Taktika nejstarších plážových volejbalistů: zdržují, aby si odpočinuli

Přemysl Kubala (vpředu) a Petr Beneš se radují po porážce Japonců. (31. července 2012) | foto: AP

31 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Čeští plážoví volejbalisté si pochvalují systém olympijského turnaje. "Jeden zápas za dva dny, to je jak pro nás šité na míru," řekl Přemysl Kubala. Češi jsou na londýnském písku nejstarší, Petru Benešovi navíc další síly bere nemoc a tréninkové manko. Přesto sahají po postupu ze základní skupiny.

V nevlídném sychravém počasí v úterý ráno přehráli japonský pár Asahi, Širatori 2:1 a udrželi si naději přinejmenším na předkolo play-off.

Místo tréninku na další zápasy je však čeká především regenerace a odpočinek. "Sotva jsem stál na nohou," přiznal sedmatřicetiletý Beneš. "Pořád mám rýmu a kašel. Dobral jsem sice antibiotika, ale moc se to nezlepšilo."

Fotogalerie

O indispozici české smečařské jedničky soupeři dobře věděli, a tak se snažili Beneše po kurtu co nejvíc prohánět.

"Všichni nás už znají a vždycky podávají na toho, kdo je víc zdevastovaný. Vidí Petra, jak je celý zabalený do chráničů a neoprenových pomůcek a vypadá jak zraněná ryba, a tak jdou po něm," směje se Kubala. "A to je naše výhoda. Petr je lepší útočník, já zase lépe nahrávám a blokuju, takže takhle je to v pořádku."

Slabší kondici, kterou vinou věku i tréninkových výpadků mají, se Češi snaží eliminovat také kouskováním hry. "Máme taktiku, že zdržujeme, co to jde. Už nás za to napomínají," netají Kubala, který je ještě o rok starší než jeho parťák. "Moc nemáme natrénováno, takže moc není z čeho brát. Nezbývá než bojovat," říká Beneš, který na rozdíl od soupeřů profesionálů pracuje ve vysoké pozici obchodního ředitele ČSOB Pojišťovny.

"Naštěstí nám je tenhle turnaj nám šitý na míru," poznamenal Kubala. Na rozdíl od Světového okruhu, kde se hrají dva i tři zápasy za den, mají volejbalisté na olympiádě mnohem volnější režim. "Hraje se jeden zápas za dva dny, to se dá udýchat," řekl Kubala.

Jak se postupuje

Ze šesti skupin postoupí přímo do osmifinále vždy dva páry, navíc další dva ze třetích míst. Zbývající dvojice na 3. příčkách se utkají o poslední dvě místa v předkole.

Tabulka skupiny ZDE

Beneš odcházel z areálu zabalený v teplém oblečení a pospíchal do postele. "Pokusím se dát nějak do kupy. Skočím do postele a vylezu z ní až ve čtvrtek v sedm hodin večer," plánuje.

K závěrečnému utkání ve skupině nastoupí plážoví volejbalisté ve čtvrtek v utkání od 21 hodin místního času. Čekají je silní američtí soupeři Rogers s Dalhausserem, vítězové OH 2008 z Pekingu.

"Třeba se stane zázrak a můj stav se zlepší," přeje si Petr Beneš. "On je zázrak už to, že jsem se dostal na olympiádu, tak proč bych se nemohl nemohl zázračně uzdravit."

Nejčtenější

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz