Budu skákat pro otce, říká skokanský fenomén. Jeho urnu má v pokoji

PŘIPRAVEN. Tom Daley na tréninku před začátkem olympijských her | foto: Profimedia.cz

24 2012
Každý den ráno po probuzení pohladí urnu s popelem svého otce. Před lety jej přivedl ke skokům do vody. Toužil z něj vychovat olympijského šampiona. V Londýně se jím britský skokan do vody Tom Daley může stát. Jenže jeho otec Rob už jej s olympijskou medailí neuvidí, loni podlehl rakovině.

Je skromný, chytrý, zábavný, pohledný - a Velká Británie jej miluje. Dívky po něm šílí, sponzoři mu předhazují lukrativní nabídky. Má sochu v Muzeu voskových figurín Madame Tussauds. Desítky reklamních billboardů s jeho podobiznou jsou v Londýně na každém kroku.

 Ačkoliv teprve před dvěma měsíci oslavil osmnácté narozeniny, už napsal biografii i natočil film. Název? Skokan a jeho otec.

Tom Daley (vlevo) a Blake Aldridge
Tom Daley, britský reprezentant ve skocích do vody, při slavnostním nástupu.

Když bylo Tomu Daleymu sedm let, nakreslil sám sebe na olympijských hrách v roce 2012 - bez toho, aby tušil, že budou v Londýně. A s otcem Robem vykročili vstříc olympijskému snu.  

Skákat do vody začal jako osmiletý. Měl mimořádný cit, od prvních závodů sbíral úspěchy. Británii pobláznil před čtyřmi lety, kdy se jako čtrnáctiletý probojoval do finále olympijského závodu ve skocích z 10metrové věže v Pekingu 2008.  

Když o rok později získal v Římě titul mistra světa, stal se z něj fenomén. Teď touží rodák z Plymouthu po jediném - olympijském úspěchu. 

Fotogalerie

Ale už bez otce Roba, loni v květnu podlehl nádoru na mozku. Urnu s jeho popelem a fotografii v rámečku ve tvaru srdce má v pokoji. "Každý den před tréninkem ji pohladím a řeknu: Ahoj," přiznal ve filmu s názvem "Skokan a jeho otec", který po dvouletém natáčení odvysílala televizní stanice BBC. 

V osmnácti letech je Tom Daley zářivou britskou hvězdou. I když... "Aby neskončil jako Anny Kurnikovová!" zlobil se britský reprezentační trenér Alexej Evangulov, když na začátku letošní sezony Daley nezářil v bazénu, ale spíš na různých marketingových akcích. "Číňané trénují třikrát tolik co on," upozornil.

Vše si vyříkali. Pár dnů před začátkem olympijských her Tom Daley opět září. "Přišlo to rychle. Moje srdce buší v noci skutečně nahlas. Slyším jej, když myslím na závody. A trochu se bojím," přiznává osmnáctiletý skokan do vody. 

V moderním plaveckém centru se představí v závodě jednotlivců ve skocích z 10metrové věže i ve dvojicích s Petem Waterfieldem. Motivace? O té není pochyb. "Dělám to pro sebe a svého otce. Byl to náš sen od mého dětství."

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Najdete na iDNES.cz