Stolní tenistka Vacenovská se s olympiádou loučí po třetím kole

Česká stolní tenistka Iveta Vacenovská ve třetím kole olympijského turnaje. | foto: AP

29 2012
Česká stolní tenistka Iveta Vacenovská porazila na olympijských hrách v Londýně jen jednu soupeřku. Ve třetím kole neuspěla proti deváté nasazené Wu Ťia-tuo z Německa. Podlehla jí 2:4 na sety.

Cestou od stolu tekly Vacenovské po tváři slzy a na chvilku si klekla, aby se uklidnila. "S hrou můžu být spokojená, ale ten výsledek, třetí kolo, tak (slzy) asi kvůli tomu výsledku. S tím spokojená určitě nejsem," řekla Vacenovská. "Iveta hrála dobře celkově a zanechala výborný dojem," pochválil ji trenér Miroslav Cecava.

Vacenovská s evropskou šampionkou z roku 2009 odehrála vyrovnaný zápas. Snažila se útočit a po úvodním setu ztraceném v poměru 9:11 se jí vydařil vstup do druhé sady. V té vedla 4:0 a 7:3, a i když německá reprezentantka vyrovnala, rodačka z Hodonína odskočila na 10:7. Nevyužila však žádný z těchto tří setbolů ani ten čtvrtý, který si vybojovala za stavu 11:10, a následně prohrála 13:15.

Česká stolní tenistka Iveta Vacenovská ve třetím kole olympijského turnaje.

Česká stolní tenistka Iveta Vacenovská ve třetím kole olympijského turnaje.

"Šance tam byla, přestože byla lepší, ale první dva sety jsem moc nezvládla. Hrála jsem, nevím jestli v křeči, ale pokazila jsem si vlastní balony, a to rozhodlo zápas. Vedení 7:3 proti takové hráčce nesmím ztratit," řekla Vacenovská. Místo vyrovnaného stavu 1:1 tak prohrávala 0:2.

"I když jsem si to snažila nepřipouštět, tak je to jiné." Ze ztráty setu se oklepala a v třetí sadě měla znovu navrch, když se po šesti vítězných výměnách za sebou dostala do vedení 10:5. Po dvou chybách při setbolech si pak raději vzala oddechový čas a nakonec v pořadí čtvrtý setbol proměnila ve výhru 11:8. "Mám problém udělat poslední míček. Snažím se si to nepřipouštět, ale možná to vnímám a opravdu se mi to nedaří, protože to je tak skoro pořád," řekla.

Čtvrtá sada však znovu patřila Wu Ťia-tuo, která se přesnými bloky úspěšně bránila útokům osmadvacetileté Češky. Čtyřiatřicetiletá Němka měla vzápětí blízko k ukončení zápasu, protože v pátém setu vedla už 9:7. V koncovce však tentokrát selhala a dvěma chybami darovala Vacenovské výhru 11:9.

Vacenovská se snažila hrát hlavně přes bekhend Němky, protože ta má na forhendu speciální potah, z kterého je nebezpečná. "Na forhendu má sendvič a většina hráček s tím má problémy. I Číňanky to pro ni hrajou přes bekhend," řekl Cecava. "Vůbec mi ten její materiál nevyhovuje," přitakala Vacenovská.

V šesté sadě byla šestnáctá hráčka světa znovu přesnější, vyhrála ji 11:5 a stejně jako ostatní nasazené stolní tenistky postoupila do osmifinále. Naopak pro české barvy londýnský turnaj ve stolním tenisu skončil.

Tři čtyřicátníci končí, padesátník Zhiwen uspěl

S olympijským turnajem ve stolním tenisu se rozloučilo shodně v druhém kole trio slavných čtyřicátníků - během hodiny vypadli v Londýně Švéd Jörgen Persson, Belgičan Jean-Michel Saive a Chorvat Zoran Primorac.

PADESÁTNÍK. Čínský stolní tenista He Zhiwen, reprezentující Španělsko, už

PADESÁTNÍK. Čínský stolní tenista He Zhiwen, reprezentující Španělsko, už oslavil abrahámoviny.

Do třetího kola naopak postoupil naturalizovaný Španěl He Zhiwen, jenž v květnu oslavil 50. narozeniny.

Saive, Primorac a Persson se představili už při olympijské premiéře stolního tenisu v Soulu 1988 a od té doby nechyběli ani na jednom turnaji pod pěti kruhy.

Sedmá olympijská účast skončila pro Saiveho (42 let) porážkou 1:4 s Kalinikosem Kreangou z Řecka, Primorace (44) zdolal 4:3 egyptský outsider Lašín El Sajed a nejstarší Persson (46) vypadl po hladké porážce 0:4 s o dvacet let mladším Chorvatem Andrejem Gačinou.

Persson se však s Londýnem ještě neloučí, s reprezentačními spoluhráči ho čeká soutěž družstev.

Olympijský turnaj ve stolním tenisu - výsledky

Ženy:
Dvouhra - 3. kolo:
Wu Ťia-tuo (9-Něm.) - Vacenovská (ČR) 4:2 (9, 13, -8, 8, -9, 5).

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Najdete na iDNES.cz