Startují hry na síti. Nevhodné příspěvky ale mohou stát medaili

Olympijské kruhy | foto: AP

27 2012
Světový rekordman Ashton Eaton vyrazil s dalšími americkými desetibojaři na karaoke. Tomáš Berdych má novou tenisovou tašku, celou ve zlatém. Michael Phelps si zase stěžuje na podobu amerických plaveckých čepiček pro olympiádu. I takové novinky vyšly najevo pár dnů před olympiádou.

Nejsou z rozhovorů ani tiskových zpráv, sportovci je sami vyvěsili na své profily na sociálních sítích. Na médium, kde mohou přímo oslovit desítky tisíc svých fanoušků, nabídnout jim pohled do svého soukromí.

Na médium, které bude jedním z průvodních znaků letošní "Socialympics", jak se londýnské olympiádě kvůli provázanosti se sociálními sítěmi přezdívá. A také na médium, které svou rostoucí popularitou budí stále silnější emoce.

Příklad? Ve středu vypadla z řecké olympijské výpravy trojskokanka Paraskevi Papachristuová. Kvůli jednomu – prý neuctivému – příspěvku na Twitteru. "S tolika Afričany v Řecku mají alespoň komáři ze západního Nilu jídlo, na jaké jsou zvyklí z domova," napsala v narážce na to, že v minulých měsících onemocnělo v Řecku po komářím bodnutí horečkou ze západního Nilu několik lidí. Atletka se omluvila. Vysvětlovala, že mělo jít o vtip. Marně.

Dvěma australským plavcům zase způsobily trable vyvěšené fotky, na nichž pózují se zbraněmi. Vyvázli "jen" se zákazem sociálních sítí a pokynem opustit Londýn hned po jejich závodech. Plavci tresty pokorně přijali, kdekdo však kroutil hlavou. Tolik povyku kvůli jedné fotografii?

Používání Facebooku řídí manuál

Londýnská olympiáda se má stát nejsledovanější sportovní akcí v historii. A je jisté, že k tomu přispějí i sociální sítě. Před čtyřmi lety v době pekingských her používalo Twitter 6 milionů lidí, Facebook 100 milionů. Zato dnes? Twitter 140 milionů, Facebook 900. A mezi nimi spousta sportovců. Teď se však musí mít na pozoru.

Popularita Twitteru a spol. přinutila Mezinárodní olympijský výbor vypracovat čtyřstránkový manuál, který má chování sportovců na síti usměrňovat. Příspěvky musí být psány v první osobě a ne v publicistickém stylu. Sportovci nesmějí nahrávat videa, fotografie musí konzultovat s osobami, které jsou na nich zachyceny. A pozor: nařízení zakazují i příspěvky o jiných olympionicích.

Kdyby Berdych teoreticky gratuloval na Facebooku k medaili Petře Kvitové, může být potrestán – ačkoliv zůstává otázkou, jak striktně se nařízení budou dodržovat. Někteří sportovci se proti nim bouří už teď. "Když chcete uspořádat nejsledovanější olympiádu všech dob, proč omezujete jedno z médií?" zlobí se sprinter Nick Symmonds.

Navzdory restrikcím aktivita neutichá. Díky Facebooku víme, v jakém tričku Berdych na olympiádě nastoupí, že si zatrénoval s Novakem Djokovičem nebo že má rád humor komika Hugha Laurieho. Někteří to zkrátka na síti umějí...

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Najdete na iDNES.cz