Bezpečnost sportovců zblízka: žertující vojáci a Sherlock ze Slovenska

DOBRÁ NÁLADA. Vojáci britské armády hlídkují v olympijské vesnici. | foto: Reuters

26 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Nebýt všudypřítomných úsměvů a "civilních" žertíků, vypadalo by to na londýnských sportovištích jako na vojenské základně uprostřed Afghánistánu. Místo tradičních dobrovolníků stráží vstupy do areálů vojáci v maskáčích, jimž sem tam přeletí nad hlavami helikoptéra. A pro jistotu to určitě odněkud pozoruje skrytý snajpr. Zdvořilé jednání s nenucenou britskou vlídností vám však připomene, že nejste ve válce, ale na olympijských hrách.

Novináře mířící do olympijského parku čekají u brány dva testy. Ten první je klasický: sundat pásky, peněženky a mobily, odevzdat ke kontrole tašky s notebooky, projít rentgenem... Zkrátka jako na letišti. Ten druhý ovšem překvapí: skupina vojáků se vás zeptá, jestli máte radši Anglii, nebo Skotsko. "Musíte odpovědět, jinak vás nepustíme," tvrdí.

Fotogalerie

Ať už odpovíte jakkoliv, vyvolá to bouřlivé reakce. Zhruba čtyři vojáci (a vojačky) totiž pochází ze Skotska, Angličanů je pět. Není divu, že se vzápětí rozjede debata o fotbale, o skotských horách, o Londýně.

Na další novináře už mají políčenou zase jinou "past": Fandíte Arsenalu, nebo Chelsea? Že je vám to jedno? To asi nikam nejdete... Zdá se, že hlídači na "checkpointu" si mají pořád o čem povídat. Kontroly jsou ostré, ale díky vřelému přístupu to nikomu ani nepřijde.

"V Anglii je všechno postavené na službě pro zákazníka. Všechny tady tlačí k tomu, aby měli přátelské vystupování vůči klientům," řekl deníku SME.sk Martin Garafa, který se podílí na ochraně olympijské vesnice.

Zatímco v Pekingu prováděli kontroly u vstupních bran dobrovolníci v olympijských trikotech, v Londýně tuhle roli u některých vstupů převzala vojenská pěchota.

Válečné nasazení

Nasazení bezpečnostních sil na olympijských hrách snese srovnání snad i s válkou o Falklandy. Nad areály létají vrtulníky a vzducholodě, v pohotovosti jsou stíhačky i bitevní loď na Temži.

Vojáků, kteří jsou nasazení kvůli bezpečnosti her, je celkem 18 200. Kromě nich dohlíží v olympijských areálech včetně samotné vesnice celkem 12 tisíc policistů. ... podrobnosti

Díky tradiční britské zdvořilosti a lásce k humoru však ani nemáte pocit, že jste v ostře hlídaném městě.

Ani slovutná královská armáda však na všechno nestačí sama.

K ruce má zaměstnance bezpečnostních agentur, kteří dohlížejí na ochranu a pořádek například i v olympijské vesnici.

Právě tam šéfuje slovenský "Sherlock Holmes", jenž se do funkce vypracoval díky působení u britské bezpečnostní agentury.

"K podobně kolosální akci se už asi v životě nedostanu. Přípravy trvají několik let, to všechno kvůli dvěma týdnům. Pravděpodobnost útoku je obrovská. Tím, že je to v multikulturním Londýně, se všechno ještě znásobuje," tvrdil Garafa. "Vůbec se to třeba nedá srovnat s kontrolami na letišti. Tady budou mnohem dokonalejší. Pro Británii je to největší bezpečnostní akce od druhé světové války."

PO VOJENSKU. Britští vojáci vyvěšují v olympijské vesnici brazilskou vlajku.

PO VOJENSKU. Britští vojáci vyvěšují v olympijské vesnici brazilskou vlajku.

V ZÁSTUPU. Iránská výprava před slavnostním uvítáním v olympijské vesnici.

V ZÁSTUPU. Íránská výprava před slavnostním uvítáním v olympijské vesnici.

V POZORU. Britský voják s britskou vlajkou během uvítací ceremonie britské

V POZORU. Britský voják při uvítací ceremonii britské výpravy v olympijské vesnici.

Pocítí to nejen návštěvníci nebo zástupci médií, ale samozřejmě také samotní sportovci. Olympijská vesnice je z bezpečnostního hlediska rozdělená na dvě části: tzv. dirty (špinavou) a clean (čistou), která je jakýmsi neproniknutelným jádrem. Proto je nutné projít dvěma kontrolami.

"Všichni musí podstoupit stejné vstupní procedury," upozornil Garafa. "Každého sportovce budou kontrolovat úplně stejně jako kteroukoliv uklízečku."

Autor:

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz