Jamajská štafeta pokořila světový rekord a Bolt slaví třetí zlato

REKORDMANI. Jamajská štafeta na 4x100 metrů s finišmanem Usainem Boltem vyhrála v Londýně olympijské finále ve světovém rekordu 36,84 sekundy. Svůj předchozí rekord z loňského mistrovství světa v Tegu překonali Jamajčané o dvě desetiny. Bolt získal stejně jako v Pekingu tři zlaté medaile. | foto: AP

11 2012
Londýn (Od zpravodajů iDNES.cz) - Usain Bolt znovu cupoval historické zápisy. S kolegy z jamajské sprinterské štafety na 4x100 metrů Nestou Carterem, Michaelem Fraterem a Yohanem Blakem vylepšili vlastní světové maximum o dvě desetiny sekundy na 36,84.

Bolt v Londýně

Předchozí dva triumfy

Jediné zklamání pro jamajského šampiona přišlo až v cíli.

Striktní rozhodčí nedal na prosby atletické celebrity a štafetový kolík jí do sbírky neponechal.

"Tak si ho nech," máchl Bolt rozzlobeně rukou.

Jamajská superstar se tak musí spokojit s tím, že si z Londýna odváží tři zlaté kovy - stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu. "To byl můj cíl," řekl. "Teď si můžu sednout a začít o tom přemýšlet. Ale to až později, teď jdu do města. Slavit!"

Až do poloviny oválu mohli o zlatu přemýšlet také Američané, třetí muž výběru Tyson Gay však mírně ztratil na Yohana Blakea. Rozhodnout se mělo až v závěrečné rovince.

Fotogalerie

Ryan Bailey neměl proti dlouhému Boltově kroku šanci a ztratil na něj dvě desetiny. Čas 37,04 sekundy je přitom národním rekordem a zároveň vyrovnáním loňského výkonu Jamajčanů z Tegu.

"Běželi jsme výborně a za rok budeme ještě lepší," prohlásil za stříbrné Američany Justin Gatlin

A co řekli šampioni? "Hodně jsme letos trénovali, takže jsem čekal rychlý čas," povídal Carter. "A 36,84 rychlý čas je."

"Běželi jsme jako tým a docela dobře jsme se poprali s tlakem," oddechl si Blake a Bolt dodal: "Věděl jsem, že světový rekord je reálný. Je to úžasný pocit, když ho teď máme."

Na třetí příčce doběhli Kanaďané, jenže vlajka s javorovým listem měla po pár minutách poklesnout. A naopak výběr Trinidadu a Tobaga se vrátil na plochu, aby si vychutnal ovace. Důvod? Diskvalifikace zamíchala pořadím..

Olympijský závod mužských štafet na 4x100 metrů

1. Jamajka (Carter, Frater, Blake, Bolt) 36,84 - světový rekord, 2. USA (Kimmons, Gatlin, Gay, Bailey) 37,04, 3. Trinidad a Tobago (Bledman, Burns, Callender, Thompson) 38,12, 4. Francie 38,16, 5. Japonsko 38,35, 6. Nizozemsko 38,39, 7. Austrálie 38,43, Kanada diskvalifikována.

Nejčtenější

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz