Vyhrát olympiádu přece chtít můžu, říká s úsměvem Hadačová

Dana Hadačová | foto: Reuters

19 2012
Obrovská úleva byla patrná na stolní tenistce Daně Hadačové po návratu ze světové olympijské kvalifikace v katarském Dohá. Byla to pro ní poslední možnost, jak se probojovat na hry do Londýna. "Je to krásná odměna. Za poslední čtyři roky jsem zažila hodně propadů," říká.

"Pořád jsem trénovala, ale výsledky nebyly vždy ideální," přiznala 28letá stolní tenistka tento týden v rozhovoru pro MF DNES v jednom z plzeňských barů.

Hadačová pojede na svoji druhou olympiádu, byla už před čtyřmi lety v Pekingu. A nedlouho po návratu z Číny vyhlásila smělý projekt -Dana Hadačová 2012, s podtitulem: chceme medaili z olympijského turnaje.

"Však jsem to taky hned schytala. Všichni říkali, že jsem se zbláznila," usmívala se rodačka z Vacenovic u Hodonína. "Jenže olympiádu přece můžu chtít i vyhrát! Druhá věc je, jak to dopadne," doplnila Hadačová, která žije v Plzni.

Dana Hadačová

Se stolním tenisem začínala v Hodoníně, stejně jako druhá česká účastnice OH v Londýně Iveta Vacenovská. Jako juniorka si dvakrát zahrála na TOP 12, turnaji nejlepších Evropanek. Od roku 2004 žila v Chorvatsku a hrála za německé kluby, na české stoly se vrátila až v roce 2007. Hned o rok později získala zatím svůj první titul mistryně republiky ve dvouhře.

Na OH v Pekingu postoupila do 3. kola, kde podlehla Maďarce Potaové, byť měla dva mečboly. V roce 2009 byla s Vacenovskou a Štrbíkovou členkou družstva, které získalo bronzové medaile na ME.

Už čtvrtý rok hraje nejvyšší německou soutěž za klub TTG Bingen/Munster- Sarmsheim, a pokračovat tam bude i v příští sezoně. Na světovém žebříčku jí nyní patří 122. místo. Trvale žije v Plzni, kde otevřeli s přítelem Romanem pohybové centrum.

Za smělým projektem stojí pingpongový nadšenec Milan Šimáček, který sestavil tým lidí a zajistil i finance. "Když poprvé někdy před třemi lety zavolal, taky jsem si myslela, že se zbláznil. Bylo mi jasné, jak bude reagovat veřejnost. Ale nešlo říct ne," vrátila se Hadačová k osudovému okamžiku.

Teď sklidila první ovoce, zajistila si účast v Londýně. A už to byl těžký úkol. Mezi vyvolené se nedostala díky postavení na světovém žebříčku a neprošla ani z evropské kvalifikace. Zbývala tedy poslední možnost.

V Dohá byla podle žebříčku 18. hráčkou turnaje a jistotu postupu naOHmělymít jen finalistky. "Jenže už před začátkem jsme se dozvěděli, že by mohlo stačit čtvrtfinále," líčila Hadačová.

Soupeřky v základní skupině zvládla bez zaváhání. Příznivý byl i další los. V boji o čtvrtfinále se utkala se Slovinkou Erdeljovou. "Přesto byl tenhle zápas obtížný na psychiku. Už jsem věděla, že výhra znamená jistou olympiádu. Byla jsem nervózní. Nespala jsem, nejedla jsem," vyprávěla, s odstupem času už s úsměvem na tváři.

Hadačová pak zvládla i zápas s výbornou Ruskou Tichomirovovou, a když už byla takhle daleko, chtěla turnaj vyhrát. Semifinále se Španělkou Ramirezovou se jí povedlo, ale na Švédku Ekholmovou v boji o prvenství už nestačila. "Byla lepší," uznala Hadačová.

Teď už pomalu začíná spřádat olympijské plány. "Hodně záleží na losu. Vyhrát dva tři zápasy by bylo super," zhodnotila realisticky svoje cíle. Jen pro úplnost, v Pekingu 2008 došla do třetího kola.

Hadačová sice jezdí pravidelně na světové i evropské šampionáty, ale olympiádu považuje za něco výjimečného. "Je jen jednou za čtyři roky a je obrovsky těžké se tam dostat," popisovala.

Bude držet palce basketbalistkám. "Moc ráda bych v Londýně potkala Hanku Horákovou. Mám radost, že limit splnil kladivář Lukáš Melich. V Pekingu jsme vytvořili takovou partičku," zavzpomínala stolní tenistka.

stolní tenisté Dana Hadačová, Petr Korbel a Iveta Vacenovská během slavnostního focení

stolní tenisté Dana Hadačová, Petr Korbel a Iveta Vacenovská během slavnostního focení

stolní tenisté Petr Korbel, Iveta Vacenovská a Dana Hadačová

stolní tenisté Petr Korbel, Iveta Vacenovská a Dana Hadačová

Tréninkové zázemí má v Praze na El Niňu, ale jezdí i do Budapešti. "Jsou tam skvělé podmínky a vynikající hráčky."

Po příletu zDohá teď zažila v Čechách teplotní šok. "Tam bylo víc než 40 stupňů. Naštěstí se hrálo v plně klimatizované hale. Jinam jsem ani nechodila. Splnila jsem si svůj sen, takže si nemám na co ztěžovat," doplnila s tím, že na hotelu se nepodával žádný alkohol, takže postup na olympiádu zatím ani pořádně neoslavila. "Ale na víkend se chystám k rodičům na Moravu. Dáme nějaké to vínko," rozzářily se jí oči spokojeností.

V Dohá si splnila svůj olympijský sen. Bude mít důvod k oslavám i po návratu z Londýna?

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz