Doporučujeme

Česká závodnice Romana Labounková při kvalifikační jízdě BMX. (8. srpna 2012)

Česká závodnice Romana Labounková při kvalifikační jízdě BMX. (8. srpna 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Bikrosařka Labounková se ráno zranila, ale kvalifikaci zvládla

• 16
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Obě české závodnice na BMX mají za sebou první soutěžní představení na olympijské trati. Kvalifikace zařadila Anetu Hladíkovou na desáté a Romanu Labounkovou na jedenácté místo mezi šestnácti cyklistkami. Závod pro obě pokračuje pátečním semifinále.

Nejlepší výkon proti časomíře předvedla australská favoritka Caroline Buchananová, těsně za sebou zanechala druhou Sarah Walkerovou z Nového Zélandu a třetí Marianu Pajónovou z Kolumbie.

Obě Češky na první ženu kvalifikace ztratily přes dvě sekundy a při nasazení do další jízdy patří do druhé poloviny startovního pole.

O úspěchu a neúspěchu však budou rozhodovat až osmičlenné semifinálové jízdy, z kvalifikace nikdo nevypadával.

Dvaadvacetiletá Labounková měla v dopoledním tréninku ošklivý pád, ale v jízdě se nakonec nijak nešetřila. "Dopadla jsem na rameno a na bok, mám to trochu naražené, ale zatejpovala jsem to a necítím to," řekla. "V jízdě mě to nijak neomezuje, a tak jsem mohla jet naplno."

Poprvé od pádu ji čekat druhý skok, místo, na kterém ráno chybovala. "Musela jsem ho skočit, a myslím, že jsem to zvládla dobře."

Třetí žen letošního mistrovství světa však celkově s jízdou spokojena nebyla. "Na třetí rovině jsem udělala pár chyb, myslím že skončím až ve druhé půlce, předvídala po své jízdě. A měla pravdu, skončila jedenáctá.

Česká závodnice Aneta Hladíková při kvalifikační jízdě BMX. (8. srpna 2012)

O jedno místo a 250 tisícin ji porazila i její týmová kolegyně, o šest let starší Hladíková. "Start se mi moc nepovedl, byla jsem docela nervózní," přiznala v cíli bronzová medailistka z letošního mistrovství Evropy Hladíková. "Zbytek jízdy už byl docela dobrý."

Vzruch do poklidného průběhu slunečného londýnského odpoledne vnesla americká cyklistka Brooke Crainová, která nezvládla nástrahy tratě a po pádu přes řidítka jí museli pomáhat zdravotníci. Devatenáctiletá blondýnka však za potlesku obecenstva odešla po svých a v pátek by neměla na startu scházet.

Ve čtvrtek mají bikrosařky volno, závodit budou jen muži, jichž je v soutěži dvakrát tolik. Ženy čeká semifinále v pátek.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.