Hledáme házenkářky na olympiádu. Zn.: Zoufale. Brity spasil až inzerát

TAK O KOLIK TO BUDE DNESKA? Britská házenkářka Holly Lam-Mooresová tuší, že to její tým nebude mít na olympiádě snadné. | foto: Profimedia.cz

23 2012
"Jsi žena vyšší než 178 centimetrů a děláš nějaký sport na vyšší úrovni? Přihlaš se do olympijského týmu házenkářek." Takovýto inzerát doopravdy vyšel. A pořadatelům olympijského turnaje pomohl vytrhnout trn z paty. Právo postavit svou reprezentaci se totiž pro Brity v některých případech proměnilo v tíživou povinnost.

Kathryn Fudgeové změnila úvodní slova tohoto článku život. Ta slova a také její maminka, která si jich všimla v novinách. Na inzerát za dceru odpověděla.

"A tak jsem v lednu 2008 zamířila na testy. O půl roku později jsem jela do Dánska. Zrovna jsem odmaturovala. Všichni mí kamarádi šli na univerzitu a já jela do Århusu hrát házenou," vypráví Kathryn svůj unikátní příběh, jak se stala olympioničkou ve sportu, o kterém až do svých osmnáctin neslyšela.

Tedy: ten příběh je unikátní z pohledu házenkářek z většiny ostatních reprezentací; ty se obvykle svému sportu věnovaly od raného dětství. V britské reprezentaci je osud Fudgeové naopak typický.

Na Ostrovech totiž házená před udělením olympiády prakticky neexistovala. Zanikla vinou nezájmu sponzorů i samotných sportovců.

Veslařský superšampion Steven Redgrave a jím vedená organizace Sporting Giants se však nehodlali s danou situací smířit. Oslovili na čtyři tisícovky sportovců, 16 mužů a deset žen pak vyslali na tvrdou stáž do skandinávských zemí, končin házené zaslíbených.

Cílem obou olympijských výběrů bude vybojovat si čtvrtfinále. Ale upřímně - byla by to senzace. V přípravě se ženy utkaly s Černou Horou, malou zemičkou se světovou házenou. A prohrály jenom 22:37.

Co se stane s ostrovní házenou po olympiádě? Nezemře. Fudgeová získala profesionální angažmá ve Švýcarsku. Její spoluhráčka Holly Lam-Mooresová má dokonce namířeno do dánského Viborgu. A hlavně - v Británii je prý nyní kolem 11 000 aktivních házenkářů a házenkářek.

"Možná už za dvacet let vyhraje Velká Británie nějaké zlato. A až se to stane, budu vědět, že my jsme to začaly," zasní se Lam-Mooresová.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz