Favorita Cavendishe zaskočil Vinokurov, Kreuziger v Londýně patnáctý

HURÁ! Senzační olympijské vítězství devětatřicetiletého Kazacha Alexandra Vinokurova, druhý za ním dojíždí Kolumbijec Rigoberto Uran. (28. července 2012) | foto: Reuters

28 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Kroutí si svoji poslední profesionální sezonu a v Londýně za ní s předstihem udělal zlatou tečku. Kazach Alexander Vinokurov se stal olympijským šampionem v silniční cyklistice. Domácí favorit Mark Cavendish se navzdory očekáváním a urputné snaze celého britského týmu neprosadil, dojel poražen v hlavním poli. Roman Kreuziger se dostal do rozhodujícího úniku a vytěžil z něj 15. místo.

Vinokurov byl členem početné skupiny uprchlíků, kteří se z hlavního pole utrhli ve stoupání na Box Hill, jediný vážný kopec na okruhu. Spolu se svými kolegy pak dokázal udržet dostatečný náskok před stíhací eskadrou v britských dresech.

Když do finiše 250 kilometrů dlouhé bitvy o olympijské zlato zbývalo šest kilometrů, ve stejnou chvíli jako Kolumbijec Rigoberto Uran zaútočil i lídr stáje Astana. Marně se pak Nibali, Gilbert i Roman Kreuziger snažili vedoucí dvojku docvaknout.

Fotogalerie

Oba si pravidelným střídáním vypracovali dostatečný náskok a v nájezdu na The Mall, cílový bulvár u Buckinghamského paláce, už bylo jasno, že nadchází bitva dvou mužů.

V momentu, kdy se Uran ohlédl, jak daleko jsou pronásledovatelé, Vinokurov se zvedl ze sedla, přehodil na těžší převod a svého soka utrhl. Do cílové brány s pěti kruhy vjel jako šampion. "Neuvěřitelné," říkal pak. "Tour jsem dokončil trošku unavený, ale na olympiádu jsem jet musel. Věděl jsem, že ve spurtu nemám šanci, že musím jet. Toto je vítězství ke konci mé kariéry."

Vinokurov získal druhou olympijskou medaili, před dvanácti lety v Sydney byl stříbrný. Se stejným kovem se teď musel spokojit vrchařský specialista Uran, skupinu spurtérů přivedl na cílovou pásku Alexander Kristoff z Norska.

Vývoj i výsledek olympijského závodu byly obrovskou ránou pro sprintery a speciálně pro britský "Dream Team", který zbytečně celý den makal ve prospěch mistra světa Cavendishe. "Na startu není silnější tým, než jsme my," ujišťoval Millar, jeden z tahounů před startovním výstřelem.

Jenže ani stoprocentní dřina, ani to, že v závěru se ke snaze zlikvidovat ztrátu uprchlíků přidali Němci se svou raketou Greipelem, nepomohlo. Cavendish dojel devětadvacátý, čtyřicet sekund za vysněnou zlatou medailí. "Kluci seděli za cílem úplně vycucaní. Dělali jsme, co jsme mohli," pronesl Cavendish. "Ale ostatní byli rádi už jen za to, že jsme nevyhráli my."

Ještě větší prohru však zažil Švýcar Fabian Cancellara, který držel slibnou pozici v úniku, jenže do jedné ze zatáček najel příliš rychle, vjel do ochranné bariéry a udělal kotrmelec přes patník. Vrátil se sice na kolo, s výrazem bolesti se však držel za rameno a jeho účast ve středeční časovce, kde mohl obhajovat triumf z Pekingu, je nejasná.

Cyklistika - silniční závod mužů (250 km)

1. Vinokurov (Kaz.) 5:45:57, 2. Urán (Kol.) stejný čas, 3. Kristoff (Nor.), 4. Phinney (USA), 5. Lagutin (Uzb.), 6. O'Grady (Aus.), 7. Roelandts (Belg.), 8. Rast (Švýc.), ...15. Kreuziger všichni -8, 74. Bárta (oba ČR) -40.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Najdete na iDNES.cz