Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Třetí české zlato: pětibojař Svoboda získal titul v běžeckém finiši

  12:45aktualizováno  21:33
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Pekingské trápení je zapomenuto. Moderní pětibojař David Svoboda si z Londýna odváží olympijské zlato. V posledním okruhu běhu předčil sedmadvacetiletý český závodník Čung-žung Cchaa z Číny a připsal si olympijský rekord 5 928 bodů.
Moderní pětibojař David Svoboda radostně roztáhl za zády českou vlajku. Stal se...

Moderní pětibojař David Svoboda radostně roztáhl za zády českou vlajku. Stal se olympijským vítězem | foto:  Dan Materna, MAFRA

Svoboda tak navázal na skifařku Miroslavu Knapkovou a oštěpařku Barboru Špotákovou a získal pro Česko třetí olympijský titul. Zároveň napravil zklamání ze ztráty olympijského kovu z Pekingu, kde selhal při parkúru.

"Je to skvělé, jsem v euforii, takže jsem trochu ve vzduchu. Asi tak o dva metry," básnil nový šampion krátce po doběhu.

České medaile

Závěrečné kombinace běhu a střelby slibovala být napínavým střetem mezi šesticí závodníků, nakonec se však proměnila v "two men show".

Se Svobodou se na tříkilometrové trati přetahoval pouze čínský konkurent, který za ním na startu zaostával o pouhou sekundu.

Rozhodující okamžik přišel po třetí - závěrečné - střelbě. Čech sice na rozdíl od Číňana jedenkrát zaváhal, jenže v běhu soupeře hravě předčil a doběhl pro olympijský rekord 5928.

Dosavadní maximum patřilo šampionu ze Sydney Dmitriji Svatkovskému z Ruska.

Pro bronz za Svobodou a Čung-žung Cchaem doběhl maďarský pětibojař Adam Marosi. 

Cesta českých závodníků

V šermu Svoboda vyhrál 26 ze 35 zápasů a byl první. V plavecké části obsadil 17. příčku s časem 2:04,84 minuty a inkasoval 1 304 bodů. V parkúru pak získal 1 132 bodů a byl v průběžném vedení. Za kombinaci pak získal 2 468 bodů, když zaznamenal šestý nejlepší výkon.

"Snažil jsem se udržovat v hlavě klid, snažil jsem se nepřipouštět si, že jsem na olympiádě. Být celý den nohama na zemi a dělat co nejlepší výkony ve všech disciplínách. A zázrakem se to povedlo," srhnul Svoboda svou pouť.

Druhý z českých zástupců Ondřej Polívka obsadil 15. pozici za 5 652 bodů.  Polívka pokazil šerm, byl v něm nejhorší z 36 účastníků. V plavání se dělil o desáté místo, což mu pomohlo vystoupat v pořadí o něco výš.

Při parkúru si připsal 1 136 bodů a posunul se o další dvě místa vzhůru na 24. pozici. Čtvrtý nejlepší výkon v kombinaci a 2 500 bodů mu pomohlo do poloviny druhé desítky..

První disciplína - šerm

Na olympijskou planš nastoupil Svoboda s velkým sebevědomím. Jako středověký rytíř ničil s elegancí jednoho soupeře za druhým. "Přišel jsem jako vítěz a odešel jsem jako vítěz," prohlásil český pětibojař.

"Věděl jsem, že šerm bude rozhodovat, tak jsem se na něj připravil. Moc jsem ale nešermoval. Schovával jsem se, aby se mnou nepočítali. Vsadil jsem na jednu kartu a vyšlo to," radoval se Svoboda.

V šermu vyhrál český závodník prvních osm soubojů. Poprvé dostal zásah jako první až od Japonce Tomiiho v devátém utkání.

Ani pak však sedmadvacetiletý pětibojař nezastavil. Dál sbíral vítězství, v důležitém duelu přemohl i Alexandra Ljosuna z Ruska. Čech si po výhře sundal helmu, ukázal modrý šátek, zakřičel si a spokojeně usmál.

Právě Ljosun měl jen o jeden vyhraný zápas méně než Svoboda. O druhé místo se s Rusem dělí Číňan Čung-žung Cchao. Ovšem z prvního místa šel plavat Svoboda. Konkurenti na něj ztráceli 24 bodů.

SMS od Čáslavské

Milej Svoboďáčku, není náhoda, že jsme se my dva setkali na Dukle u jednoho stolu. Jedu Vám držet palce na závodiště, abyste měl štěstí i na dobrého koně. S olympijskou kuráží, David všechny poráží. Medaili má taky pro mě, ukáže ji v Českém domě. Věra68
Textová zpráva, kterou Svobodovi během závodu poslala Věra Čáslavská

Svoboda vyhrál úvodní disciplínu a znovu připomněl Peking. Na minulé olympiádě ovládl střelbu, myslel na medaili. Ovšem v parkúru nezvládl zkrotit přiděleného koně a zůstal bez cenného kovu.

Teď má šanci na nápravu. "Medaili chci, když se to povede, bude to fajn. Když se to nepovede, tak to zkusím za čtyři roky," řekl.

Druhá disciplína - plavání

Do bazénu v Aquatic centru přišli oba Češi společně. Oba startovali ve čtvrté rozplavbě na 200 metrů volný způsob, navíc byli vedle sebe ve čtvrté a páté dráze.

Polívka velmi dobře začal, od prvních temp se držel na čele. Svoboda se snažil zůstat mu na dohled. Po prvním bazénu však uvadal a ostatní ho předstihli. Nakonec dohmátl jako sedmý. Vyhrál Maďar Kasza, těsně třetí byl Polívka.

Nejsilnější však byli závodníci v páté rozplavbě.  Čung-žung Cchao se díky třetímu místu dostal do čela průběžného pořadí a Egypťan El Džezírí dokonce časem 1:55.70 vytvořil nový olympijský rekord.

Disciplína třetí - parkúr

Protože se startuje v obráceném pořadí, Ondřej Polívka přišel na řadu mnohem dřív než jeho krajan Svoboda.

Ačkoli bělouše Umberta de Faquez před startem musel krotit, nad překážkami si vedl solidně, připsal si tři dvacetibodové penalizace a čtyři trestné body za překročený časový limit. Za to má dalších 1 136 bodů na své konto. 

Svoboda začal na koni Fellow van T pomalu, ale o to jistěji. Až ve druhé polovině začal chybovat, nastřádal tři penalizace za shozené překážky a také osm trestných bodů za překročený čas. I to však stačilo na 1 132 a posun vpřed. Svoboda byl spokojený, jak naznačila pěst letící vzhůru.

Moderní pětibojař David Svoboda během parkúru
Momentka z olympijského finále v parkuru.
Moderní pětibojař David Svoboda radostně zatíná pěst po povedené jízdě

Moderní pětibojař David Svoboda radostně zatíná pěst po povedené jízdě

Vedoucí Čung-žung Cchao totiž nezajel dobře - pátá chyba, která přišla na poslední překážce, jej připravila o veškerý náskok. Velký útok předvedli maďarští jezdci, jak Robert Kasza, tak Adam Marosi zajeli čistě a v časovém limitu a přidali se ke kandidátům medaile.

Svoboda zlomil parkúrem v Londýně prokletí špatného koně, který zhatil jeho medailové naděje na olympiádě v Pekingu před čtyřmi lety.

Čtvrtá disciplína - kombinace běhu a střelby

Svoboda tak startoval jako první, do 16 sekund se však za ním vydalo hned pět konkurentů. Čech pak na první ze tří střeleckých položek jednou zaváhal, a tak se před něj dostal čínský sok. Ten moment byl možná rozhodující.

Čung-žung se totiž na obtížné běžecké trati nechal vyhecovat a uháněl kupředu. Svobodu však s sebou nestrhl. Odmazání z odstupu si nechal na druhou střelbu, když minul jednou, zato jeho soupeř hned dvakrát.

Další útok přišel před závěrečnou střeleckou položkou, kdy se Svoboda posunul do čela. S pistolí v ruce pak vedení ještě jednou přepustil, když jedenkrát minul, ovšem v posledním kilometrovém okruhu už nebylo pochyb. Sedmadvacetiletý Čech měl více sil.

"Věděl jsem, že to proti němu bude hodně těžké ve střelbě, že nebudu moct udělat moc chyb. Trochu mě překvapil, že se v běhu držel až do třetího kilometru. Já myslel, že ho předběhnu dřív," shrnul David Svoboda svůj zlatý závod.

Výsledky OH - moderní pětiboj

Muži

1. Svoboda (ČR) 5928 b. (šerm: 1024 - plavání: 1304 - parkúr: 1132 - kombinovaný běh a střelba: 2468), 2. Cchao Čung-žung (Čína) 5904 (1000 - 1376 - 1080 - 2448), 3. Marosi (Maď.) 5836 (880 - 1336 - 1200 - 2420), 4. Lesun (Rus.) 5764, 5. Gebhardt (Něm.) 5756, 6. Daniel (Rak.) 5744, 7. Mojsejev (Rus.) 5736, 8. Kinderis (Lit.) 5732, ...15. Polívka (ČR) 5652 (688 - 1328 - 1136 - 2500).

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Olympijský šéf Bach dává najevo: Rusové mají být na hrách. Kdy padne verdikt?

Premium Na kalendáři je červen 2023. Měsíc, jenž byl považován ve sportovním světě za zlomový. Kdy měl Mezinárodní olympijský...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle prezident...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord šampiona v pětiboji...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj nedostal ani při...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za jejich výkony v Londýně....

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...