Odvrácená strana olympiády: v KLDR míří poražení sportovci do dolů

Devatenáctiletá Lim Čong-sim získala v kategorii do 69 kg třetí vzpěračské zlato pro KLDR na olympijských hrách v Londýně. | foto: Reuters

15 2012
"Vyhrál jsem zlatou medaili díky prezidentu Václavu Klausovi, jehož moudrost mi dodala sílu a energii." Představte si, že by takto vypadala slova bikera Jaroslava Kulhavého po vítězství na olympiádě. Absurdní? V Česku možná. V komunistické KLDR nikoliv.

"Těžko můžu být šťastnější, protože teď můžu své zlato věnovat velkému vůdci Kim Čong-unovi," řekla zlatá judistka An Kum-ae. "Mám zlato, protože mi náš vrchní velitel Kim Čong-un dodal sílu a odvahu," pronesl vzpěrač Kim Un-kuk.

"Příčinou mého úspěchu je láska a rozvaha generála Kim Čong-ila a soudruha Kim Čong-una," tvrdil další vzpěrač Om Jon-čol – a právě on zvolil děkovnou řeč ideálně.

Poděkování současnému vůdci Kim Čong-unovi je v ní samozřejmostí, nesmí se však přehánět, aby tím nebyl zanedbán předchozí lídr Kim Čong-il, který zemřel na konci loňského roku.

I tak vypadá olympiáda v zemi, kde rozhodně neplatí otřepané heslo: "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se." Spíš by mělo znít: "Když už se zúčastníte, běda, abyste nevyhráli!" Otevřeně to nikdo nepotvrdil, ale podle americké televize ABC jsou pravdivé zvěsti o neúspěšných olympionicích, kteří jsou posíláni do pracovních táborů. Tam pak dřou v dolech nebo jako dřevorubci, to vše v nebezpečných podmínkách... Ano, taková sportovní prohra (doslova) bolí.

Potvrzená však jsou "hodnotící setkání", kde sportovci hovoří nejen o svém vlastním výkonu, ale i o ostatních. Obzvlášť špatně pak z těchto mítinků vycházejí olympionici, kteří nejenže nevyhráli zlato (taková drzost!), ale ještě prohráli s arcinepřátelskými národy USA či Jižní Koreou (nemyslitelné!). V lepším případě jsou vyloučeni ze sportovní organizace, v horším je čeká pracovní tábor.

Reprezentovat KLDR na olympiádě zkrátka připomíná ruskou ruletu. Buď ztratíte vše, nebo jste král. Úspěšné sportovce totiž země umí odměnit. Jejich společenské postavení se rázem výrazně zlepší, získají titul "hrdina", dostanou bohatou finanční odměnu, byt, auto, ledničku, televizi... Věci, o nichž si mnoho z 23 milionů obyvatel země může nechat jen zdát.

56 z nich letos na olympiádě tuto ruletu podstoupilo. Jen čtyři zlatí šampioni mohli mířit domů bez obav.

Nejčtenější

Další z rubriky

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz