Synek s přehledem postoupil, do semifinále jde po vítězství i Knapková

Česká skifařka Mirka Knapková vedla v kvalifikační jízdě od prvního metru. (31. července 2012) | foto: AP

31 2012
Český skifař Ondřej Synek ovládl čtvrtou čtvrtfinálovou rozjížďku olympijské regaty a hladce postoupil do středečního semifinále. O den později pojede semifinále skifařka Mirka Knapková, která stejně jako Synek vedla od prvního metru. Naopak končí finalistky tří posledních světových šampionátů sestry Antošovy. Nedařilo se ani čtyřce bez kormidelníka.

Synek se ve čtvrtfinále utkal s dvojnásobným olympijským vítězem Olafem Tuftem z Norska i dalším adeptem na finálovou účast Angelem Fournierem Rodriguezem z Kuby. Komplikace v cestě do semifinále to však pro něj nebyla. Světový šampion z roku 2010 byl od startu v čele, na prvním mezičase měl náskok přes dvě sekundy a nakonec i přes polevení v závěru vyhrál o necelou sekundu před Kubáncem.

"Byl to dobrý závod, i když trošku složitější, než jsem očekával. Za mnou byl Olaf (Tufte). O semifinále bojoval i Kubánec a Dán (Henrik Stephansen). Ale nakonec jsem to zvládl," řekl Synek, který i přes účast kvalitních protivníků chtěl šetřit síly. "Oni jeli úplně naplno, protože se honili o dvě postupová místa za mnou, ale já jsem nechtěl vydávat zbytečně síly, protože zítra máme semifinále," podotkl.

Naplno začal jen po startu. "Chtěl jsem se od nich odpoutat, abych měl svůj klid. Pak už to šlo jednoduše, až v konci na mě začali tlačit. Kdybych ale musel přidat, tak jsem měl rezervy," uvedl Synek, jenž se představí v papírově slabším semifinále.

Skifař Ondřej Synek (uprostřed) si už vyzkoušel podmínky na olympijském kanále.

Skifař Ondřej Synek (uprostřed) si už vyzkoušel podmínky na olympijském kanále.

Jeho hlavními soupeři by měli být domácí medailová naděje Alan Campbell a Belgičan Tim Maeyens. Ve druhém semifinále se utkají pětinásobný mistr světa Mahé Drysdale, Tufte, Fournier Rodriguez, Švéd Lassi Karonen a Němec Marcel Hacker. "V semifinále nesmím udělat žádnou chybu. Bude to těžké, ale chci postoupit," dodal Synek.

Výhra Knapkové byla ještě jasnější. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského měla sice za soupeřku mistryni světa z roku 2010 Fridu Svenssonovou ze Švédska, ale stejně jako Synek vyhrála systémem start - cíl. Druhou Genevru Stoneovou z USA nakonec i přes vypuštění závěru porazila o více než čtyři sekundy.

Zklamané tresty Antošovy

Nedařilo se dvojskifu sester Jitky a Lenky Antošových ani čtyřce bez kormidelníka Matyáš Klang, Milan Bruncvík, Jakub Podrazil, Michal Horváth, které svá druhá vystoupení na olympijské regatě nezvládly. Ženský dvojskif obsadil v opravách třetí místo a nepostoupil do pátečního finále, čtyřka "bez" byla čtvrtá a jako jediná loď v kategorii tak bude chybět v semifinále.

Sestry Antošovy se musely vypořádat s problémy na startu, který se kvůli poruše startovacího zařízení opakoval. Veslařky pražské Slavie se po většinu tratě držely na druhém postupovém místě, ale v závěru podlehly mocně finišujícím Američankám Sarah Trowbridgeové a Margot Shumwayové. Finalistky z posledních tří světových šampionátů tak na olympiádě budou v pátek bojovat o sedmé až desáté místo.

"O postup jsme přišli dvě stě metrů před cílem. Nemůžu jim nic vytknout, daly do toho maximum," zhodnotil závod trenér sesterské dvojice Josef Lukš. "Možná je pro mě poučení, že jsme měli být trošku líp fyzicky připraveni. Pro mě bylo překvapení, jak hrozně nervózní byla Jitka, která už je přitom zkušená. Bylo to znát i na technice," dodal.

Veslaři Matyáš Klang, Milan Bruncvík, Jakub Podrazil a Michal Horváth po

Veslaři Matyáš Klang, Milan Bruncvík, Jakub Podrazil a Michal Horváth po opravné jízdě čtyřky bez kormidelníka (31. července 2012)

Oprava se nevydařila ani čtyřce bez kormidelníka, která potřebovala ve čtyřčlenném startovním poli porazit k postupu do semifinále alespoň jednu loď. Veslaři pražské Dukly po startu vedli, poté ale klesli na druhé a poté na třetí místo. V závěru je ve finiši předčili i Italové a svěřenci trenéra Petra Blechy, kteří na olympiádu postoupili letos v dodatečné kvalifikaci, tak celkově obsadí poslední, třinácté místo.

Už o finále dnes bojovala čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník, Jan Vetešník. Ve své semifinálové jízdě ale svěřenci trenéra Rudolfa Kopřivy skončili poslední, poté co se dlouho drželi na pátém místě. Na posledním mezičase 500 metrů před cílem to sice vypadalo, že by mohli bojovat o čtvrtou pozici, ale nakonec klesli na konec startovního pole. Boj o 7. až 12. místo je čeká ve čtvrtek.

Veslování - jen jízdy s českou účastí:

Muži:
Čtvrtfinále:
Skif:
1. Synek (ČR) 6:53,32.
Semifinále:
Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Velká Británie (Bartley,  R. Chambers, Williams, P. Chambers) 5:59,68, ...6. ČR (Vraštil, Kopáč, O. Vetešník, J. Vetešník) 6:06,85.
Opravy:
Čtyřka bez kormidelníka:
1. Srbsko (Jagar, Vukovič, Derič, Vasič) 6:01,97, ...4. ČR (Klang, Bruncvík, Podrazil, Horváth) 6:04,56.

Ženy:
Čtvrtfinále:
Skif:
1. Knapková (ČR) 7:35,35.
Opravy:
Dvojskif:
1. Wej-wej Ču, Wang Min (Čína) 7:09,65, ...3. J. Antošová, L. Antošová (ČR) 7:11,68.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Najdete na iDNES.cz