Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Karneval skončil před stadionem, na obřím Wembley se fanoušci ztratili

  19:17
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Když už vypadla Británie, těžko hledat jiné dva týmy, jejichž fanoušci by byli zárukou skvělé atmosféry ve finále olympijského turnaje. Brazílie proti Mexiku! Londýnská čtvrť Wembley už hodiny před výkopem tančila v rytmu samby, ale v do ochozů monumentálního stadionu se karnevalovou atmosféru přenést nepodařilo.

"Tak komu budeš fandit? Brazílii, nebo Mexiku," ptá se tatínek v metru svého synka, oblečeného do žlutého dresu Arsenalu. "Nemohl bych fandit Británii?" opáčí dítě.

Ne, to by nešlo, britský tým nešťastně vypadl už ve čtvrtfinále, a tak musel svůj posvátný stadion ve Wembley přenechat úspěšnějším týmům. Pětiletý kluk si vybral Brazílii.

Po vystoupení z metra se člověk vnoří do řeky lidských těl, která ho donese až před brány stadionu. Občas to je pěkně divoká řeka, jejíž peřeje se čeřily tu v rytmech brazilské samby, jinde tradičním pokřikem "Mexico, Mexico, rarara!"

Na jednom břehu hraje parta bubeníků, u druhého se dělá zátočnina, jak lidé zastavují před stánky s občerstvením a se suvenýry. Je to poslední šance vybavit se vlajkou, šálou, nabarvit si tváře.

O fotbalovém finále čtěte zde

Máme tu i přehradu. Je v místě, kde dvousetmetrovou pěší trasu protíná silnice. Dav se tu na pokyn pořadatelů vždycky ukázeněně zastaví, počká a pak plyne dál.

"Mexico, rarara!" skandují chlapíci v sombrérech a čekají, až k nim lidská řeka přinese někoho, s kým by mohli změřit sílu hlasivek. A nemusí čekat dlouho, z dálky se pomalu blíží rachot bubínků a píšťal.

Vpředu tančí snědá kráska v kraťasech a krátkém tílku z brazilské vlajky, za ní semknutý šik mužů s bubínky. Základ tvoří Brazilci, ale rozverně mezi nimi tančí i kluk s mexickou zástavou.

Parta v sombrérech se pokusí průvod překřičet svým "Rarara!", ale bubeníci jen trochu zvýší grády a sunou se dál ke stadionu.

Wembley je připraveno pojmout 86 000 fanoušků, jenže právě to je pro latinskoamerický karneval smrtící. Diváci, kteří se za branami tak skvěle semkli, jsou najednou rozstrkáni do různých řad a sektorů. Na rozdíl od velkých fotbalových turnajů se při olympiádě dělením míst na sektory jednotlivých týmů nikdo nezabývá.

Brit, dva Brazilci, skupinka Mexičanů, půl řady Britů za ní deset kanárkových dresů s brazilskými fanoušky. Takhle nějak to ve Wembley vypadá a na atmosféře to je znát.

Fandí se, stadion hučí jako obří úl, ale skandování je tady pomálu. Mexičané to zkusili dvakrát, Brazilci bubnovali v malých skupinkách a okolí už k tanci nestrhlo. Divácká vlna létala kolem dokola jen jednou.

Vývoj zápasu těší mexickou menšinu, Brazilci už po závěrečném hvizdu nečekají na vyhlášení výsledků. To Mexičané čekají trpělivě dlouhou dobu a pak jásají, když hlasatel vyvolává jména zlatých medailistů pěkně jedno po druhém.

Ceremoniál na stadionu končí mexickou hymnou. A v ulicích už zase začíná velký karneval, byť teď asi s převahou fanoušků v sombrérech.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Macron je pro start Rusů na hrách. Putin už pokrytecky útočí i na MOV

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývá 309 dnů. Budou na nich v červenci 2024 i Rusové? Čas na rozhodnutí se...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj nedostal ani při...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka Miroslava Knapková se...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za jejich výkony v Londýně....

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu. Nemusíte vyhrát. Někdy...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...