Medaili má už z Los Angeles, na osmé olympiádě chce kajakářka další

SPORTOVNÍ CELEBRITA. Josefa Idemová v květnu 2012 na exhibičním fotbalovém utkání ve společnosti brankáře Gianluigiho Buffona. | foto: Profimedia.cz

8 2012
Rok 1984, olympiáda v Los Angeles. Carl Lewis, Michael Jordan i Josefa Idemová právě odstartovali své hvězdné kariéry. Jenže zatímco oba pánové už dávno odešli do sportovního důchodu, jejich vrstevnice hodlá atakovat stupně vítězů i v Londýně...

Italská kajakářka opravdu věří, že se i v sedmačtyřiceti letech dokáže prosadit. Nejraději by podruhé v kariéře získala zlato. Přitom se do historie zapsala už svou účastí na hrách, neboť startuje již na osmé akci pod pěti kruhy. A to se ještě žádné ženě nepodařilo.

Idemová se na olympiádě poprvé představila v roce 1984, kdy jako devatenáctiletá startovala ještě v německých barvách v Los Angeles a hned získala bronz na deblkajaku. O šest let později si vzala Itala Guglielma Guerriniho a v Sydney 2000 vybojovala pro svou novou zemi své jediné zlato na singlkajaku na trati 500 metrů.

Pětinásobná světová šampionka, která na MS získala rekordní počet 22 medailí, má ve sbírce sedm olympijských cenných kovů - zlato, dvě stříbra a čtyři bronzy. Stále ji ale rychlostní kanoistika baví a podle svých slov trénuje čtyři hodiny denně.

"Každý den musíte pracovat na své motivaci. Stále na to musíte myslet," řekla Idemová novinářům poté, co si v úterý zajistila účast ve finále na singlkajaku. "Musíte jít trénovat, i když jste unaveni, když je špatné počasí nebo když máte své problémy. Prostě musíte jít, pokud chcete uspět," uvedla rodačka z městečka Goch na německo-nizozemských hranicích.

ZASE PRVNÍ. Josefa Idemová (v modrém) z Itálie si v Londýně jede pro

ZASE PRVNÍ. Josefa Idemová (v modrém) z Itálie si v Londýně jede pro semifinálové vítězství na trati 500 metrů.

RADOST VÍTĚZKY. Josefa Idemová ovládla na olympijských hrách v Londýně

RADOST VÍTĚZKY. Josefa Idemová ovládla na olympijských hrách v Londýně semifinále singlkajakářek.

Skutečnost, že může startovat už na osmé olympiádě, si náležitě užívá. "Jsem velmi šťastná. Spousta sportovců pracuje stejně tvrdě jako já, ale na olympiádu nechtějí. Mě motivuje, že jsem měla štěstí a mám za sebou úspěšné roky," dodala Idemová, která se před třemi lety na MS v kanadském Dartmouthu stala nejstarší kanoistickou medailistkou v historii.

Na olympiádě se jí něco podobného jistě nepovede, neboť nejstarším olympijským vítězem je švédský střelec Oscar Swahn, který v roce 1912 vyhrál v čtyřiašedesáti letech. Mezi ženami drží primát britská lukostřelkyně Sybil Newallová, které bylo při výhře v Londýně 1908 třiapadesát.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz