První olympionici nabrali směr Londýn. Ježek se vrátí posekat trávu

16 2012
Těžké mraky se nad nimi slitovaly, poslední pózování před odletem zvládla první část české olympijské výpravy na kbelském letišti ještě "za sucha". Vzápětí se nad Prahou prudce rozpršelo. Vodní slalomáře, gymnastu Martina Konečného a jachtaře Karla Lavického symbolicky doprovodil na cestě do Londýna déšť.

Ondřeje Štěpánka i slzy, dcera Julinka loučení u bran areálu obrečela. "V posledních měsících to prožívá hodně," netajil člen deblové posádky Volf - Štěpánek.

Na palubě airbusu našel pohodlí s dalšími šestnácti členy české výpravy. Materiál vezli důležitý, zejména pracovní nástroje vodních slalomářů. I proto chvílemi chodila Štěpánka Hilgertová po odletové hale se strnulým výrazem v obličeji. Žádná nervozita ze šestého olympijského startu, vždyť kvalifikace čeká zkušenou kajakářku až za dva týdny.

Fotogalerie

Problémem je vzpomínka na poslední let na trase Londýn - Praha. Jejímu kajaku se stal osudným. Nová loď, dokonale vyladěná do posledních detailů, cestu nepřežila. "Vrátila se v dezolátním stavu, naprosto rozdrcená přímo uprostřed, neopravitelná," posteskla si čtyřiačtyřicetiletá slalomářka.

Výrobce plavidla, jehož hodnota se pohybuje kolem 30 000 korun, zareagoval promptně. V expresně rychlém tempu zhotovil nový kajak a Hilgertová už na něm v Praze třikrát trénovala. "Je to velmi dobrá loď, měla by být v pořádku. Jen přežít ten přesun," přála si dvojnásobná olympijská šampionka.

Kajak zabalila do speciálního vypolstrovaného obalu, přelepila nápisem "Křehké" a pak neustále pozorovala, jak vojáci na kbelském letišti s jejím cenným pracovním nástrojem zacházejí.

Deblkanoisté? Stejné kurzy

Stanislav Ježek podobné problémy neřešil. Singlkanoe už má v Londýně uschované od května, nechal je v tamním areálu. "Snad se neztratily," říkal s úsměvem. Akorát si musel přibalit nové pádlo.

Pod pěti kruhy jej totiž čeká premiéra - jelikož to pravidla umožňují, kromě závodů singlistů plánuje s kajakářem Vavřincem Hradílkem zasednout i do deblkanoe. S novým, kratším pádlem. "I loď máme novou! A poslední trénink nám to jelo zase líp," chlubil se. Mezi deblkanoisty budou patřit k těm, co naplní coubertinovské heslo "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se".

I když... Sázkové kanceláře vypsaly na dvojici Ježek, Hradílek stejný kurz jako na dvojici Volf, Štěpánek. Zatímco první jmenovaní absolvují na olympijském kanálu vůbec první společný oficiální závod, druhý tandem už má ve sbírce olympijské stříbro i bronz. "Jéža nám říkal: Moc vám nevěřej, zato nám věřej dost," smál se Štěpánek.

Pohoda ze slalomářů čišela. Olympijská nervozita u nich ještě nemá šanci. Někteří se dokonce na víkend vrátí domů. "Musím posekat trávu na chalupě a podobné věci," utrousil Stanislav Ježek.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz