Bude to bolet? Když háže judista Krpálek, dopad je spíš jak do peřinky

9 2012
Do proskleného dožó na pražské Folimance praží sluníčko, slyšet jsou jen pokyny trenéra a tlumené rány o žíněnku. Tady se připravují čeští judisté na olympijské hry v Londýně. Je mezi nimi i medailová naděje Lukáš Krpálek.

"Pojďte si to taky zkusit," houkne reprezentační kouč Petr Lacina směrem k novinářům, které národní tým pozval na jeden z tréninků.

Krpálek budí trochu respekt. Přeci jen měří skoro dva metry a váží metrák. Přesto má obdivuhodnou koordinaci - s lehkostí nastoupí do chvatu a práskne se soupeřem o žíněnku.

Fotogalerie

Člověk má nejdřív trochu strach, že zůstane ležet s vyraženým dechem, polámanými žebry a zaražený několik centimetrů do země.

Ale judo není surový sport. Krpálek si navíc dává záležet a nikoho neháže přehnaně tvrdě. Dopad je spíš jako do peřinky, a to i díky odpružené podlaze pod tatami.

Tak je to ovšem jen na tréninku. Běda tomu, kdo se proti Krpálkovi postaví v ostrém zápase. Toho bronzový medailista z posledního mistrovství světa zmačká, nemilosrdně sevře a většinou nakonec přišpendlí k podlaze.

Má k tomu výborné fyzické předpoklady. Ve chvíli, kdy ostatní sotva stojí na nohou, Krpálek ještě zvýší aktivitu. A k tomu ta síla!

"Lukáš je snad nejsilnější judista na světě," tvrdí o něm s nadsázkou Amel Mekič, černohorský reprezentant a člen širší světové špičky.

A trenér Lacina dodává: "V technice má ještě rezervy, ještě se může zlepšovat. Ale fyzičku má výbornou, to mu nadělila matička příroda. Snáší vyšší dávky než ostatní. Třeba stodesetikilovou činku na benčpress zvedne tak dvacetkrát."

Krpálek nastoupí do dalšího chvatu. Prásk! A za chvilku znovu. Bum! Pořád dokola, jako nezastavitelný automat. Piluje techniky, které už umí perfektně, a vylepšuje nové chvaty, jimiž chce překvapit své soupeře na olympiádě.

Takový program má každý den. Když není na soustředění v zahraničí, trénuje dvakrát až třikrát denně. Bydlí přímo nad dožem v malém kamrlíku. Z postele je za pár vteřin na tatami nebo v posilovně.

Možná to vypadá jako stereotyp, ale s vidinou olympijského úspěchu. Zatímco novináři pro něj velkými soupeři nebyli a jen je opatrně pokládal na zem, proti soupeřům v Londýně se mu desítky hodin na tréninku budou hodit.

"Londýn Lukáše motivuje. V tréninku kvůli tomu neskutečně dře. Ale zase je to pro něj teprve první olympiáda, takže nemůže vyhlašovat, že si jede pro medaili. Není to cíl, spíš přání, pro jehož splnění teď dělá v přípravě všechno možné," dodal Lacina.

Autor:

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz