Poprvé sedl do skifu před třemi měsíci. U olympijských diváků zvítězil

BOJOVNÍK. Skifař Hamadou Djibo Issaka z Nigeru si na olympijském kanále v Eton Dorney získal srdce diváků, i když skončil úplně poslední. | foto: Reuters

30 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Come on, dokážeš to! hecoval přes mikrofon hlasatel v Eton Dorney, olympijském veslařském kanále. Diváci na tribunách stáli, do cíle poháněli afrického hrdinu, veslaře Hammadoua Djibo Issaku. Skifař z Nigeru poprvé sedl do lodě letos v květnu, po třech měsících vyrazil na olympiádu. A na trati neměl konkurenci - byl nejpomalejší.

Issaka dal vzpomenout na olympijského úhoře Erika Moussambaniho, slavného plavce z Rovníkové Guiney, který prožil svoji chvíli slávy na hrách v Sydney. Na stometrové trati se tehdy plácal o minutu déle než Van den Hoogenband, Popov nebo Hall.

To pětatřicetiletý hrdina z Nigeru na předepsané dvoukilometrové porci zaostal za vítězem o skoro minutu a čtyřicet sekund.

Jeho technika nebyla ideální, veslo se mu občas nechtěně zabořilo do vln, voda stříkala kolem. Po pěti stech metrech značně ztrácel, a přestože už neměl z čeho brát, bojoval dál. Podpora ze zaplněných tribun byla totiž obří, u každého záběru se ozýval potlesk a křik.

Naprosto vyčerpaný Issaka se po více než osmiminutové dřině za cílovou páskou málem převrhl, přesto byl za vítěze - v olympijské regatě vyhrál sám nad sebou.

Fotogalerie

"Myslím, že teď bude chtít spousta lidí u nás doma veslovat," odhadoval první nigerský veslař v olympijské historii po svém olympijském úspěchu.

"Začneme s tím, jen co se vrátím domů. Jen musíme počkat, až nám dorazí lodě z Británie." Olympijský hrdina původně začínal jako plavec, veslaře viděl maximálně v televizi. Pro start v Londýně dostal divokou kartu od Mezinárodního olympijského výboru, který se tak snaží zvýšit povědomí o veslování v Africe a posílit princip univerzality sportu.

Dva měsíce z tvrdé olympijské přípravy strávil Issaka v Tunisu, kam ho vyslali do Mezinárodního veslařského centra, pak strávil dva týdny v Egyptě, týden v Belgii, kde absolvoval i svůj jediný předolympijský start.

"V přípravě mi pomohl šéf našeho olympijského výboru, protože jsem neměl ani pořádnou loď," prozradil. Dosud vesloval ve skifu, který si postavil z materiálů, co našel ve své vesnici. Supermoderní materiály, na něž jsou zvyklí ti nejlepší, mezi nimi však nebyly.

"Viděl jsem tady mnoho nových věcí," shrnul pak svoji olympijskou premiéru. Jednou z nich byl i ohňostroj na zahajovacím ceremoniálu, kterého se zúčastnil jako jeden z mála veslařů. Ostatní se totiž obávali únavy před svými starty. "I když jsem se do postele dostal ve tři hodiny ráno, utahaný jsem nebyl. Bylo to velkolepé."

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz