První, druhý, třetí! Jamajka oslavuje sprintery a Bolt má další rekord

JAMAJSKÁ SÍLA. Stupně vítězů obsadili na dvoustovce jenom Jamajčané. | foto: Reuters

10 2012
Jamajčané umí slavit, prohlásil už dříve sprinter Usain Bolt. Svůj národ zná dobře, jeho slova se teď potvrzují. Po čtvrteční olympijské dvoustovce, kterou Bolt vyhrál před krajany Yohanem Blakem a Warrenem Weirem, na karibském ostrově běží velká party.

Rušná křižovatka uprostřed Kingstonu je plná lidí. Auta popojíždějí krokem, troubí. Ulice jsou zacpané. Tisíce fanoušků sledují obří obrazovky, kde běží přímý přenos z Londýna. Na oválu Olympijského stadionu se sprinteři chystají ke startu dvoustovky.

Bolt zase předvádí svá gesta, čímž rozproudí i fanoušky doma. Chvíli je ticho. Start!

Jamajský hattrick

Přečtěte si více o finále dvoustovky.

SUVERÉN. Usain Bolt si ještě dovolil v závěru zvolnit, po triumfu na stovce si

Jamajčan poslední metry vypustil, a přesto doběhl v čase 19,32 sekundy. Za cílem si Bolt přiložil ukazováček na pusu. "Pssst," znamenalo to.

Ale lidé z Jamajky neposlouchali, jejich nadšení dosáhlo vrcholu. Vždyť hned za Boltem byli Blake a Weir - sprinterský hattrick. Pro třímilionový ostrov je to velký úspěch. "Jamajko, právě jsi viděla něco naprosto neuvěřitelného," křičel z okénka vozu jeden z řidičů v euforii.

"První, druhý, třetí! Bolt, Blake a ještě ten další. První, druhý, třetí," skandoval fanoušek Garfield Grier. "Bolt ví, jak to je: Nikdo na něj nemá! Kámo, Usain ví, kdo je jednička," citovala agentura AP dalšího příznivce Leonarda Batese.

"Je to žijící legenda," přidávali se ostatní. Jiní troubili na vuvuzely. Mnozí měli obličej pomalovaný jamajskými barvami. Oslavy si užívaly i malé děti. "Cítím se tady skvěle," řekla osmiletá holčička s vlajkou v ruce.

Bolt láme rekordy na dráze i na síti

FOTOGRAF. Usain Bolt si po doběhu zlaté dvoustovku zahrál na fotografa.

FOTOGRAF. Usain Bolt si po doběhu zlaté dvoustovku zahrál na fotografa.

Usian Bolt se čtvrtečním závodem opravdu zařadil mezi největší legendy sportu. Jako jediný sprinter dokázal obhájit zlato z olympijských her po stovce i na dvojnásobné trati. A překonal také jeden zajímavý rekord.

Během jediné minuty her o něm na sociální síti Twitter diskutovalo 80 tisíc lidí. To je největší počet příspěvků v olympijské historii. Jamajský sprinter předběhl americkou gymnastku Gabby Douglasovou s 38 tisíci tweety za minutu nebo americké plavce Michaela Phelpse a Ryana Lochteho. Ti měli zhruba 25 tisíc příspěvků během šedesáti sekund.

Bolt sám smršť příspěvků na Twitteru přiživil, když krátce po závodě napsal: "Děkuju všem opravdovým fanouškům, kteří mi věřili. Teď jsem legenda, to je jisté."

Tenhle tweet byl okamžitě 8000krát přeposlán jinými uživateli a dvěma tisícům se líbil. Jamajský sprinter na Twitteru zaujal už po triumfu na stovce. Na Twitter umístil fotku, jak slaví se třemi švédskými házenkářkami.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz