OH

Doporučujeme

VŠECHNO ROZEBEROU. Provizorní sportoviště ušetří Londýnu péči o stadiony, které už nikdy nezaplní tolik diváků jako při OH. | foto: Reuters

Už rozebírají Londýn: nejhezčí aréna zmizela, další hala zamíří do Ria

  • 49
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Čtvrt milionu míst na tribunách olympijských sportovišť v příštích týdnech a měsících zmizí, odstěhuje se dokonce i celá basketbalová hala. Rozebírání už začalo, Londýn nechce mít jako vzpomínku na hry nefunkční betonové ruiny.

Ten obrázek člověka vezme za srdce. Arénu pro plážový volejbal považoval za nejkrásnější sportoviště olympijských her, a teď se dívá na její konec. Dělníci začínají velkou montovanou stavbu rozebírat a fotograf zachytil, jak bourají zrovna tu řadu novinářské tribuny, kde sedávali čeští reportéři.

LEŠENÍ V SRDCI LONDÝNA. Stadion na plážový volejbal měl ze všech sportovišť her
DOBOJOVÁNO. Dělníci rozebírají stadion pro plážový volejbal. Celá aréna pro 14

CO TÝDEN VZAL. Ještě před týdnem tady 14 tisíc diváků fandilo plážovým volejbalistům, teď už stadion Horse Guards Parade přestává existovat.

Stadion Horse Guards Parade už pomalu přestává existovat, a přesto (nebo právě proto) se stává jedním ze symbolů londýnských her.

Stál v samotném srdci Londýna a návštěvníkův pohled z tribuny těkal mezi atraktivními volejbalovými souboji a pamětihodnostmi britské metropole. Zároveň to byla provizorní aréna důmyslně postavená z ocelových konstrukcí.

Londýn připravil olympijské hry provizorních sportovišť. Organizátoři si vzali poučení z chátrajících staveb v Aténách i draze udržovaných nepotřebných stadionů v Pekingu a koncipovali sportoviště od začátku tak, aby po OH měla smysluplné využití. Anebo aby zmizela z povrchu londýnského.

Od Atén po Londýn

Co se stalo se sportovišti

O olympijské medaile se soutěžilo na 34 sportovištích. Devatenáct jich existovalo už v minulosti a mezi patnácti novými najdeme sedm dočasných staveb. A to ještě těch osm nových stálých stadionů bude po OH upraveno: sníží se kapacita, vzniknou nové možnosti k univerzálnějšímu využití.

Za symboliku londýnských her můžeme považovat maskoty Wenlocka s Mandevillem, skvělou atmosféru na stadionech, historické zápisy sprintera Bolta a plavce Phelpse, ale také tribuny z lešenářských trubek. Člověk na ně narazil všude: v Olympijském parku, na vodních kanálech pro slalom i pro veslování, na střelnici i v centru města na plážovém volejbalu.

Zmizí čtvrt milionu provizorních sedaček

Nejprovizornější hry v historii, píší média po celém světě a nemyslí to kriticky. Naopak, Londýn je vzorem všem dalším organizátorům velkých sportovních akcí.

Park královny Alžběty možná přivítá i závody formule 1

Olympijský park čekají paralympijské hry, pak se jeho brány na čas uzavřou. Čeká ho přerod v Olympijský park královny Alžběty. Slavnostní znovuotevření je plánováno na 27. července 2013, přesně rok po zažehnutí olympijského ohně.

V někdejší průmyslové zóně vznikne rozsáhlá sportovně-rekreační oblast. Z olympijské vesnice bude nové sídliště s bezmála třemi tisíci nových bytů.

Unikátní řez čeká na hlavní Olympijský stadion, kterému bude sňata horní část a zůstane jen betonový základ s kapacitou 25 tisíc diváků. (Více o přestavbě stadionu zde)

O dalším využití se jedná. Zájem se zde usadit mají fotbalisté West Hamu a Leytonu, fotbalová akademie UCFB a projekt předložili i pořadatelé závodů formule 1. V roce 2017 zde bude MS v atletice.

Podobná úprava čeká i plavecký areál Aquatic Center. Budova se střechou ve tvaru vlny ztratí postranní křídla a ze sedmnáctitisícového kolosu bude útulné hlediště pro 2 500 diváků.

Agentura Reuters vypočítala, že 257 000 sedaček z celkového počtu 745 100 bude demontováno. To je stejný počet, jaký odstranili organizátoři předchozích tří olympiád dohromady.

Odkazem těchto her nemají být betonové ruiny, ale funkční sportoviště.

Kapacita hlavního stadionu se sníží z 80 na 25 tisíc, plavecká aréna zeštíhlí ze 17 tisíc dokonce jen na 2 500 a basketbalová hala zmizí z Olympijského parku úplně. Bílá montovaná hala s 12 000 sedačkami by měla být přemístěna do Rio de Janeira, aby se do ní za čtyři roky znovu vrátili olympijští sportovci!

Olympijský velodrom s přilehlou bikrosovou tratí budou základem rozsáhlého veloparku s 8 kilometry stezek pro horská kola a 1,6 km dlouhým silničním okruhem.

Na prostranství Horse Guards Parade v srdci Londýna se vrátí vojenské přehlídky, ale olympijské dědictví v podobě čtyř tisíc tun písku se stane základem pro 36 nových kurtů. Plážový volejbal Angličany v uplynulých týdnech uchvátil, je čas toho využít a začít hledat talenty pro příští olympiády.

  • Nejčtenější