Koupačka mezi davy, málem zlomená ruka. Baumrtová vyhlíží olympiádu

VYHLÍŽÍ FINÁLE? Znakařka Simona Baumrtová se chystá na svůj trénink v olympijském bazénu v Londýně. | foto: ČTK

25 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Protáhla ruce, nasadila plaveckou čepičku, brýle, pak koukla na lísteček - 3200 metrů se třemi rychlými padesátkami. Znakařku Simonu Baumrtovou čekalo v olympijském bazénu v Londýně prodírání se v přecpaných dráhách. "Hrůza," říkala, když se po hodině a čtvrt vynořila z vody.

Olympijskou vodu si chce otestovat každý, tady se bude bojovat o medaile, tady závodníky z tribun požene 17,5 tisíce diváků. Na světelné tabuli svítila číslice 3,00. Posuvné dno je teď nastaveno přesně na takovou hloubku.

"To mě trošku překvapilo, je to skoro na potápění. Ale říká se, že čím je bazén hlubší, tím je rychlejší. Doufám, že voda bude rychlá," mrkala olympijská debutantka z Chomutova. "Voda je studená a to mi vyhovuje. Doma na tréninku jsme ji měli hrozně teplou, takže to bylo pěkně na prd. Tady má nějakých 27 stupňů, standard závodních bazénů."

Fotogalerie

Baumrtová i její kolegové z reprezentace si bazén otestovali už v březnu při britské olympijské kvalifikaci. Právě tehdy se strhla kritika stropu sportoviště, která speciálně znakaře, jako je Baumrtová, mátla.

Nedokážeme plavat rovně, stěžovali si. "Mně to vůbec nevadí," odmítala teď devatenáctiletá plavkyně. "V lednu jsme byli v Lucembursku, tam byla konstrukce úplně šikmo a to nás teprve mátlo. Tady je to super a hlavně světlo je tu pořád stejné, ráno i večer."

Přesto jako by najednou měla Baumrtová před očima tmu, jako by přehlédla vlaječky značící blížící se stěnu, při dohmatu rychlé padesátky si bolestivě narazila ruku o hranu bazénu. To proto, že šlo jen o trénink a byla plná sil.

"Když v závodě vytuhnu, jsem zvyklá udělat ještě jedno tempo navíc, a tady jsem měla síly, tak jsem práskla do stěny," vysvětlila. "Už je to v pohodě. Ale stává se, že si u toho někdo zlomí i ruku. Já si dávám pozor, ale třeba na Evropě v Debrecínu jsem si dohmatem prohrála stříbro."

Do rozplaveb znakové stovky zbývají Baumrtové čtyři dny, do té doby skočí do bazénu ještě pětkrát a naplave zhruba 17 kilometrů. "Už je to jen formou vyplavání, technická cvičení, chytání smyslu pro vodu," říkala. "Závodím za chvíli a to už se nedá vymyslet nic velkého. Bude to spíš koupačka."

Přestože bude trojnásobná evropská medailistka o olympijskou slávu bojovat poprvé, nervozita na ni zatím nedoléhá. Snad proto, kolik už toho má za sebou.

"Přijde mi to jako mistrák, snažím se od olympiády oprostit," vyprávěla. "Doufám, že to na mě nedolehne tak, jako kdybych tady byla poprvé. Dobrá zkušenost pro mě byla, že jsem loni závodila na světové univerziádě, to byla taková předolympiáda, první krok."

Tím dalším bude postup z rozplaveb, semifinále, pak možná i... "Ne, budu spokojená za semifinále," ujistila. "Ale táta mi četl výsledky minulých olympiád a třeba v Aténách bych se svým časem na stovce byla třetí. Teď jsou závodnice tak vyrovnané, že se může stát cokoliv. Stačí se zlepšit o desetinu a můžu skočit o šest míst dopředu."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz