Basketbalistky čeká jen nástup, olympijský ceremoniál si odpustí

JSME TU. Do olympijské vesnice dorazily už i basketbalistky, které v sobotu čeká první zápas s Čínou. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

27 2012
Před dvěma lety byl Martin Petrovický u toho, když české basketbalistky svojí cestou za stříbrnou medailí na mistrovství světa nadchly český sportovní národ. "Tehdy jsem si říkal, že to asi byl vrchol toho, co mohu u národního týmu zažít. Ale třeba jsem se mýlil a přijde teď další," říká kouč Kary Trutnov, jenž už více než dva roky zastává pozici jednoho ze dvou asistentů hlavního kouče českých basketbalistek Lubora Blažka.

Zda se tak stane, se začne rozhodovat už v sobotu ráno, kdy se české basketbalistky jako jedny z prvních sportovců vůbec zápasem s Čínou do olympijských her v Londýně zapojí.

Olympijské hry zažijete poprvé, ale velkých akcí s českými národními výběry máte za sebou už dost, jste vůbec ještě před takovou akcí nervózní?
To je člověk vždycky. I když tady ani ne tak z toho, co nás čeká po sportovní stránce, ale z toho, že to je poměrně dlouhá akce a že budu poměrně dlouhou dobu pryč. A také z toho, jak to bude na olympiádě vypadat, přece jen i mistrovství světa či Evropy bývají mnohem skromnější.

Pro vás to ale zase taková novinka nebude, máte za sebou třeba univerziády a to je také o velkém počtu sportovců.
Asi to může být podobné, ale olympiáda bude kousek dál. Už jenom třeba zájmem ze strany fanoušků a médií to bude neporovnatelné.

Pro řadu sportovců je zážitkem už jen slavnostní zahájení, jak to bude s vámi?
S námi asi v pohodě, ale u hráček jejich účast ovlivní to, že druhý den ráno hrajeme. Zatím to vypadá, že půjdou na slavnostní nástup, ale pak se přesunou do olympijské vesnice a ceremoniál bude bez nich. Bohužel, musíme brát v úvahu, že nám už druhý den začíná samotný turnaj.

Začínat zápas v devět hodin ráno není asi příliš obvyklé, jak na to hráčky připravujete?
Musíme se na to připravit, znamená to mimo jiné v šest ráno vstávat, takže to hráčky čeká i před sobotním zápasem s Čínou. Je to pro nás dost nestandardní, není to obecně právě náš styl života. Ostatně přizpůsobit se tomu, že jednou hrajete brzy ráno a pak třeba až pozdě večer, jako třeba s Američankami, bude pro úspěch hodně důležité.

Co by pro vás byl úspěch na olympijských hrách?
Nejdřív postup ze základní skupiny. Věřím, že jsme na tom nyní tak, že jsme schopni se mezi čtyři nejlepší týmy naší skupiny dostat.

Musíte za sebou tedy ve skupině nechat alespoň dvě družstva, na koho si nejvíc věříte?
To je těžké, podcenit nechceme nikoho. Ale podle našeho názoru budou hodně důležitá hned první dvě utkání v naší skupině. Když s Čínou a s Tureckem uspějeme, bude to dobré. Případný postup by pak přinesl možnost jít za úspěchem, play-off je nevyzpytatelné. Navíc my máme oproti druhé skupině výhodu, v naší skupině hrají Američanky a nemůžeme na ně ve čtvrtfinále narazit. Obecně se dá hrát s každým, ale Američanky jsou dál než ostatní, jsou pro každého nejméně hratelné. Ale tohle by platilo samozřejmě ve chvíli, kdy bychom postoupili.

Ale ve druhé skupině jsou třeba Australanky či Rusky?
Souhlasím, mají velmi silné týmy, ale třeba Austrálii jsme porazili před dvěma lety na mistrovství světa, Rusky jsme teď zvládli v poslední přípravě.

Družstvo je pohromadě už od května, úspěšně prošlo kvalifikací na olympiádu, předtím se mu herně moc nedařilo v některých přípravných zápasech, v jaké pohodě jste odletěli do Londýna?
V dobré, právě kvůli výhrám nad Ruskem v Jindřichově Hradci. Po takových zápasech jde sebevědomí nahoru a nálada s ním. Samo o sobě vám sice nic nevyhraje, ale mohlo by pomoci.

Nejčtenější

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz