Rok do olympiády v Londýně. A čeští sportovci už mají deset místenek

NA LONDÝN. Oštěpař Petr Frydrych vyráží za volantem "doubledeckeru" na svoji první olympiádu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

26 2011
Ve středu se na Trafalgarském náměstí uprostřed Londýna bude slavit. Ceremonie připomene, že do startu olympijských her zbývá už jen rok, 27. července 2012 vzplane oheň. Do soutěží pod pěti kruhy zasáhne 10,5 tisíce sportovců, deset nominovaných hlásí už i Česká republika.

Dvě místenky vybojovali plavci, jednu stolní tenisté, zatím nejúspěšnější jsou střelci. Ti si dosud zajistili sedm olympijských účastníků.

V individuálních sportech se lze kvalifikovat přímo na mistrovských soutěžích nebo ve vypsaných kvalifikacích. V některých sportech rozhoduje o jmenovité nominaci redukované pořadí v celosvětovém žebříčku (třeba v tenisu).

Do konce kvalifikačních bojů je ještě daleko, zbývá v podstatě rok, na jejich základě pak sportovní svazy navrhnou nominaci. "Očekáváme, že by ve výpravě na hry v Londýně mělo být přes 130 českých olympioniků," předvídá místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák.

Kdo už si vybojoval Londýn

PLAVÁNÍ
Jana Pechanová (dálkové 10 km), Petra Chocová (100 m prsa)

STOLNÍ TENIS
Iveta Vacenovská

STŘELBA
Jiří Gach, Jiří Lipták (trap), Martin Podhráský (rychlopalná pistole), Jan Sychra (skeet), Kateřina Emmons, Adéla Sýkorová (vzduchová puška), Lenka Marušková (pistole)

Sportoviště jsou takřka dostavěná, rok před startem her se otevřou házenkářská a basketbalová aréna, plavecké centrum i hlavní tiskové a vysílací středisko. Z tří set tisíc zájemců se vybírá osm tisíc běžců pro olympijskou štafetu s pochodní. K tomu se chystají masivní bezpečností opatření.

"Přípravy běží podle plánu, dodržujeme rozpočet," hlásí z Prahy Sian MacLeodová, britská velvyslankyně v České republice. "Teď už jsme připraveni přivítat svět," vzkázal zase londýnský starosta Boris Johnson.

Po Barceloně 1992 je Londýn nejdostupnější destinací pro české fanoušky, navíc ve městě nad Temží žije jedna z největších českých komunit v zahraničí.

"Odhadem třicet až šedesát tisíc mladých lidí se studijními povinnostmi," vypočítal místopředseda ČOV pro ekonomiku Jiří Kejval. "A máme skvělou zprávu - vstupenek, které byly určeny pro náš trh, je rozebráno 50 procent. Prodejci hlásí, že se nikdy u žádné akce nesetkali s tím, že by rok před jejím startem byl takový zájem."

Předprodej byl zahájen na jaře přes autorizované distributory Čedok, IB Travel a Slan Tour, nebo samostatně v síti Ticketstream. Veškeré informace jsou k dispozici na webu www.olympic.cz/vstupenky.cz.

"Když slyším, jak rychle vstupenky mizí, budu muset něco sehnat," pospíchal oštěpař Petr Frydrych. "Mě zase sestra říkala, že by chtěla přijet. Ale že na ten můj závod mají všechny lístky skoupené cestovky," dodala Zuzana Hejnová, aktuální světová jednička na čtvrtce překážek.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz