Skeetař Sychra skončil ve finále šestý, zlato má Američan Hancock

BEZ MEDAILE. Pro skeetaře Jana Sychru je šesté místo v Londýně životním úspěchem (31. července 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

31 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Český střelec Jan Sychra postoupil na olympijských hrách v Londýně do finále soutěže skeetařů, kde se mu však tolik nedařilo a odešel z něj jako poslední. Přesto je pro českého veterána šesté místo se ziskem 143 zásahů životním úspěchem. Zlatou medaili obhájil po suverénním výkonu Američan Vincent Hancock.

Sychra finálové kolo zahajoval a při své premiéře mezi nejlepší olympijskou šesticí dvakrát chyboval. Přitom stačila jedna povedená rána navíc a mohl jít do rozstřelu s Rusem Šominem, pro nějž by byla medaile dárkem k úterním 41. narozeninám, a nakonec bronzovým Katařanem Al-Attíjou.

"Ale celkově jsem spokojený," říkal  Sychra v deštivém Londýně. "Za cíl jsem měl finále a to se povedlo. Oba s trenérem jsme sice moc chtěli medaili, myslím, že jsem na ni i měl. Ale bohužel se projevila chyba, kterou jsem dělal už v tréninku."

Fotogalerie

Tou byla první rána na třetí pozici. Sychra sice vystřelenými broky terč líznul, pravidla však říkají, že terč musí prášit a rozhodčí nekompromisně zvedli červený praporek na znamení nezdaru.

Podruhé Sychra chyboval na čtvrtém stanovišti, kde ho vykolejil rozhodčí a poslal už připraveného českého závodníka zpět. "Asi mě to rozhodilo, vyvedl mě z tempa," postěžoval si třiačtyřicetiletý střelec. Tímto výsledkem vylepšil své deváté místo z Atén 2004. Startoval také v Atlantě 1996, kde byl patnáctý, a na předchozích hrách v Pekingu (16.). "Finále na olympiádě je výborný výsledek," chválil trenér Jan Hůla.

Zlatou medaili získal stejně jako v Pekingu teprve třiadvacetiletý Američan Vincent Hancock v novém olympijském rekordu 148 bodů, stříbro vybojoval Dán Anders Golding (146). Bronz patří Al-Attíjovi.

Z kvalifikace postoupil z děleného pátého místa

Sychra v dvoudenní kvalifikaci zasáhl 120 ze 125 terčů, dnes mu ve dvou kolech ulétl jen jediný. "Na nic jiného než na čistou střelbu se nehraje," dodal. "V našem sportu jsou výsledky takové, že je nás tu 36 ale třeba 25 z nás může vyhrát, nebo mít medaili. To je jako by na desetiboji startovalo pětadvacet Šebrlů."

"Vydechnu, abych se zbavil nervozity, adrenalinu. Musím se projít, pohnout se, abych se vzpamatoval," plánoval Sychra přípravy na boj o medaili. "Dám si kafe a asi se začtu do knížky, abych přišel na jiné myšlenky. Co čtu? Muži, kteří nenávidí ženy."

Olympijský debutant Tomeček si svoji soutěž pokazil v poslední položce, kde minul tři terče, dva na jedné položce. "Trošku mě mrzí, že když jsem zavolal, cítil jsem, jak trošku fouká vítr a že terče nepoletí úplně ideálně," popisoval moment, který ho možná připravil o finále.

"Ale odjíždět budu s tím, že mám radost, že jsem si olympiádu vyzkoušel," pronesl  jednadvacetiletý závodník. Budu jenom doufat, že střelecké štěstí bude při mně stát a že se podívám na nějakou příští olympiádu, kde to snad bude lepší."

VÝSLEDKY

Sportovní střelba: Muži - skeet: 1. Hancock (USA) 148 (123+25), 2. Golding (Dán.) 146 (122+24), 3. Attíja (Katar) 144 (121+23/v rozstřelu 6), 4. Šomin (Rus.) 144 (121+23/5), 5. Lodde (It.) 143 (120+23), 6. Sychra 143 (120+23), ...19. Tomeček (oba ČR) 117.


Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz