Krpálek opravoval motorku a zranil si záda. Doufá, že olympiádu stihne

PÁD NA ZÁDA. Krpálek strnul na 15 minut vleže na trávníku. | foto: ČTK

24 2012
Že je motorka nebezpečná? Možná jinak, než byste čekali. "V podřepu jsem měnil kolo a najednou spadl. Snad patnáct minut jsem se nemohl zvednout a jen ležel na trávě," líčí judista Lukáš Krpálek. "Pak jsem ani nemohl spát, zase se hrbím. Štve mě to."

Aby ne, tohle je k vzteku. Krpálek, stokilový chlap a velká naděje na olympijskou medaili, si takhle kuriózně pár dní před startem londýnských her obnovil zranění, které jej soužilo zkraje roku.

Okamžitá péče fyzioterapeuta 22letému judistovi pomohla, přesto ideální stav jen vyhlíží. "Doufám, že start nijak ohrožený není, že se záda zlepší," popisuje Krpálek. "Do začátku mi zbývají necelé dva týdny – dost na to, aby se člověk dal do kupy. Na olympiádě potřebuju být ve stoprocentním stavu, tam to bude řežba."

Řežba na tatami pro Krpálka přijde ve čtvrtek 2. srpna. Právě on, třetí muž z mistrovství světa, může dát českému judu slávu, na niž tento sport čeká od bronzu Vladimíra Kocmana z olympiády v Moskvě 1980. Od Krpálka se čeká hodně. A on to dobře ví.

"Tlaku se dá bránit tak, že k olympiádě přistoupím jako k jakémukoli závodu: budu se stejně připravovat a stejně prát," líčí. "A samozřejmě tam musí být maximální nasazení a chuť se kousnout a říct si, že je to poslední závod před dlouhou dovolenou. Tu bych rád aspoň na měsíc."

Jen ta zpropadená záda to komplikují. Dokonce tak, že Krpálek zvažuje, zda nevynechá slavnostní zahájení – přitom se na ně tolik těšil a speciálně si vyžádal, aby byl v Londýně už v pátek. "Jenže jestli budou záda zlobit, čtyři hodiny bych stát asi nevydržel. Kdyby mi ceremoniál utekl, mrzelo by mě to."

Lukáš Krpálek (vlevo) porazil Temuulena Battulgu z Mongolska ve finále
Lukáš Krpálek ovládl Světový pohár judistů v Praze. Ve své kategorii do 100 kg

Medaile, svaly a letos i bolavá záda, to ke Krpálkovi patří. A taky sázky: tradičně se hecuje hlavně s dědou, velkým fanouškem. "Když bude medaile, nechá si vyholit na hlavě olympijské kruhy a poběží kolem vesnice," směje se Krpálek.

"Po bronzu na mistrovství světa běžel jen dva kilometry, teď jich má snad osm, tak už začal trénovat. Skoro odmala kouřil, takže měl co dělat i s kratší tratí... Ale vzal to dobře, prestižně. Líbí se mu to."

A tím sázky nekončí. Bude-li judista nejhůře sedmý, dostane od svého sponzora McDonald’s možnost sestavit si vlastní hamburger McKrpálek. Neuspěje-li, bude muset v kimonu přinést šéfce projektu menu přes Václavské náměstí. "Pokud vyhraju, úplně zdravý ten můj McKrpálek nebude," mrkne. "Pořádně velký, aby se z toho člověk najedl."

Že by mu nejlíp šmakoval jako olympijskému medailistovi, dodávat nemusí.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz