Teď je můj čas. Jsem legenda. Jako Jordan a Ali, prohlásil Bolt

ŠAMPION. Usain Bolt vyhrál na olympijských hrách Londýně obě sprinterské tratě. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Zařadil se do společnosti největších es světového sportu a sám se nebojí to zdůraznit. "Jsem legenda, živoucí legenda. A když to nenapíšete, už vám nikdy nedám rozhovor," prohlásil Usain Bolt s úsměvem na tiskové konferenci po triumfu na dvousetmetrové trati.

Po stovce dokázal Bolt uspět i na dvojnásobné trati a v Londýně bral ve čtvrtek večer druhé zlato. Pak si jamajský sprinter dvě hodiny na ploše i v útrobách Olympijského stadionu užíval chvíle, které pro něj znamenaly vrchol kariéry.

"Lidi měli pochybnosti, ale mí opravdoví fanoušci věřili. Těm jsem to chtěl dokázat. Yohan Blake mi dal budíček, za to mu patří dík," prohlásil Bolt na tiskové konferenci na adresu krajana z Jamajky. iDNES.cz přináší výpis nejzajímavějších otázek a odpovědí z brífinku s nejrychlejším mužem světa, na který se vměstnalo kolem stovky novinářů.

Fotogalerie

Jak byste popsal běh na dvě stě metrů, jenž byl především soubojem s vaším krajanem Yohanem Blakem?
Byl to povedený závod. Klíčové pro mě bylo vytáhnout to v zatáčce, což se povedlo. Pak už jsem jen dával pozor na Yohana, protože jsem ho v cílové rovince cítil na zádech.

Co říkáte na Blakeův výkon a pokrok v posledních letech?
V roce 2010 jsem mu říkal: Objevil ses moc brzo. Teď je můj čas. Tvůj přijde až po roce 2012. Teď je ještě můj!

V Londýně máte dvě zlaté, ale světový rekord nepadl. Je pro vás motivací překonat ho s jamajskou štafetou v závodě na 4x100 metrů, který vás ještě čeká?
To se nedá říct, protože to nezávisí jen na mně. Ale vzhledem k tomu, že poběžím já i Yohan, tam jistě šance bude. Byla by to hezká tečka.

Můžete nás ujistit, že jamajský sprinterský tým nedopuje?
Absolutně, bez nejmenších pochybností. Je to o tvrdé práci. Trénujeme do úmoru s celým týmem, bojujeme se zraněními, proležíme hodiny v ledu. Někdo o tom může pochybovat, ale já vím, že jsme čistí.

Co vy a příští olympiáda?
Ve třiceti už to bude těžké. Yohan Blake půjde pořád nahoru. Rád bych odsud vypadl, než začne běhat až moc rychle. Obhájit v Riu bude těžká mise, ale naučil jsem se, že všechno je možné.

Sám říkáte, že jste legenda. Myslíte, že srovnatelná s takovými velikány, jako je Michael Jordan, Pelé nebo třeba Muhammad Ali?
Nemůžu říct, jestli mám takový status jako oni. Ale Jordan i Muhammad Ali byli legendami ve svých sportech, já jsem zase v tom mém. Takže možná to srovnatelné je. A o tom, kdo jak velká, ať si udělají názor lidé sami.

Kdo je větší sportovní legendou?

celkem hlasů: 2065

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Michael Jordan 1107
Usain Bolt 496
Pelé 276
Muhammad Ali 186

Kdo je tedy větší legenda z Jamajky: vy, nebo Bob Marley?
Bob Marley byl úžasný, strašně moc si ho vážím. On udělal pro Jamajku obrovskou práci. Já se o to taky snažím, jsem rád, že ukazujeme světu, jak skvělá země to je.

Sprinterské legendy jako Jesse Owens nebo Carl Lewis také využily skvělého rozběhu a byly výbornými skokany do dálky. Nechystáte se na něco podobného?
Jesse Owens je pro mě obrovskou postavou atletiky, udělal pro ten sport strašně moc a hluboce si ho vážím. Ale musím říct, že Carla Lewise nerespektuju. Kvůli tomu, co říká o atletech, bez důkazů je obviňuje z dopingu a podobně. Myslím, že to dělá jen proto, že byl mimo pozornost a chce ji získat zpátky. Pro něj nemám ani tu poslední špetku respektu.

Nyní jste na vrcholu kariéry. Jak budete dál hledat motivaci?
Rozhodně ještě nejsem připravený skončit. Ale teď nevím, co chci dělat. Zbytek sezony si každopádně vychutnám, přijedu na akce a budu si užívat.

Kdy pořádně oslavíte tohle olympijské zlato?
Teď se ještě soustředím na štafetu, ale v sobotu budu slavit, jako kdybych měl narozeniny.

Jste sportovní superhvězda, nejrychlejší muž světa. Jaká bude vaše partnerka? Bude to zpěvačka, herečka? Nebo nejrychlejší žena světa?
Je jedno, kdo to bude, všechno je to o tom se zamilovat. Wow, opravdu jsem to řekl?

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz