Po olympiádě v Pekingu jsem byl tlusťoch, přiznal hvězdný Phelps

PORTRÉT PLAVECKÉHO GÉNIA. Michael Phelps při americké olympijské kvalifikaci v Omaze. | foto: AP

11 2012
Brzy z něj bude jeden z nejsledovanějších mužů olympiády. Už nyní má 14 zlatých medailí - nejvíc ze všech v historii - a další s velkou pravděpodobností přidá v Londýně. Přitom i slavný plavec Michael Phelps měl svou slabou chvilku.

"Hráli jsme fotbal na pláži, někdo nás vyfotil a můj kamarád mi při pohledu na ten snímek řekl: Hej, kámo, ty seš tlusťoch! A měl pravdu," popsal Phelps pro magazín Details. "Po olympiádě v Pekingu jsem přibral přes 11 kilo. A musel jsem začít pořádně makat."

Plavecký fenomén dal nahlédnout do duše sportovce, který dosáhl maxima, vždyť na hrách v čínské metropoli v roce 2008 získal 8 zlatých, nikdo nikdy na olympiádě nic podobného nesvedl.

"Dostal jsem se na nejvyšší možný vrchol a logicky se sám sebe ptal: Dobře, kam teď jít dál? Nedělal jsem dlouho nic, doslova vůbec nic. Neměl jsem vůbec žádnou motivaci," líčil. Až kamarádovo pošťouchnutí poslalo Phelpse zase vstříc tréninku.

Díky čtyřleté délce olympijského cyklu si "tloustnoucí přestávku" mohl dovolit a je zase ve formě. "Ve chvílích po Pekingu jsem si uvědomil, že naplno nevyužívám svůj potenciál," řekl Phelps magazínu. "Cítil jsem, že mám rezervy. Nechci, abych dvacet let po kariéře seděl a říkal si: Co kdybych tehdy víc makal... To bych nerad."

V Londýně bude rekordman útočit "jen" na sedm zlatých, navíc se bude tvrdě prát se svým podobně hvězdným krajanem Ryanem Lochtem.

"Hodně lidí se mě ptá, jestli bych nebyl daleko úspěšnější, kdybych nezávodil v časech Michaela Phelpse," říká Lochte, sám zatím majitel šesti zlatých z her. "Jenže my se motivujeme navzájem. Já jsem lepší díky němu a on zase díky mně."

V Londýně se uvidí, kdo zazáří víc. Na rozdíl od časů těsně po Pekingu budou oba ve špičkové kondici.

Nejčtenější

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Najdete na iDNES.cz