Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Třetí české zlato: pětibojař Svoboda získal titul v běžeckém finiši

Moderní pětibojař David Svoboda radostně roztáhl za zády českou vlajku. Stal se olympijským vítězem | foto:  Dan Materna, MAFRA

11 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Pekingské trápení je zapomenuto. Moderní pětibojař David Svoboda si z Londýna odváží olympijské zlato. V posledním okruhu běhu předčil sedmadvacetiletý český závodník Čung-žung Cchaa z Číny a připsal si olympijský rekord 5 928 bodů.

Svoboda tak navázal na skifařku Miroslavu Knapkovou a oštěpařku Barboru Špotákovou a získal pro Česko třetí olympijský titul. Zároveň napravil zklamání ze ztráty olympijského kovu z Pekingu, kde selhal při parkúru.

"Je to skvělé, jsem v euforii, takže jsem trochu ve vzduchu. Asi tak o dva metry," básnil nový šampion krátce po doběhu.

České medaile

Závěrečné kombinace běhu a střelby slibovala být napínavým střetem mezi šesticí závodníků, nakonec se však proměnila v "two men show".

Se Svobodou se na tříkilometrové trati přetahoval pouze čínský konkurent, který za ním na startu zaostával o pouhou sekundu.

Rozhodující okamžik přišel po třetí - závěrečné - střelbě. Čech sice na rozdíl od Číňana jedenkrát zaváhal, jenže v běhu soupeře hravě předčil a doběhl pro olympijský rekord 5928.

Dosavadní maximum patřilo šampionu ze Sydney Dmitriji Svatkovskému z Ruska.

Pro bronz za Svobodou a Čung-žung Cchaem doběhl maďarský pětibojař Adam Marosi. 

Cesta českých závodníků

V šermu Svoboda vyhrál 26 ze 35 zápasů a byl první. V plavecké části obsadil 17. příčku s časem 2:04,84 minuty a inkasoval 1 304 bodů. V parkúru pak získal 1 132 bodů a byl v průběžném vedení. Za kombinaci pak získal 2 468 bodů, když zaznamenal šestý nejlepší výkon.

"Snažil jsem se udržovat v hlavě klid, snažil jsem se nepřipouštět si, že jsem na olympiádě. Být celý den nohama na zemi a dělat co nejlepší výkony ve všech disciplínách. A zázrakem se to povedlo," srhnul Svoboda svou pouť.

Druhý z českých zástupců Ondřej Polívka obsadil 15. pozici za 5 652 bodů.  Polívka pokazil šerm, byl v něm nejhorší z 36 účastníků. V plavání se dělil o desáté místo, což mu pomohlo vystoupat v pořadí o něco výš.

Při parkúru si připsal 1 136 bodů a posunul se o další dvě místa vzhůru na 24. pozici. Čtvrtý nejlepší výkon v kombinaci a 2 500 bodů mu pomohlo do poloviny druhé desítky..

První disciplína - šerm

Na olympijskou planš nastoupil Svoboda s velkým sebevědomím. Jako středověký rytíř ničil s elegancí jednoho soupeře za druhým. "Přišel jsem jako vítěz a odešel jsem jako vítěz," prohlásil český pětibojař.

Fotogalerie

"Věděl jsem, že šerm bude rozhodovat, tak jsem se na něj připravil. Moc jsem ale nešermoval. Schovával jsem se, aby se mnou nepočítali. Vsadil jsem na jednu kartu a vyšlo to," radoval se Svoboda.

V šermu vyhrál český závodník prvních osm soubojů. Poprvé dostal zásah jako první až od Japonce Tomiiho v devátém utkání.

Ani pak však sedmadvacetiletý pětibojař nezastavil. Dál sbíral vítězství, v důležitém duelu přemohl i Alexandra Ljosuna z Ruska. Čech si po výhře sundal helmu, ukázal modrý šátek, zakřičel si a spokojeně usmál.

Právě Ljosun měl jen o jeden vyhraný zápas méně než Svoboda. O druhé místo se s Rusem dělí Číňan Čung-žung Cchao. Ovšem z prvního místa šel plavat Svoboda. Konkurenti na něj ztráceli 24 bodů.

SMS od Čáslavské

Milej Svoboďáčku, není náhoda, že jsme se my dva setkali na Dukle u jednoho stolu. Jedu Vám držet palce na závodiště, abyste měl štěstí i na dobrého koně. S olympijskou kuráží, David všechny poráží. Medaili má taky pro mě, ukáže ji v Českém domě. Věra68
Textová zpráva, kterou Svobodovi během závodu poslala Věra Čáslavská

Svoboda vyhrál úvodní disciplínu a znovu připomněl Peking. Na minulé olympiádě ovládl střelbu, myslel na medaili. Ovšem v parkúru nezvládl zkrotit přiděleného koně a zůstal bez cenného kovu.

Teď má šanci na nápravu. "Medaili chci, když se to povede, bude to fajn. Když se to nepovede, tak to zkusím za čtyři roky," řekl.

Druhá disciplína - plavání

Do bazénu v Aquatic centru přišli oba Češi společně. Oba startovali ve čtvrté rozplavbě na 200 metrů volný způsob, navíc byli vedle sebe ve čtvrté a páté dráze.

Polívka velmi dobře začal, od prvních temp se držel na čele. Svoboda se snažil zůstat mu na dohled. Po prvním bazénu však uvadal a ostatní ho předstihli. Nakonec dohmátl jako sedmý. Vyhrál Maďar Kasza, těsně třetí byl Polívka.

Nejsilnější však byli závodníci v páté rozplavbě.  Čung-žung Cchao se díky třetímu místu dostal do čela průběžného pořadí a Egypťan El Džezírí dokonce časem 1:55.70 vytvořil nový olympijský rekord.

Disciplína třetí - parkúr

Protože se startuje v obráceném pořadí, Ondřej Polívka přišel na řadu mnohem dřív než jeho krajan Svoboda.

Ačkoli bělouše Umberta de Faquez před startem musel krotit, nad překážkami si vedl solidně, připsal si tři dvacetibodové penalizace a čtyři trestné body za překročený časový limit. Za to má dalších 1 136 bodů na své konto. 

Svoboda začal na koni Fellow van T pomalu, ale o to jistěji. Až ve druhé polovině začal chybovat, nastřádal tři penalizace za shozené překážky a také osm trestných bodů za překročený čas. I to však stačilo na 1 132 a posun vpřed. Svoboda byl spokojený, jak naznačila pěst letící vzhůru.

Moderní pětibojař David Svoboda během parkúru
Momentka z olympijského finále v parkuru.
Moderní pětibojař David Svoboda radostně zatíná pěst po povedené jízdě

Moderní pětibojař David Svoboda radostně zatíná pěst po povedené jízdě

Vedoucí Čung-žung Cchao totiž nezajel dobře - pátá chyba, která přišla na poslední překážce, jej připravila o veškerý náskok. Velký útok předvedli maďarští jezdci, jak Robert Kasza, tak Adam Marosi zajeli čistě a v časovém limitu a přidali se ke kandidátům medaile.

Svoboda zlomil parkúrem v Londýně prokletí špatného koně, který zhatil jeho medailové naděje na olympiádě v Pekingu před čtyřmi lety.

Čtvrtá disciplína - kombinace běhu a střelby

Svoboda tak startoval jako první, do 16 sekund se však za ním vydalo hned pět konkurentů. Čech pak na první ze tří střeleckých položek jednou zaváhal, a tak se před něj dostal čínský sok. Ten moment byl možná rozhodující.

Čung-žung se totiž na obtížné běžecké trati nechal vyhecovat a uháněl kupředu. Svobodu však s sebou nestrhl. Odmazání z odstupu si nechal na druhou střelbu, když minul jednou, zato jeho soupeř hned dvakrát.

Další útok přišel před závěrečnou střeleckou položkou, kdy se Svoboda posunul do čela. S pistolí v ruce pak vedení ještě jednou přepustil, když jedenkrát minul, ovšem v posledním kilometrovém okruhu už nebylo pochyb. Sedmadvacetiletý Čech měl více sil.

"Věděl jsem, že to proti němu bude hodně těžké ve střelbě, že nebudu moct udělat moc chyb. Trochu mě překvapil, že se v běhu držel až do třetího kilometru. Já myslel, že ho předběhnu dřív," shrnul David Svoboda svůj zlatý závod.

Výsledky OH - moderní pětiboj

Muži

1. Svoboda (ČR) 5928 b. (šerm: 1024 - plavání: 1304 - parkúr: 1132 - kombinovaný běh a střelba: 2468), 2. Cchao Čung-žung (Čína) 5904 (1000 - 1376 - 1080 - 2448), 3. Marosi (Maď.) 5836 (880 - 1336 - 1200 - 2420), 4. Lesun (Rus.) 5764, 5. Gebhardt (Něm.) 5756, 6. Daniel (Rak.) 5744, 7. Mojsejev (Rus.) 5736, 8. Kinderis (Lit.) 5732, ...15. Polívka (ČR) 5652 (688 - 1328 - 1136 - 2500).

Autor:
  • Nejčtenější

STALO SE 28. KVĚTNA: České medaile a smutný osud Goppolda z Lobsdorfu

Kdo byl prvním českým reprezentantem, kterému na krk pověsili pravou olympijskou medaili? Diskař Janda-Suk, druhý na...

Člen MOV varuje: Uspořádat hry příští rok bude problematické. I s vakcínou

Vlivný člen Mezinárodního olympijského výboru Australan John Coates je skeptický k vyhlídkám na uspořádání odložených...

Vláda australského Queenslandu pozastavila kandidaturu na OH 2032

Vláda australského státu Queensland kvůli koronaviru pozastavila kandidaturu na uspořádání olympijských her v roce...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu. Nemusíte vyhrát. Někdy...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj nedostal ani při...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm nesoutěžili sportovci a...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka Miroslava Knapková se...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...