Kanoista Ježek na medaili nedosáhl, v olympijském finále skončil pátý

POJEDE VE FINÁLE. Stanislav Ježek postoupil do finále jako sedmý. | foto:  Dan Materna, MAFRA

31 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Český kanoista Stanislav Ježek skončil na olympijských hrách v Londýně těsně za medailovými příčkami. S jedním dotekem branky vybojoval ve finále páté místo, na nejrychlejšího Tonyho Estangueta z Francie ztratil více než osm vteřin. Stříbrný skončil Němec Sideris Tasiadis, bronz putuje díky Michalu Martikánovi na Slovensko.

Stanislav Ježek tak vyrovnal své umístění z předchozích olympijských her v Pekingu.

Česká kanoista udělal ve finále jedinou chybu a za lehký dotek branky byl penalizován dvěma vteřinami. Jízda byla čistší než v semifinále, nicméně pomalejší.  "Ve finále jsem hlavně myslel na doteky, abych se nevyautoval šťouchem, to už bych si musel urazit ruce. Proto jsem to jistil, hlídal. A chybělo to," přiznal Ježek.

Rozhovor s českou nadějí Ježkem

Neklouzalo to, chyběl dobrý pocit, přiznal

U několika jeho soupeřů se však projevila nervozita, kazili a Čech si v porovnání s předchozí jízdou o dvě místa polepšil. Po něm se finále nevydařilo Japonci Takuju Hanedovi, ale Španěl Ander Elosegi byl o více než tři sekundy rychlejší.

Do vedení šel na pohled suverénní jízdou zkušený Slovák Martikán, podobně dokonalé představení však předvedl i tradičně vynikající Tony Estanguet z Francie a šel do čela. Čtyřiatřicetiletý olympijský vítěz z Atén a Sydney předvedl nejrychlejší jízdu dne, navíc bez chyb a mohl se radovat z dalšího velkého úspěchu.

Před obhájce zlata se nakonec dostalo i největší překvapení závodu v Londýně, Němec Sideris Tasiadis. Slovenský slalomář Martikán tak přidal ke dvěma zlatům a stříbrům první bronzovou olympijskou medaili.

Vodní slalom - finálové výsledky

Muži

C1:
1. Estanguet (Fr.) 97,06 (0 trest. sekund)
2. Tasiadis (Něm.) -1,03 (0)
3. Martikán (SR) -1,25 (0)
4. Elosegi (Šp.) -5,55 (0)
5. Ježek (ČR) -8,67 (2)
6. Maley (Austr.) -10,02 (0)
7. Haneda (Jap.) -13,56 (2)
8. Savšek (Slovin.) -122,89 (108).

V semifinále Ježek chyboval, ale postoupil

S číslem 4 na hrudi se na startu usmál, když jej londýnský hlasatel představil jako "Stanislav Ježeke". A pak se - jako čtvrtý v pořadí v semifinále - vydal český singlkanoista na trať.

Fotogalerie

Divoké peřeje připravily slalomářům několik nástrah, pětatřicetiletý Ježek je dvakrát nezvládl ideálně - k rychlému času si připsal dva šťouchy a čtyři trestné sekundy.

Přesto mohl v cíli spokojeně mávat divákům, v ten moment svítilo jeho jméno na první pozici a už měl jisté místo v osmičlenném finále.

Podruhé v kariéře se tak Stanislav Ježek probojoval na olympijských hrách o medaile. Poprvé v Pekingu 2008 nastoupil k finále se startovním číslem 5 a skončil pátý. V Londýně nosil triko s číslem 4...

Semifinále nejlépe zvládl Němec Sideris Tasiadis. Zklamaní prožili Britové, lídr Světového poháru David Florence skončil desátý - za postupem...

Nejčtenější

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz