Soumrak české gymnastiky? Možná už nastal, říkají Konečný s Pálešovou

30 2012
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - "Zájem o sportovní gymnastiku upadá," říkají svorně české gymnastické jedničky Kristýna Pálešová a Martin Konečný. Oba se obávají, že jsou možná posledními českými mohykány tohoto tradičního sportu na olympiádě na mnoho let dopředu.

"Je smutné, že jsme s Martinem na olympiádě takto osamoceni," říká talentovaná 21letá Kristýna. "A je znepokojivé, že za námi nejsou žádní následovníci, kteří by mohli uspět ve světové konkurenci."

Podle Pálešové chybí mladým talentům trpělivost: "Výsledky se nedostaví hned a někteří z adeptů to rychle vzdají. To je ale veliká škoda. Sportovní gymnastika zároveň není tak prosazovaný sport. Chybí mu podpora veřejnosti a hlavně peníze."

"Přitom je to tak krásný sport," povzdechl si Martin Konečný. "Když už se někdo přinutí třeba během olympiády na gymnastiku dívat, zjistí, že nejde jen o pár cviků, které si pamatujeme z nudných hodin tělesné výchovy. Sportovní gymnastika je plná adrenalinu a to by se přeci mladým lidem mohlo líbit."

Sportovní gymnastika doplácí i na to, že už se dlouhou dobu nedostavil hvězdný úspěch na mezinárodních soutěžích. Přitom třeba výjimečné úspěchy Martiny Sáblíkové udělaly z rychlobruslení mediálně přitažlivý sport. Stejně by prospěly také gymnastice.

"Co je v médiích, to lidi zajímá," uznává Martin Konečný. "Alespoň během olympiády se lidé na gymnastiku podívají a třeba se někomu zalíbí."

Z dvojice českých jedniček chce u gymnastiky dlouhodobě pokračovat jen Martin Konečný. "V lednu jsem založil gymnastickou školku, tak třeba se tam časem objeví nějaký mladý talent a v budoucnu mě na mezinárodních soutěžích nahradí."

Kristýna Pálešová má jiné cíle: "Nevím, jak dlouho budu ještě na profesionální úrovni závodit. Co se týče mého dalšího působení v gymnastice, v tom jsem skeptická. Na to vás musí být mnohem více a já sama za sebou nikoho nemám. Neláká mě ani role trenérky. Rozhodla jsem se pro jinou dráhu. Dostala jsem se na stavební fakultu, na obor architektura a chtěla bych se věnovat designu. Tam vidím svou budoucnost."

Dvojici českých sportovních gymnastů se na olympiádě v Londýně nepodařilo probojovat do finálových bojů víceboje. Martin Konečný pokazil hrazdu a Kristýně Pálešové nevyšla kladina.

Nejčtenější

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz