Velká premiéra čeká. Hlavně neukazovat dno lodě, plánují slalomáři

ČESKÁ DEBLKANOE. Vavřinec Hradilek, Stanislav Ježek absolvují v Londýně olympijskou premiéru. | foto: archiv S. Ježka

18 2012
Na olympijských hrách můžou myslet na medaili. Jeden loni vyhrál hodnocení Světového poháru kanoistů, druhý má medaili z mistrovství světa mezi kajakáři. Pár dnů před startem vodního slalomu však nejvíc láká jejich premiéra: poprvé totiž Stanislav Ježek a Vavřinec Hradilek absolvují závod v deblkanoích.

"Někoho budu muset pověřit, aby nám vyfotil výsledkovou tabuli. Chvíli bychom mohli být první," smál se Stanislav Ježek.

Ke kvalifikační jízdě vyrazí český debl Ježek - Hradilek pravděpodobně jako úplně první. Startovní listina se totiž tvoří dle pořadí Světového poháru. Jenže český tandem v žádném žebříčku nefiguruje.

Tak proč bude startovat v Londýně? Protože pravidla to umožňují. Jelikož si oba vyjeli účastnické místo v jednotlivých kategoriích - Ježek mezi singlkanoisty a Hradilek jako kajakář, mohou společně usednout do jedné lodě.

A startovat na olympijských hrách i přesto, že žádný předešlý závod dosud neabsolvovali! V Česku by dle pravidel stejně mohli absolvovat pouze soutěže nejnižší kategorie.

Loď je zasednutá dobře, kolena nebolí

Na deblkanoi se párkrát svezli na tréninku. Před odjezdem do Londýna otestovali novou loď. "Barevně se mi nelíbí," ohrnoval šprýmař Ježek nos nad zeleno-fialovou kombinací.  "Ale zasednoutou už ji máme docela dobře."

"Ani kolena mě z toho tolik nebolí," pochvaloval si Hradilek, jako kajakář se v posledních týdnech učil v lodi klečet. "Sílu má slušnou," utrousil Ježek.

Stanislav Ježek.
Kajakář Vavřinec Hradílek.

Stanislav Ježek a Vavřinec Hradilek usednou na olympijských hrách do deblkanoe.

V olympijské startovní listině budou trochu za exoty - kromě domácí britské posádky jsou jedinými, kteří vyzkoušejí atypickou disciplínu. Němečtí závodníci na ni sice také pomýšleli, ale trenéři byli proti. 

Znevažovat olympijské hry čeští slalomáři nechtějí, soutěž deblkanoí berou jako zpestření. Koncentrace směřuje k individuálním disciplínám, pro ně vyhradí veškerý tréninkový čas na hlavním olympijském kanále. "Debla budeme trénovat jen doplňkově na malém kanále," upřesnil Ježek.

Cíle? "Hlavně doufám, že se nám na deblu podaří dojet do cíle a nebudeme ukazovat dno naší lodě divákům. Když porazíme aspoň jednu posádku, bude úspěch," plánoval střízlivě.

Že na ně sázkové kanceláře vypsaly stejný kurz jako na dvojnásobné olympijské medailisty Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka? "Asi nás někdo viděl," smál se Ježek.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Najdete na iDNES.cz