Marušková ve finále vzduchové pistole medaili nevystřílela. Byla osmá

Češka Lenka Marušková v olympijském finále ve střelbě ze vzduchové pistole. (29. července 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

29 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Po pár ranách sice poskočila na dohled medaili, jenže Lenka Marušková ve finále střelby ze vzduchové pistole neudržela vyrovnanou výkonnost. Česká reprezentantka skončila na osmém místě se čtyřbodovou ztrátou na bronz. Vítězství z Pekingu obhájila Číňanka Kuo Wen-ťün.

Marušková vlétla do finále výborně. Ránou 10,3 se ze sedmé pozice, kterou si přinesla z kvalifikace, posunula na dohled medailím. V ten moment ji od ní dělilo jen sedm desetin bodu.

Jenže kvalitu prvního výstřelu nedokázala udržet a průběžnými výsledky pak létala nahoru dolů. Sice se ještě třikrát dokázala přehoupnout přes desetibodovou hranici, jenže předposledním výstřelem 8,8 bodu, což byl nejhorší výkon ze všech závodnic v deváté sérii, spadla na poslední místo a na zvrat už nedošlo.

"Základní závod nebyl špatný, rozhodně ne. Jenom jsem nezvládla jeho úvod," litovala. "Chtělo to přejít z nástřelu ve stejném stylu i do samotného závodu. A finále? Já finále umím, nemívám s tím problém. Ale asi to chtělo větší koncentraci. Asi jsem chtěla až moc."

Fotogalerie

Přesto může být česká reprezentantka spokojená, v této disciplíně dosáhla na olympijských hrách na nejlepší výsledek v kariéře, ze vzduchové pistole ještě na hrách ve finále nestřílela. V Aténách skončila šestnáctá, v Pekingu o deset míst hůř. Její silnější disciplína - sportovní pistole - ji v Londýně čeká 1. srpna.

Vítězství z Pekingu obhájila Číňanka, která se po vítězství v kvalifikaci vyhoupla ke zlaté medaili poslední ranou finále. V rozstřelu o stříbro dlouho vedoucí Francouzka Celine Gobervilleová porazila Olenu Kostevyčovou z Ukrajiny.

Kvalifikaci zahájila špatně, pak postoupila jako sedmá

Přestože Marušková kvalifikaci zahájila osmičkou, svojí nejslabší ránou, celkovým nástřelem 385 bodů obsadila sedmé místo a ve finále mohla zamířit na medaile.

Na olympiádě v Aténách v roce 2004 si Lenka Marušková (tehdy Hyková) vystřílela

Na olympiádě v Aténách v roce 2004 si Lenka Marušková (tehdy Hyková) vystřílela stříbro. (18. srpna 2004)

Stříbrná medailistka z Atén, tehdy ovšem ve sportovní pistoli, kromě nejslabší první rány v těch zbylých přidala čtrnáct devítek a o účast mezi finálovou osmičkou se strachovala. "Ale já vím, že umím zabojovat," oddechla si.

Až devatenáctou ránou ze čtyřiceti se česká olympionička poprvé prodrala mezi průběžně postupující závodnice. Pak postupně přeskakovala a padala přes linku, která rozhodovala o dalším bytí v olympijské soutěži.

Z prvních deseti ran nasbírala 95 bodů, pak 97, 96 a na závěr 97. Zisk 385 bodů zaznamenaly ještě čtyři další střelkyně, tu českou od vyřazení dělily dva body. Pokud by trefila devítku, následoval by rozstřel. "Toho jsem se trochu bála," přiznala.

Svoje úvodní vystoupení však Marušková zakončila desítkou. "Ale myslela jsem, že i ta poslední rána půjde na osmičku jako ta první," řekla. "To je jako by člověk všechno, co se za ty roky naučil, najednou zapomněl."

VÝSLEDKY

Sportovní střelba: Ženy: Vzduchová pistole: 1. Kuo Wen-ťün (Čína) 488,1 (388+100,1), 2. Gobervilleová (Fr.) 486,6 (387+99,6/v rozstřelu 10,6), 3. Kostevyčová (Ukr.) 486,6 (387+99,6/9,7), 4. Jaskevičová (Rus.) 486,0 (385+101,0), 5. Čajková (Běl.) 485,2 (385+100,2), 6. Su Jü-ling (Čína) 484,6 (386+98,6), 7. Arunovičová (Srb.) 483,5 (385+98,5), 8. Marušková (ČR) 482,6 (385+97,6).


Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz