Bulvár testoval bezpečnost. Do olympijského parku v Londýně přivezl bombu

Napodobenina výbušniny v londýnském olympijském parku | foto: The SUN

7 2012
Dostali jsme políček, přiznávají organizátoři olympijských her v Londýně. Jeden z dělníků, kteří pracují v areálu, propašoval do centra olympijského parku falešnou bombu. Pořízené video a fotografie zveřejnil deník The Sun. "Udělal jsem to, abych pomohl, protože tyto věci se musí zpřísnit," řekl utajený dělník.

Už léta pracuje v olympijském parku, jako řidič bagru trávil na stavbách moderních sportovišť hodiny. Bezpečnostní kontroly absolvoval nesčetněkrát - ale každý den pouze jednou, při příjezdu do pracovní směny.

"Pořád slýchám, jak jsou bezpečnostní opatření postavena na vodě," řekl deníku The Sun. "S bagrem můžu jezdit přes den bez jakékoli kontroly a přivést cokoliv. Kdybych měl kontakty na teroristy, mohl bych přinést výbušniny, chemikálie - všechno. Je to obrovské bezpečnostní riziko."

Proto se rozhodl pro akci - zavolal do redakce deníku The Sun, největšího britského bulvárního plátku. A v pátek, den před otevřením olympijského stadionu, se potkal s jeho redaktory. Dostal od nich průhlednou krabičku s fiktivním semtexem, omotaným drátky, tikajícím časovačem a mobilním telefonem.

Bomba? Děkujeme za upozornění

V kabině bagru si ji položil na poměrně viditelné místo na podlaze a vjel do areálu. První kontrola - nic. Druhá - nic. Tak bagr zaparkoval v olympijské vesnici před jedním z domů, v němž budou bydlet sportovci, a vyfotil jej. Kolem velodromu projel až k olympijskému parku. Za celých 25 minut jej nikdo nezkontroloval.

Přitom hrozba teroristického útoku je pro britské organizátory noční můrou. Na bezpečnostní opatření vyčlenili celou miliardu liber. Na přelomu července a srpna bude v pohotovosti 23 700 příslušníků armády a bezpečnostních složek, v záloze budou rakety země-vzduch, v pohotovosti válečné loďstvo.

Incident s falešnou bombou vyvolal mezi organizátory napětí. "Tuhle taktiku před lety využívala IRA," upozornil bezpečnostní expert Patrick Mercer. Závěry vyšetřování případu si vyžádala i ministryně vnitra Theresa Mayová.

Navenek však představitelé organizačního výboru zůstávají klidní. A extrémně diplomatičtí. "Budeme to zkoumat se stejnou vážností, s jakou zkoumáme veškerá porušení bezpečnosti. Čím víc se budou hry blížit, tím víc bezpečnostní opatření zesílí. Chtěli bychom poděkovat The Sun, že nás na tento problém upozornil," napsali v oficiálním stanovisku. Byť od bulváru dostali nepříjemný políček.

Autor:

Nejčtenější

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz