Z Prahy do olympijského Londýna za 5 týdnů. Ne autem, po svých!

28 2012
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - David Chrištof miluje běh. A miluje i pitnou vodu. Podle jeho receptu jdou obě věci snadno spojit. David se totiž už několik let věnuje problematice nedostatku nezávadné pitné vody a svým během se proti němu rozhodl bojovat. Jeho cílem byl olympijský Londýn.

"Mám za sebou 1314 kilometrů," říká s úsměvem na tváři 33letý učitel. "Cesta z Prahy do Londýna mi trvala 5 týdnů a putoval jsem přes 6 zemí." David přitom neměl k dispozici žádné doprovodné vozidlo. Vystačil si se skladným kočárkem, který tlačil před sebou. V něm měl nejnutnější věci, včetně dvou běžeckých bot.

V pátek večer se běžecký fanda objevil v olympijském Českém domě v londýnském Islingtonu. "Trasu jsem si rozvrhl jednoduše. Během jednoho dne jsem chtěl uběhnout jeden maratón a to se mi povedlo. Mám jich za sebou přes třicet," doplňuje David. "Měl jsem jen tři celodenní zastávky. V Plzni, Bonnu a v Bruselu."
 
V Plzni se zastavil v 1. Základní škole, kde žákům přednášel o nedostatku pitné vody zejména v rozvojových zemích. "Ve světě umírá denně šest tisíc lidí kvůli tomu, že se nemohou dostat ke zdroji nezávadné pitné vody. Mladí lidé o tom vůbec nevědí, a proto jsem se rozhodl šířit o této znepokojivé situaci informace."

David Chrištof žije v Praze a učí na gymnáziu angličtinu. Běhá od dětství a během svého života se zúčastnil několika desítek maratónů. "Nikdy jsem si nepomyslel, že by moje běhání mohlo někoho zajímat. Až když jsem ho spojil se svými přednáškami o závadné pitné vodě," zamýšlí se David. "Běh z Prahy do Londýna sledovalo na mém facebooku přes dva tisíce lidí a všichni mě podporovali."

Český dům si za svůj cíl zvolil proto, že doběhl do Londýna se speciálním dárkem. "Děti od nás ze školy namalovaly našim olympionikům obrázky. Moc jim drží palce a doufají, že z Velké Británie přivezou co nejvíce medailí," vzkazuje český běžec.

Součástí Davidova běhu byla i charitativní sbírka pro nadaci Blue Planet Network, která se snaží pomáhat lidem z nejchudších zemí získat přístup k pitné vodě. "Za pět týdnů se mi podařilo vybrat 11 tisíc dolarů. Ty poslouží více než třem stovkám lidí k tomu, aby se celý život mohli bez problémů dostat k nezávadné vodě," upřesňuje spokojeně mladý učitel.

A jak se David po dlouhé cestě cítí? "Jsem unavený, ale zároveň šťastný, že jsem dorazil až na olympiádu. V Česku bylo šílené horko. Počasí v Německu bylo slunečné, ale foukal příjemný vítr. Nejhorší to bylo v Belgii a ve Francii. Celou dobu pršelo a až tady v Londýně znovu vysvitlo sluníčko. Snad jsem do britské metropole přinesl to správné olympijské počasí," uzavírá s úsměvem David Chrištof.

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz