Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Rusko láká v Londýně na zimní olympiádu. Blýsklo se moderními technologiemi

  6:57
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Letní olympiáda ještě neskončila a o slovo už se hlásí ta zimní. Ta následující se v roce 2014 uskuteční v ruském Soči. Rusové nechtějí nic ponechat náhodě a už v Londýně lákají fanoušky a investory na zimní olympijské hry za dva roky. V britské metropoli se blýskli prezentací prošpikovanou těmi nejmodernějšími technologiemi.

Soči parkem v Kensingtonských zahradách naproti Royal Albert Hall je mou průvodkyní dobrovolnice Katerina. Ovládá skvěle angličtinu a za dokonalou přípravu zimní olympiády je schopná dát ruku do ohně. "Kdybyste do Soči dorazili v tuto chvíli, určitě tam najdete nedokončené stavby, ale ještě nám dva roky zbývají a vše se stihne, nebojte," ujišťuje mě dvacetiletá blondýnka.

Při vstupu do Soči parku doprovázejí návštěvníky tóny slavné Kaťuši. To je ale vše ze starého Ruska, co v parku potkáte. Téměř nikde nenarazíte na azbuku, všechny texty jsou v angličtině nebo v jiných světových jazycích. Jednotlivé prezentace ohromí svou dokonalou vizualizací a vše je interaktivní.

Soči

Jde o ruské město v Krasnodarském kraji. Nachází se mezi pobřežím Černého moře a úpatím Kavkazu. V současné době tu žije přes 300 tisíc lidí. Město má zejména v létě ideální turistické klima. Teploty zde dosahují až 32°C. Okolní hory nabízejí možnosti zimních rekreací.

Jednotlivé části parku zaujmou dospělé i děti. "Prohlídky sportovišť jsou ve formě počítačových her, které můžete ovládat prostřednictvím jednoduchých joysticků," říká Katerina. "Třeba bobovou dráhu si můžete projet v trenažéru a zjistíte, jak je náročná." A průvodkyně měla pravdu. Při projížďce na vás skutečně fouká vítr a slyšíte, jak boby narážejí do stěn dráhy.

V malém virtuálním vláčku si můžete projet celý areál olympijského parku. Ten je naprogramovaný tak, jak bude vypadat za dva roky. "Budovy tedy nejsou rozestavěné jako teď, ale jsou ve finálním stavu, jak je návštěvníci uvidí během olympiády v roce 2014," upozorňuje dobrovolnice.

Při prohlídce si dále můžete vyzkoušet snowboardy, zaskákat si virtuálně na lyžích nebo si projet obří slalom budoucího olympijského závodu. Až do 7. srpna nabízel Soči park také večerní krasobruslařskou show. Všechny problémové dotazy ohledně zimní olympiády však místní dobrovolníci přecházejí. Říkají, že se vše stihne a že žádné problémy nejsou. Mám se logicky obrátit na Ruský olympijský výbor.

Jedinou nevýhodou Soči parku je vstupné. Kdo se zajímá o další olympiádu, musí si zaplatit 20 liber, tedy zhruba 640 korun. Dobrovolnice Katerina však dodává, že vstupné rozhodně nesnížilo návštěvnost prezentace. Prý je každý den plno.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Macron je pro start Rusů na hrách. Putin už pokrytecky útočí i na MOV

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývá 309 dnů. Budou na nich v červenci 2024 i Rusové? Čas na rozhodnutí se...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých medailistů z olympijských...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord šampiona v pětiboji...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

"Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju," říkala skifařka...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm nesoutěžili sportovci a...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...