. Wenzelová (Něm.) 89 (68+21).

Autoři: ,

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Najdete na iDNES.cz