Olympionici obsadili vesnici. Se zpožděním a málem zbouraným plotem

MALÉ POSTELE. Gymnasta Martin Konečný ve svém pokoji v olympijské vesnici dumal, jak se na lůžko poskládají třeba basketbalisté | foto:  Michal Sváček, MAFRA

24 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Hned za bránou stojí kovová plastika - kostra gymnasty v přeskoku přes kozu. Kolem si to sype kolumbijská cyklistka z tréninku, dvě dobrovolnice v elektrickém vozíku rozvážejí do jednotlivých bytovek nové lahve s vodou. V Londýně je nezvykle horko a jeden balík přistane i v ulici De Coubertina č. p. 18. Tam, co se usadil český olympijský tým.

Na skle pod nápisem Czech Team se vyjímá všudypřítomný motiv Kupkovy Dvoubarevné fugy, inspirativního díla pro londýnskou kolekci. Vedlejší vchod okupují Slováci, další dveře zase patří brazilské výpravě.

Račte, zvou nás na prohlídku českého věžáku.

Nahoru vede úzké a strmé schodiště, v pokoji, jednom z 91 pro české sportovce, leží gymnasta Martin Konečný a vypráví: "Olympijská vesnice v Pekingu mi přišla trošku větší. A byl tam i bazén. Ten by se hodil, když je tak hezky."

Ubytování je milé, ale žádný luxus - dvě lůžka, noční stolek, jedna skříň. Koupelna na chodbě, na jejím konci druhý pokojík, co už čeká na dalšího reprezentanta. Všechno stísněné, příčky mezi stěnami tu vybourají až po olympiádě, kdy se vesnice promění v žádané ubytování Londýňanů.

Fotogalerie

"Postel mohla být o kus širší. Chtěl bych vidět, jak se na ni položí třeba vzpěrač nebo basketbalista," dumal Konečný. "No, pokoje velké nejsou," souhlasil vzpěračský svalovec Jiří Orság a jeho trenér vtipkoval: "Proto já spím v koupelně a Jirka v pokoji."

Z horních oken je vidět až na olympijský park, hlavní stadion, vedle plavecké centrum. Přímo pod českými balkony leží stan plný zábavy, herní automaty, kulečník. "Na ten se chystám," těšil se Konečný, jeden z prvních olympioniků ve vesnici. "Už přijedou další kluci, zatím jsem tu byl sám."

Hlavní část výpravy dorazila do Londýna v úterý, olympijský speciál se z Prahy otočil dvakrát. A místní autobusáci opět nezklamali. "Trošku s námi bloudil," prozradil Orság. "Jednou brousil chodník, pak málem vzal plot. Trošku to dřelo."

Do olympijské vesnice jeli sportovci z letiště dvě hodiny. "Takže jsme do jídelny přišly tak hladové, že jsme snědly to první, na co jsme narazily," líčila basketbalová kapitánka Hana Horáková.

Ale kde jsou batohy? pátrali olympionici. "Čekám na kolo," říkal silničář Jan Bárta a studoval v mapě města, kam pak vyrazí na trénink.

"Snad je nezapomněli ve Kbelích," strachoval se vzpěračský obr Orság. "Nejspíš jsou někde v Manchesteru," zlobil se šéf mise František Dvořák. "Přitom jsme to měli všechno tak dobře naplánované. Za 10 minut byli všichni ubytovaní a na kufry čekáme přes čtyři hodiny."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Najdete na iDNES.cz