Olympijský výbor schválil výpravu pro Londýn, zatím je v ní 118 jmen

Olympijské kruhy | foto: AP

28 2012
Na minulé hry do Vancouveru odletělo 91 českých olympioniků, na ty předchozí letní v Pekingu se probojovalo 134 sportovců. Nominační plénum Českého olympijského výboru na svém zasedání schválilo, že v Londýně bude o úspěch bojovat 118 závodníků. Počty se ovšem mohou ještě měnit, datem pro konečný součet je 9. červenec.

Nominační boje totiž nadále probíhají - aktuálně se týkají atletů na mistrovství Evropy v Helsinkách, o šanci dál bojují i basketbalistky v Istanbulu, které by případně počet místenek navýšily o dvanáct.

"S číslem jsme zatím spokojení," pochvaluje si František Dvořák, místopředseda ČOV a šéf české mise. "Navíc je takřka jisté, že naše basketbalistky Japonsko přemůžou a zajistí si tak přímý postup. Tím by se naplnil náš předpoklad 130 sportovců."

Od rozdělení Československa byla česká výprava pokaždé více než stočlenná: Atlanta 1996 - 117, Sydney 2000 - 122, Atény 2004 byly rekordní s počtem 145 reprezentantů. Aktuálně má účast na hrách XXX. olympiády v Londýně jistou 53 žen a 65 mužů v osmnácti sportech, ke kterým se má připojit 79 osob doprovodu.

"Ale je otázka, jestli počty ještě neposune atletika. Výkony jsou tam zajímavé," poznamenal Dvořák. "U atletů je několik B-limitů a může nastat posun nahoru, ale i dolů, což je pro nás horší."

Nejpočetnější zastoupení ve výpravě bude mít právě parta atletů, která do Británie plánuje vyslat 29 sportovců včetně obhájkyně zlata, oštěpařky Barbory Špotákové, jejího kolegy a lídra světových tabulek Vítězslava Veselého nebo jedné z nadějí - překážkářky Zuzany Hejnové.

Druhou příčku podle počtu sportovců obsadilo veslování s dvanácti závodníky včetně zlatých nadějí ze skifu Ondřejem Synkem a Mirkou Knapkovou, třetí místo "vybojovala" kanoistika s jedenácti nominovanými jmény.

Spolu se součtem sportovců si v ČOV propočetl i možné medailisty. "Předpokladů je mnoho, vyčíslil jsem to na šest," odhadl Dvořák. Bylo by to o dvě medaile méně než v Pekingu. K již zmíněným se přidává biker Kulhavý, kajakářka Hilgertová, střelci Kostelecký a Kateřina Emmons, nebo tenisté Berdych s Kvitovou.

Překvapením je účast českého boxera, Zdeněk Chládek se do Londýna dostal díky divoké kartě coby nejlepší Evropan, který se nenominoval na mistrovství světa v Ázerbájdžánu.

Z nominace naopak vypadl kanoista Štěrba a bikrosařka Horáková. "Dnes byl potvrzen její trest za doping, místo ní pojede Labounková," potvrdil Dvořák. "U Štěrby se intenzivně jedná. Když svaz do 12. července, kdy se už v Londýně koná poslední registrační mítink, dodá zprávu, že je čistý, nemáme problém ho do týmu zařadit."

Olympijská výprava pro Londýn

ATLETIKA: Bába (výška), Frydrych (oštěp), Holuša (800m), Kreisinger (maraton), Kudlička (tyč), Maslák (200m, 400m), Melich (kladivo), Prorok (400m př.), Šebrle (desetiboj), Vadlejch, Veselý (oba oštěp), Žalský (koule), Bartoničková, Bergrová (obě 4x400m), Cechlová-Pospíšilová (disk), Čapková (1500m, 4x400m), Čechová (100m), Hejnová (400m př.), Klimešová (oštěp), Klučinová (sedmiboj), Masná (4x400m), Marešová (výška), Pelantová (chůze 20km), Ptáčníková (tyč), Rosolová (400m, 400m př., 4x400m), Sekyrová (maraton), Šafránková (kladivo), Škrobáková (100m př.), Špotáková (oštěp)

BADMINTON: Koukal, Gavnholtová

BOX: Chládek (do 64kg)

CYKLISTIKA: Hladíková, Labounková (obě BMX), Kelemen (dráha - sprint), Špička (dráha - keirin), Cink, Kulhavý, Škarnitzl, Nash (všichni MTB - XCO), Bárta, Kreuziger (oba silnice - záv. jedn.)

GYMNASTIKA: Konečný (soutěž jednotlivců), Frydrychová (trampolíny), Pálešová (soutěž jednotlivců)

JACHTING: Lavický (RS:X), Maier (Finn), Teplý (Laser), Fenclová (Laser Radial)

JUDO: Ježek (do 73kg), Krpálek (do 100kg), Musil (do 81kg)

KANOISTIKA RYCHLOSTNÍ: Dvořák, Radoň (oba C2 1000m), Davídek, Dostál, Havel, Trefil (všichni K4 1000 m)

KANOISTIKA SLALOM: Hradilek (K1, C2), Ježek (C1, C2), Štěpánek, Volf (oba C2), Hilgertová (K1)

MODERNÍ PĚTIBOJ: Polívka, Svoboda, Dianová (všichni soutěž jednotlivců)

PLAVÁNÍ: Baumrtová , Chocová, Moravčíková (100m znak), Závadová, Verner (100m v.zp.), Pechanová (10km), Bernardová, Dufková (obě synchronní plavání)

STOLNÍ TENIS: Hadačová, Vacenovská (obě dvouhra)

STŘELBA: Haman (FR prone, FR 3x40, AR 60), Strnad, Podhráský (oba RFP), Kostelecký, Lipták (oba trap), Sychra, Tomeček (oba skeet), Emmons, Sýkorová (obě AR 40, SR 3x20), Marušková (AP 40, SP 2x30)

TENIS: Berdych (dvouhra, čtyřhra), Štěpánek (dvouhra, čtyřhra, mix), Kvitová (dvouhra, čtyřhra, mix), Šafářová (dvouhra, čtyřhra), Cetkovská (dvouhra, čtyřhra), Zakopalová (dvouhra, čtyřhra), Hlaváčková, Hradecká (obě čtyřhra)

TRIATLON: Frintová, Vodičková, Čelůstka, Švarc

VESLOVÁNÍ: Kopáč, Vraštil, Vetešník j., Vetešník O. (všichni 4- LV), Bruncvík, Horváth, Klang, Podrazil (všichni 4-), Synek, Knapková (oba skif), Antošová J., Antošová L. (obě dvojskif)

VOLEJBAL PLÁŽOVÝ: Beneš, Kubala, Kolocová, Sluková, Háječková, Klapalová

VZPÍRÁNÍ: Orság (nad 105kg)

ZÁPAS: Vála (řecko-římský do 96kg)

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz