Olympionici obsadili vesnici. Se zpožděním a málem zbouraným plotem

MALÉ POSTELE. Gymnasta Martin Konečný ve svém pokoji v olympijské vesnici dumal, jak se na lůžko poskládají třeba basketbalisté | foto:  Michal Sváček, MAFRA

24 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Hned za bránou stojí kovová plastika - kostra gymnasty v přeskoku přes kozu. Kolem si to sype kolumbijská cyklistka z tréninku, dvě dobrovolnice v elektrickém vozíku rozvážejí do jednotlivých bytovek nové lahve s vodou. V Londýně je nezvykle horko a jeden balík přistane i v ulici De Coubertina č. p. 18. Tam, co se usadil český olympijský tým.

Na skle pod nápisem Czech Team se vyjímá všudypřítomný motiv Kupkovy Dvoubarevné fugy, inspirativního díla pro londýnskou kolekci. Vedlejší vchod okupují Slováci, další dveře zase patří brazilské výpravě.

Račte, zvou nás na prohlídku českého věžáku.

Nahoru vede úzké a strmé schodiště, v pokoji, jednom z 91 pro české sportovce, leží gymnasta Martin Konečný a vypráví: "Olympijská vesnice v Pekingu mi přišla trošku větší. A byl tam i bazén. Ten by se hodil, když je tak hezky."

Ubytování je milé, ale žádný luxus - dvě lůžka, noční stolek, jedna skříň. Koupelna na chodbě, na jejím konci druhý pokojík, co už čeká na dalšího reprezentanta. Všechno stísněné, příčky mezi stěnami tu vybourají až po olympiádě, kdy se vesnice promění v žádané ubytování Londýňanů.

Fotogalerie

"Postel mohla být o kus širší. Chtěl bych vidět, jak se na ni položí třeba vzpěrač nebo basketbalista," dumal Konečný. "No, pokoje velké nejsou," souhlasil vzpěračský svalovec Jiří Orság a jeho trenér vtipkoval: "Proto já spím v koupelně a Jirka v pokoji."

Z horních oken je vidět až na olympijský park, hlavní stadion, vedle plavecké centrum. Přímo pod českými balkony leží stan plný zábavy, herní automaty, kulečník. "Na ten se chystám," těšil se Konečný, jeden z prvních olympioniků ve vesnici. "Už přijedou další kluci, zatím jsem tu byl sám."

Hlavní část výpravy dorazila do Londýna v úterý, olympijský speciál se z Prahy otočil dvakrát. A místní autobusáci opět nezklamali. "Trošku s námi bloudil," prozradil Orság. "Jednou brousil chodník, pak málem vzal plot. Trošku to dřelo."

Do olympijské vesnice jeli sportovci z letiště dvě hodiny. "Takže jsme do jídelny přišly tak hladové, že jsme snědly to první, na co jsme narazily," líčila basketbalová kapitánka Hana Horáková.

Ale kde jsou batohy? pátrali olympionici. "Čekám na kolo," říkal silničář Jan Bárta a studoval v mapě města, kam pak vyrazí na trénink.

"Snad je nezapomněli ve Kbelích," strachoval se vzpěračský obr Orság. "Nejspíš jsou někde v Manchesteru," zlobil se šéf mise František Dvořák. "Přitom jsme to měli všechno tak dobře naplánované. Za 10 minut byli všichni ubytovaní a na kufry čekáme přes čtyři hodiny."

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz