Jedenáct tisíc diváků doprovodilo plážové volejbalistky do nového dne

Markéta Sluková (vpředu) a Kristýna Kolocová při utkání plážového volejbalu proti Američankám (31. července 2012) | foto: AP

31 2012
Londýn (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Půlnoc už posunula kalendář do dalšího dne a plážové volejbalistky v centru Londýna ještě stále bojovaly o body do olympijského turnaje. "Dejte o sobě vědět, už je úterý!" hecoval hlasatel návštěvníky nočního utkání a pouštěl osvědčené taneční hity. Aktérkami noční show byly i české krásky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou.

Tak pozdě české reprezentantky k volejbalovému utkání ještě nikdy nenastoupily. Když se špalírem polonahých tanečníků a tanečnic prodíraly na kurt, hodiny ukazovaly 23 hodin a 23 minut; utkání proti americkým hvězdám Kerri Walshové s Misty Mayovou začalo přesně o půl dvanácté místního času.

"Byl to zvláštní den," řekla Kristýna Kolocová. "Nechtěly jsme dělat nic extra aktivního. Soustředily jsme se na noční zápas, ale chtěly jsme také trochu potrénovat, a tak jsme sem na třetí hodinu vyrazily. Jezdily jsme sem a tam, bylo to takové rozfrcané."

Plážový volejbal si s olympiádou skvěle rozumí, šestnáct let od své premiéry se stal její ozdobou. Z areálu vzdáleného desítky kilometrů od Atlanty v roce 1996 se mladá olympijská disciplína přestěhovala do srdce Londýna.

Lidé se na zápasy chodí bavit, hraje muzika, o dobrou náladu se stará moderátor.

A Londýn k tomu může přidat skvělou kulisu svých největších pamětihodností, které při večerních zápasech svítí do tmy. Modrými a červenými světly září z dálky obří kolo London Eye, bíle je osvícen palác Horse Guards, na jehož promenádní ploše stadion pro plážový volejbal vyrostl.

Fotogalerie

Večerní program má skvělou atmosféru, ale jiné své kouzlo (aspoň pro část publika) tu tenhle sport ztrácí: místo dvoudílných odvážně střižených plavek hráčky oblékly teplé elastické oblečení. "Byla pěkná zima," postěžovala si Kolocová. Hrálo se při 14 stupních.

"Před sezonou jsme hrály zápas v Izraeli se začátkem kolem desáté, ale že bychom končily po půlnoci, to se nám ještě nestalo," poznamenala volejbalistka.

Začátek měl být ve 23 hodin, ale předešlý program se protáhl. Proto to zpoždění.

Pár míst v hledišti se uvolnilo, ale i tak tu bylo živo. Větší podporu mezi 11 tisíci diváky měly Američanky, ale i české hráčky tu našly spoustu fanoušků. "Američanky každý sleduje, lidi jim hodně fandí a ony si užívají, že jsou tady za hvězdy," říká Kolocová.

Bojovným výkonem ve druhém setu si české hráčky získaly diváky na svoji stranu. A mohly dokázat i více. Dvojnásobné olympijské vítězky a trojnásobné mistryně světa ještě nikdy na OH neztratily set, ale teď prohrávaly 15:18. "Bohužel jsme to nedokázaly dotáhnout," mrzelo Kristýnu Kolocovou po setu prohraném 19:21. "S našimi zkušenostmi jsme to už mohly a měly uhrát."

Poslední míč dopadl do chladného písku osm minut po půlnoci.

Prohra pro české krásky ještě neznamená konec nadějí na postup. Pořád jsou na nejlepší cestě dojít do vyřazovacích bojů. Jestli půjdou dál z druhého, nebo z třetího místa, se bude rozhodovat ve středu. A utkání s Natalií Cookovou a Tamsin Hinchleyovou hrají od 22 hodin. "Je dobře, že jsme si už teď mohly noční zápas vyzkoušet," řekla Sluková.

Nejčtenější

Další z rubriky

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Najdete na iDNES.cz