Olajuwonovi nástupci mají americké pasy a touhu proslavit pravlast

Basketbalisté Nigérie jsou v euforii. Právě porazili Dominikánskou republiku a postoupili na olympiádu v Londýně. | foto: AP

10 2012
Tomu se říká obrat. Místo toho, aby Evropa hledala sportovce pro své národní týmy na jiných kontinentech, teď takto "loví" Afrika. A úspěšně.

Celkem devět z dvanácti basketbalových reprezentantů Nigérie se narodilo v USA. A teď pro svou zemi premiérově dobyli olympijskou účast! Nigerijci velmi nečekaně předčili silné Řecko a na kvalifikačním turnaji ve Venezuele si zajistili poslední postupové místo.

"O něčem podobném jsem snil jako malý kluk. Ale znáte takové sny - v životě by mě nenapadlo, že se někdy můžou splnit," říkal dojatý Ade Dagunduro, rodák z Los Angeles, a tedy jeden z amerických "krajánků".

Basketbal je hodně globalizovaným sportem a na olympiádě se to jen potvrdí. Pouhých pět z dvanácti účastníků pochází z Evropy - a to včetně domácí Velké Británie.

Naopak Afrika má díky nigerijské senzaci zástupce hned dva. A věří si na mnohem víc než na pouhou účast. "Snažíme se stát světovou velmocí," říká odvážně Ike Diogu (mimochodem rodák z Buffala).

Tímto týmem se otáčejí basketbalové dějiny. Jeden z vůbec nejznámějších nigerijských sportovních rodáků Hakeem Olajuwon reprezentoval USA a získal olympijské zlato v Atlantě; teď naopak Amerika dodává reprezentanty Nigérii.

"Naše země miluje hlavně fotbal - my přitom pracujeme s procentem peněz, které by při možnosti postupu na olympiádu dostali oni," říká trenér Ayo Bakare. "Ale už se to mění. Po postupu nám volal ministr sportu, přímo v hledišti nám zase fandil velvyslanec."

V Londýně čeká Nigérii zkouška učedníka proti mistrovi, ve skupině narazí na americký výběr. "My hlavně stavíme tým pro příštích deset let," líčí kapitán Olumide Oyedeji. "Snad budou naši mladíci dál růst vedle zkušených opor."

Splní-li se jeho přání, třeba se skutečně zrodí nová dynastie.

Nejčtenější

Další z rubriky

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Najdete na iDNES.cz