Soutěž o Londýn: o vandalismu na Wikipedii, sporných otázkách i omluva

Takhle pózoval šéf organizačního výboru londýnské olympiády Sebastian Coe s pochodní pro olympijskou štafetu. Hry se blíží a vy jste soutěžili o zájezd do Londýna. | foto: Profimedia.cz

3 2012
Dlouhé chvíle pátrání, googlování a počítání přinesly poslední čtyři týdny, v nichž se konala základní kola soutěže o zájezd na olympijské hry. Ale také vaše postřehy, otázky i výtky. Je správný čas na vysvětlení, upřesnění a také - sportovně - na omluvu.

Zřejmě nejvíc otázek v e-mailech přivála a nejvíc emocí rozdmýchala otázka z úvodního kola: Jaký byl finanční rozpočet prvních olympijských her v Londýně?

Wikipedie coby nejdostupnější zdroj totiž po několik dní uváděla 20 tisíc liber, skutečně jednu z avizovaných možností. Jenže nesprávnou! A že Wikipedie v tomto případě hlásala mylnou variantu, nebyla náhoda ani její chyba. 

Soutěž o zájezd

Soutěž o zájezd na olympijské hry v Londýně odstartovala 5. března a zapojilo se do ní přes tři tisíce čtenářů. Do finále, které se koná 4. dubna, postoupilo 19 nejlepších.

Údaj totiž během prvního týdne soutěžení kdosi editoval. Tedy přesněji jeden z tří tisíc soutěžících, který chtěl poplést konkurenty a získat tak před nimi výhodu. 

"Takhle motivovaný vandalismus je celkem neobvyklý, setkávám se s tím poprvé," reagoval po upozornění zástupce Wikipedie.

Naštěstí však pro pozornější čtenáře zůstal odkaz na historickou studii, která uváděla správná čísla, a tedy 15 tisíc liber, stejně jako další prameny.

Podívejte se, jak se měnila stránka

20 MÍSTO 15. Takhle se změnila stránka wikipedie o olympijských hrách v úterý

"Uživatel tuto změnu nepodložil relevantním zdrojem, což je v rozporu s pravidly pro tvorbu Wikipedie," stojí v prohlášení internetové encyklopedie. Údaj už je opět správný.

Mimochodem - čtenář, který zmiňovanou cifru na Wikipedii cíleně pozměnil, zůstal hluboko v poli poražených.

Omluva za chyby

Je fér přiznat, že u některých otázek jsme si zavařili sami, ať už nejednoznačnou formulací nebo - zcela natvrdo - chybou v zadání. Velmi nás mrzí, že se soutěž nepovedla podle našich představ, i vaše případné roztrpčení. Za nepřesnosti se omlouváme. V žádném případě jsme nechtěli nikoho poškodit. Vždyť je to soutěž pro vás, pro čtenáře. Proto jsme i dodatečně uznávali některé odpovědi.

Platí to zejména pro otázku, kolik gólů vstřelili českoslovenští fotbalisté cestou ke zlatu v Moskvě 1980. Oprávněně jste se ptali, zda se počítá jen závěrečný turnaj, nebo i kvalifikace. Za správné jsme počítali obě možnosti. Body jsme přidělili za všechny varianty u otázky na bojkot olympijských her v Moskvě - a to po poradě s experty na olympijskou problematiku a také Českým olympijským výborem.

Podobně jsme postupovali u všech sporných otázek: vždy jsme se je snažili na základě dostupných pramenů i odborných konzultací ohodnotit spravedlivě tak, abychom nikoho chybně nevyřadili ze soutěže. Proto jsme nakonec ani nelosovali finalisty, ale pozvali jsme čtenáře s nejvyšším počtem bodů, ať mají stejnou šanci.

Díky za váš zájem a chuť soutěžit, za váš čas strávený u otázek. Věříme, že nás budete číst i nadále.

A ještě jednou se omlouváme.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz