Dream Team: nová generace, poprask ve vesnici a tajní vojáci v publiku

MY JSME DREAM TEAM. Američtí basketbalisté při poslechu hymny. | foto: AP

30 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Kdyby se v olympijské vesnici měřila výše pozdvižení, které mezi svými kolegy vyvolali ostatní sportovci, jednoznačným vítězem by se stali basketbalisté USA. Kouzelníci z NBA vytvořili tým snů moderní éry, a ještě než poprvé vkročili na palubovku, způsobili v Londýně poprask.

Na "běžných" olympijských sportovištích stačí, když projdete úvodní vstupní kontrolou s rentgenem. Od té doby už se vás další bezpečnostní prověrky netýkají. V Basketball Areně ovšem prochází policistky s detektory a kontrolují každý kout. Včetně prostorů pod nohama, a dokonce i pod zadnicemi diváků.

V hledišti navíc kromě první dámy Michelle Obamové údajně (informaci nikdo nechtěl oficiálně potvrdit) sedí v civilu oděné desítky amerických vojáků vyškolených okamžitě reagovat na jakékoliv ohrožení. Nechystá se totiž žádný obyčejný zápas - prosím, přivítejte tým USA.

V hledišti bude i Jágr

Snad jen Usain Bolt, Michael Phelps a Roger Federer se svou popularitou mohou porovnávat s dvoumetrovými smečujícími ďábly z NBA.

Olympijští superboháči

nejlépe vydělávající sportovci na OH

1. Roger Federer (Švýc./tenis) 54,3
2. LeBron James (USA/basketbal) 53,0
3. Kobe Bryant (USA/basketbal) 52,3
4. Maria Šarapovová (Rus./tenis) 27,1
5. Kevin Durant (USA/basketbal) 25,5
6. Carmelo Anthony (USA/basketbal) 22,9
7. Usain Bolt (Jam./atletika) 20,3
8. Novak Djokovič (Srb./tenis) 19,8
9. Chris Paul (USA/basketbal) 19,2

Pozn.: výdělky v milionech dolarů jsou součtem ročního platu nebo prize money a příjmů z reklam v roce 2012 (zdroj: Forbes)

Totéž se týká i příjmů. Kobe Bryant, LeBron James, Kevin Durant, Carmelo Anthony... Mezi šesti nejlépe vydělávajícími sportovci olympiády jsou američtí basketbalisté hned čtyři.

Den před vstupem do turnaje navštívilo dvanáct reprezentantů USA olympijskou vesnici (hráči bydlí v luxusním hotelu mimo areál) a způsobilo tam obrovský poprask.

"Bylo zvláštní sledovat ten dav, který se kolem nás shromáždil. Obzvlášť okolo LeBrona a Kobeho to byl pořádný šrumec," prohlásil univerzál Andre Iguodala.

I pro Jaromíra Jágra jsou Američané vedle tenisu největším tahákem her. "Abych je viděl, posunul jsem odlet z úterý na středu," řekl slavný hokejista, jenž se olympiády krátce účastní jako divák.

Nezajímá nás skóre, ale výhry

Podle mnohých analýz se tak silný tým na palubovce nesešel od památné olympiády v Barceloně 1992. Tohle má být Dream Team: Nová generace. Fanoušci i experti v zámoří ze všech stran rozebírají spekulativní prohlášení Bryanta a Jamese o tom, že tenhle výběr by ten "barcelonský" s Michaelem Jordanem, Magicem Johnsonem, Larrym Birdem a Charlesem Barkleym v nejlepších letech porazil.

Ať už by tomu tak bylo nebo ne, faktem je, že v žádném jiném sportu není na letošní olympiádě větší favorit na zlato než basketbalisté USA. "Pokud nevyhrajeme, pravděpodobně nás nepustí zpátky do země," prohlásil Bryant, s Jamesem nejzářivější star turnaje.

"Víme, že od nás každý čeká, že porazíme soupeře o čtyřicet bodů," podotkl Anthony po výhře 98:71 v prvním utkání proti Francii. "My ovšem nepočítáme skóre, ale výhry."

Autor:

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Najdete na iDNES.cz