Skeetař Sychra skončil ve finále šestý, zlato má Američan Hancock

BEZ MEDAILE. Pro skeetaře Jana Sychru je šesté místo v Londýně životním úspěchem (31. července 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

31 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Český střelec Jan Sychra postoupil na olympijských hrách v Londýně do finále soutěže skeetařů, kde se mu však tolik nedařilo a odešel z něj jako poslední. Přesto je pro českého veterána šesté místo se ziskem 143 zásahů životním úspěchem. Zlatou medaili obhájil po suverénním výkonu Američan Vincent Hancock.

Sychra finálové kolo zahajoval a při své premiéře mezi nejlepší olympijskou šesticí dvakrát chyboval. Přitom stačila jedna povedená rána navíc a mohl jít do rozstřelu s Rusem Šominem, pro nějž by byla medaile dárkem k úterním 41. narozeninám, a nakonec bronzovým Katařanem Al-Attíjou.

"Ale celkově jsem spokojený," říkal  Sychra v deštivém Londýně. "Za cíl jsem měl finále a to se povedlo. Oba s trenérem jsme sice moc chtěli medaili, myslím, že jsem na ni i měl. Ale bohužel se projevila chyba, kterou jsem dělal už v tréninku."

Fotogalerie

Tou byla první rána na třetí pozici. Sychra sice vystřelenými broky terč líznul, pravidla však říkají, že terč musí prášit a rozhodčí nekompromisně zvedli červený praporek na znamení nezdaru.

Podruhé Sychra chyboval na čtvrtém stanovišti, kde ho vykolejil rozhodčí a poslal už připraveného českého závodníka zpět. "Asi mě to rozhodilo, vyvedl mě z tempa," postěžoval si třiačtyřicetiletý střelec. Tímto výsledkem vylepšil své deváté místo z Atén 2004. Startoval také v Atlantě 1996, kde byl patnáctý, a na předchozích hrách v Pekingu (16.). "Finále na olympiádě je výborný výsledek," chválil trenér Jan Hůla.

Zlatou medaili získal stejně jako v Pekingu teprve třiadvacetiletý Američan Vincent Hancock v novém olympijském rekordu 148 bodů, stříbro vybojoval Dán Anders Golding (146). Bronz patří Al-Attíjovi.

Z kvalifikace postoupil z děleného pátého místa

Sychra v dvoudenní kvalifikaci zasáhl 120 ze 125 terčů, dnes mu ve dvou kolech ulétl jen jediný. "Na nic jiného než na čistou střelbu se nehraje," dodal. "V našem sportu jsou výsledky takové, že je nás tu 36 ale třeba 25 z nás může vyhrát, nebo mít medaili. To je jako by na desetiboji startovalo pětadvacet Šebrlů."

"Vydechnu, abych se zbavil nervozity, adrenalinu. Musím se projít, pohnout se, abych se vzpamatoval," plánoval Sychra přípravy na boj o medaili. "Dám si kafe a asi se začtu do knížky, abych přišel na jiné myšlenky. Co čtu? Muži, kteří nenávidí ženy."

Olympijský debutant Tomeček si svoji soutěž pokazil v poslední položce, kde minul tři terče, dva na jedné položce. "Trošku mě mrzí, že když jsem zavolal, cítil jsem, jak trošku fouká vítr a že terče nepoletí úplně ideálně," popisoval moment, který ho možná připravil o finále.

"Ale odjíždět budu s tím, že mám radost, že jsem si olympiádu vyzkoušel," pronesl  jednadvacetiletý závodník. Budu jenom doufat, že střelecké štěstí bude při mně stát a že se podívám na nějakou příští olympiádu, kde to snad bude lepší."

VÝSLEDKY

Sportovní střelba: Muži - skeet: 1. Hancock (USA) 148 (123+25), 2. Golding (Dán.) 146 (122+24), 3. Attíja (Katar) 144 (121+23/v rozstřelu 6), 4. Šomin (Rus.) 144 (121+23/5), 5. Lodde (It.) 143 (120+23), 6. Sychra 143 (120+23), ...19. Tomeček (oba ČR) 117.


Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Najdete na iDNES.cz