Plánům vládne zdraví a humor. K nim přibalí Knapková svou zlatou loď

S NADHLEDEM. Mistryně světa ve skifu Mirka Knapková touží po olympijské medaili. | foto: AP

11 2012
Z nového typu lodě jí pobolívala záda. Na soustředění v italském Livignu v jednom ze sjezdů upadla na kole. V posledních týdnech před olympijskými hrami v Londýně se proto skifařka Miroslava Knapková řídí heslem: Hlavně to přežít ve zdraví a s humorem. "Ale teď už mě naštěstí nic nebolí," říká mistryně světa.

Ze soustředění v italském Livignu si přivezla nohy poseté modřinami. Poslední den nezvládla jeden ze sjezdů. "Celou cestu jsem si říkala: Hlavně nesmím spadnout! Nespadnout! A už jsem letěla," popisovala česká skifařka. S úsměvem.

Poslední dny před odletem na olympijské hry se snaží udržovat se v pozitivním rozpoložení. Omezila společenské aktivity. Jí ani trenérovi Tomáši Kacovskému už se nelíbilo, že kvůli nejrůznějším povinnostem byla unavená. Vždyť také několikrát začínala s tréninkem v sedm hodin ráno. "Ono když jde o trénink v nějaké intenzitě, není to nic moc," přiznala.

Závěr přípravy na svou třetí olympijskou misí stráví v Praze. "Celý rok jezdím po soustředění. Když odjíždím na vrcholný závod, potřebuju, abych se těšila, že někam jedu a ne že se těším, až budu doma," vysvětlila.

Fotogalerie

Před loňským světovým šampionátem na Bledu se jí "model  Praha" osvědčil, vrátila se coby zlatá medailistka.

O olympijský kov bude závodit na stejné lodi jako na Bledu. Z nového modelu lodě z tvrdšího materiálu jí totiž bolela záda. A myšlenka sestavit ze dvou lodí jednu nebyla technicky realizovatelná. "Tak jsme se i s fyzioterapeutkou domluvily, že se radši vrátím na starou loď," přiznala.

Bude si víc věřit na skifu, na němž loni vyválčila světové zlato? "Když člověk jednou vyhraje, nemá to předplaceno na deset let dopředu," uvědomuje si.

Dvakrát na olympijských hrách zůstala pod stupni pro nejlepší - v Aténách 2004 skončila čtvrtá, o čtyři roky později v Pekingu pátá. O medailových ambicích před souboji na kanálu v Eatonu mluví pouze v podmiňovacím způsobu. 

Při pohledu na starší soupeřky si sice čím dál víc uvědomuje, jak důležitou roli hrají ve veslování zkušenosti, přesto volí slova opatrně. "Člověk se musí na všechno dívat s větším nadhledem. Chovat se profesionálně, neupínat se na to až moc. Mít radost. A já jsem v pohodě, mám víc zkušeností," říká Mirka Knapková. 

Před Londýnem jí největší radost dělá pomyšlení na olympijskou atmosféru. Na české fanoušky, kteří ji v hojném počtu budou dotvářet. Českou skifařku požene přímo na kanálu Eaton také otec a bratr. A jednatřicetiletá skifařka se už na olympijský závod těší.

"Málokdy může člověk zažít tu extrémní podporu jako na olympiádě. V Londýně to určitě bude extrémní," předpokládá Mirka Knapková. A má o motivaci navíc.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz