Předolympijský test u očního lékaře: Emmons málo mrká

NEMRKAT. Oční lékařka Alena Holubová kontroluje při včerejší prohlídce zrak olympijské vítězky Kateřiny Emmons. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

13 2012
Jak se co nejlépe připravit na olympiádu? Třeba i návštěvou oční kliniky. Tak to pár dnů před začátkem her v Londýně udělali i zlatí manželé, Kateřina a Matt Emmonsovi.

Tak jaké oči má olympijská vítězka, paní doktorko? "Jako ostříž," ujišťuje Alena Holubová, ředitelka oddělení refrakční chirurgie na klinice Lexum. "Její oči jsou na Londýn stoprocentně připravené."

"Teď ještě připravit ten zbytek," prohodí Kateřina Emmons.

Sedmnáct dní před zahájením londýnských her si nejen obhájkyně titulu ve střelbě ze vzduchovky, ale i její manžel Matt Emmons nechali v Praze-Krči udělat kompletní vyšetření očí.

Jen v málokterém jiném sportu je ostrý zrak tak stěžejní, jako právě v tom jejich. "Potřebuju vidět terč jasně. To je nejdůležitější. Proto jsem tu," povídá Matt Emmons, rovněž olympijský vítěz. Není na tom s očima zdaleka tak dobře jako jeho manželka. Od dětství ho trápí astigmatismus, navíc si poslední dobou stěžoval, že hůř vidí.

"Mé levé oko je lepší než to pravé. Což je problém, protože při střílení používám to pravé," líčí. Sice má jen 0,75 dioptrie, jenže už to je dost. "Při řízení mi to nevadí, to brýle nepotřebuji. Ale na střílení je to špatné." Do střeleckých brýlí by mu měli ještě před olympiádou vyrobit nové sklo.

Paní doktorka oběma udělala kompletní vyšetření. Refrakce, mapy rohovky, binokulární funkce, sype ze sebe odborné názvy.
U Kateřiny narazila na jedinou drobnou obtíž: "Málo mrká. Má potlačený mrkací reflex." Jde snad o následek neustálého soustředění na terč při tréninku i na závodech? I to je možné. "Vydržím třeba půl minuty bez mrknutí," přiznává Kateřina Emmons. "Už to ani nevnímám, dělám to podvědomě."

Po dvouhodinovém závodním soustředění ji poslední dobou oči pobolívaly. "Jsou pak takové unavené, trochu suché, škrábe mě v nich. Potřebuju si do nich maličko kapat." Od Aleny Holubové dostává lepší zvlhčující kapky. "Kápnu si před závodem a pak to musím dvě hodiny vydržet," plánuje.

Ještě předtím však napíše lékaři střeleckého svazu, aby se ujistila, zda kapky projdou antidopingovou kontrolou. "Musíme se ptát na vše, co užíváme, pomalu i na čaj. Hrůza." S Mattem dorazili z Plzně autem. Zpátky řídí ona. Matt má po složitějším vyšetření oči "rozkapané" a rozostřené, za volant nesmí.

Oba však věří, že v Londýně jim oči zaostřovat budou. Pokud možno na samé desítky. 20. července Kateřina Emmons odlétá, hned v první soutěžní den závodí. "Fakt se těšíme," povídá. "Jo," přitaká manžel.

Že určitě přivezou medaili, slibují už teď. "Minimálně tu účastnickou," vyhlašuje Kateřina.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Najdete na iDNES.cz