VIDEO: Plážoví volejbalisté přijeli metrem, trénink jim odzvonil Big Ben

25 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Přelidněné metro je lepší než zaplněné londýnské ulice, usoudili plážoví volejbalisté Přemysl Kubala s Petrem Benešem a na svůj první olympijský trénink ráno vyrazili podzemní dráhou. Trasa se osvědčila, metrem hodlají cestovat i na zápasy.

Bylo to příjemné dopoledne. V tlačenici v metru zapředli několik rozhovorů s Londýňany, cestou ze zastávky prošli kolem nejzajímavějších památek centra britské metropole a dopolední trénink jim ukončily zvony Big Benu, věže, která je jedním z nejznámějších symbolů města.

"Přijde mi to, jako bych byl doma, do práce jsem byl taky zvyklý jezdit metrem," pochvaloval si Petr Beneš. "Na turnajích jezdíme autobusy, nebo dokonce bavoráky, ale tohle je takové domácí. Lidé se v metru zajímají, odkud jsme, jaký sport hrajeme, a je s nimi docela legrace."

Benešovi je líp. Má teplotu už jen 38,5...

Bolavá kolena, horečka, antibiotika. Petru Benešovi poslední dny nevycházejí úplně ideálně, přesto český pár hledí ke své olympijské premiéře s optimismem.

"Moc jsme toho nenatrénovali, jen jsme jezdili na turnaje. Ale někdy je chuť k volejbalu důležitější než x natrénovaných hodin," říkal Kubala před prvním londýnským tréninkem.

Po něm si oddechl: "Je to o tisíc procent lepší, než jsem čekal," hlásil totiž Beneš. "Původně jsem chtěl začít trénovat až ve čtvrtek, ale hezký stadion mě vtáhl do hry. Kolena jsou zatím v pořádku, teplota klesla pod devětatřicet. Už mám jen 38,5," řekl Beneš a přiznal, že bere antibiotika.

Ve skupině se o tři postupová místa utkají s Američany Rogersem a Dalhausserem, kteří obhajují zlato z Pekingu, dále s Herrerou a Gavirou ze Španělska a s Japonci Asahim a Širatorim.

"Jdeme do toho s čistým hledím, s žádnými tréninkovými nadbytky, a tak se určitě nemůžeme vymlouvat, že jsme přetrénovaní," řekl Beneš. "Budeme chytat formu až tady na turnaji, který je dlouhý. Věřím, že postoupíme, a pak prodáme svůj um ve vyřazovací části."

Na začátku si sedli proti sobě. Petr Beneš s bratrem Josefem, který je šéfem volejbalové minivýpravy, na opačnou stranu zamířil Přemysl Kubala s koučem Leošem Vintrem. Dav je však na dalších zastávkách rozdělil, takže na sebe sotva dohlédli. "Sice jsme na čtvrthodiny zůstali stát kvůli malé závadě na signalizaci, ale i tak jsme se sem dostali v relativně krátké době," říkal Kubala.

Přesunu velel Josef Beneš, který v centru Londýna v minulosti dva roky pracoval. "Je to příjemný návrat," usmíval se a s dikcí zkušeného průvodce cestou na stadion poukazoval na pamětihodnosti.

Plážovým volejbalistům se dostalo na olympiádě výjimečného postavení. Lépe umístěné sportoviště než tady na Horse Guard Parade snad nikdo nemá. Z jedné strany Downing Street se sídlem vlády a premiéra, z druhé náměstí Trafalgar Square, na dohled Westminsterské opatství a další slavné budovy. "A trénink nám symbolicky ukončil Big Ben," všiml si Petr Beneš.

"Obvykle se při prvním tréninku soustředím jen na kurt a na orientaci při hře, ale tady jsem se musel trochu rozhlédnout. Pro diváky to bude nádherné," navázal Kubala.

Z kurtu je vidět i na kabinky vyhlídkového kola London Eye, odkud naopak lze sledovat útržky olympijských zápasů. A to i v noci, protože utkání olympijského turnaje se budou hrát od devíti hodin ráno až do půlnoci. "Zažili jsme to na mistrovství světa v Římě, kde byla světla hodně nízko, a tak se vysoké míče ztrácely ve tmě. To by se tady stávat nemělo, osvětlení je vysoko," věří Kubala. "Je to nezvyk, ale pro všechny to bude stejné."

A TÁMHLE... Josef Beneš ukazuje svému bratru Petrovi (s kšiltovkou) a Přemyslu

A TÁMHLE... Josef Beneš ukazuje svému bratru Petrovi (s kšiltovkou) a Přemyslu Kubalovi londýnské pamětihodnosti.

Přemysl Kubala cestuje londýnským metrem.

ČESKÁ POHODA. Přemysl Kubala cestuje londýnským metrem na trénink plážových volejbalistů.

Úplně poslední zápasy, začínající ve 23 hodin, se Kubaly s Benešem netýkají, ale jejich kolegyně Sluková s Kolocovou si takhle před půlnocí zahrají v pondělí proti Američankám. Pánové hrají nejpozději od 21 hodin (příští čtvrtek), a tak se aspoň nemusejí obávat, že by jim ujelo poslední metro.

Nejčtenější

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz