Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Nerušit, fandíme! Čeští příznivci měli na basketbalu převahu

  12:36
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Po utkání už v ochozech vlály jen vlajky s francouzskou trikolórou, ale při olympijském čtvrtfinále měli fanoušci českých basketbalistek v londýnské hale jasnou převahu. "Ozvěte se, kdo fandíte Francii! A teď kdo České republice!" Moderátoři burcovali fanoušky obou táborů a mít měřič hluku, tak by se česká podpora dala jasně prokázat.

Mnozí jsou oblečeni do reprezentačních triček s motivy Kupkovy Dvoubarevné fugy. Ne, nejsou to olympionici, ani jejich trenéři či oficiální hosté, jsou to fandové, kteří si oblečení nakoupili v londýnském Českém domě, aby se lépe identifikovali se sportovci, kterým fandí.

Tak jako sestry z Karviné, které v Londýně žijí a dlouhodobě pracují. "Chtěly jsme mít něco na památku," řekly při své návštěvě Českého domu.

V basketbalové hale se hraje poslední čtvrtfinálový zápas olympijského turnaje. Ve čtvrt na jedenáct místního času nastupují české basketbalistky proti favorizované Francii. Aréna je našlapaná, zůstalo jen pár volných sedaček.

Nebylo lehké se dostat právě na zápas svého týmu, protože při nákupu v předprodejích nebylo vůbec jasné, kdo do čtvrtfinále postoupí a v jakém termínu bude hrát.

České vlajky tak jsou roztroušené po všech ochozech. Každý sehnal lístky jinam. Dole u palubovky sedí s vlajkou na klíně předseda basketbalové federace Miroslav Jansta, nahoře pod střechou mávají zástavami fandové, kteří sháněli vstupenky na poslední chvíli.

Chlapík, jenž na konci přestávky stoupá po schodech do horních řad, je zabalený do červenobílé vlajky s modrým klínem, ale na oslovení v češtině nereaguje. "Sorry, nerozumím česky, jsem z Jižní Afriky," omlouvá se. A co tedy ta vlajka? "Manželka je z Prahy, teď spolu žijeme v Londýně," odpovídá a slibuje: "Počkejte minutku, já ji seženu."

Christo Tuma-Marais sahá po mobilu, aby svou paní zavolal, ale drobná blondýnka s druhou českou vlajkou mezitím přichází. Na pozdrav a první otázku začne odpovídat anglicky, ale pak jí dojde, že může mluvit mateřským jazykem. "Vstupenky sehnal manžel, nakonec jsme měli štěstí, že to je zápas českého týmu. Je to tady perfektní!"

Česko-africký pár na olympijské soutěže vyrazil podruhé. "Byli jsme na stolním tenise, bohužel Češky prohrály. Dneska to určitě dopadne líp," věří Simona Tůmová-Marais.

Naopak parta přátel, kteří se prý znají z pražského Smíchova, basketbalovým zápasem svou olympijskou misi začíná. "Dnes jsme přiletěli, hodili jsme tašky do hotelu a jeli jsme rovnou sem," říká Robert Tachovský. Na hlavě má červenou paruku, v ruce drží cíp vlajky, kterou spolu s ním třesou i kamarádi na vedlejších sedačkách.

Skupina obsadila celou jednu řadu. "Přes agenturu jsme si koupili zájezd a lístky na atletiku. Je tady s námi i přítel Evy Vítečkové, kterému se podařilo sehnat vstupenky na tohle utkání," prozradí.

Pak už se začne ošívat. "To už stačí, musíme fandit," řekne. Začíná totiž druhý poločas.

Francouzi mají vlajky, Češi hlasivky

České reprezentantky ho skvěle rozjely fantasticky a Robert, Simona, Christo i stovka dalších fanoušků mohou jásat. Z nerozhodného skóre z přestávky je najednou vedení o třináct bodů.

"Pojďmě holky, pojďme do toho!" Chvilku se z jednoho růžku ozve skandování, ale jinak se diváci převážně jen řídí pokyny moderátorů. Dělají rámus, když jsou k tomu vyzváni, dozpívávají pouštěné hity, mávají, tleskají.

Ale ze všeho nejradši oslavují vstřelené koše.

"Čekal jsem, že se bude víc fandit a skandovat," mrzí trochu Libora Kučeru, který vyhrál zájezd na olympiádu v soutěži s GE Money. "Zítra jdu na volejbal, potom mě čeká atletika," dodá ještě.

Souboj českých a francouzských vlajek v hledišti je vyrovnaný, těch francouzských je možná o trochu víc. Naopak hlasivky mají mnohem silnější Češi.

Zápas však končí pro české fanoušky velkým zklamáním. Skvěle rozehranou partii české basketbalistky nedotáhly k vítězství. V poslední minutě přišly o vedení a palubovku opouštěly v slzách.

"Dámy a pánové, povstaňte a zatleskejte aktérům tohoto úžasného představení," vyzývá moderátor. Diváci ho poslechnou, ale ti čeští po potlesku mizí v deštivé noci. Na tribunách teď jásá už jen vítězná trikolóra.

  • Nejčtenější

Olympijský oheň ještě před startem štafety projede Japonskem

Olympijský oheň, který byl letos na jaře zapálen pro nakonec odložené hry v Tokiu, ještě před oficiální štafetou s...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které vozíčkářům usnadňuje pohyb...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

"Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju," říkala skifařka...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord šampiona v pětiboji...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl famózní úder!...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...